7 клас Алгебра Урок № __
Тема: Розв'язування задач за допомогою систем рівнянь з двома змінними.
Тип: урок–загальнометодологічної спрямованості..
Мета: розглянути рішення задач за допомогою систем рівнянь; попрактикуватися в
розв'язування задач за допомогою систем рівнянь.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Учитель і учні вітають один одного. Виявляються відсутні
II. Повторення раніше вивченого матеріалу
1. Обговорення виконання домашньої роботи
2. Виконання самостійної роботи
Варіант I
Способом складання вирішіть систему лінійних рівнянь:
а) ; б) .
Варіант II
Способом складання вирішіть систему лінійних рівнянь:
а) ; б) .
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Робота по темі уроку. Вивчення нового матеріалу
Тема нашого уроку «Розв'язування задач за допомогою систем рівнянь", а це означає, що ми повинні знати, що при розв'язанні текстових задач за допомогою систем рівнянь:
1) Позначають невідомі величини буквами;
2) Використовуючи умову задачі складають систему рівнянь;
3) Розв'язують отриману систему рівнянь;
4) Пояснюють результат відповідно до умови завдання.
Приклад 1.
У трьох зошитах і чотирьох журналах разом 108 сторінок. У двох журналах стільки ж сторінок, скільки їх у трьох зошитах. Скільки сторінок в кожному зошиті і в кожному журналі?
Нехай в кожному зошиті х сторінок, а в кожному журналі у сторінок. Тоді в трьох зошитах 3х сторінок, а в чотирьох журналах 4у сторінок. За умовою завдання загальна кількість сторінок в цих зошитах і журналах дорівнює 108. Виходячи з усього цього, отримуємо перше рівняння: 3х + 4у = 108.
У двох журналах 2у сторінок, в трьох зошитах 3х сторінок. За умовою завдання ці кількості сторінок рівні. Тоді маємо друге рівняння: 2у = 3х.
Отже, ми отримали систему двох лінійних рівнянь з двома невідомими:.
Систему вирішуємо способом підстановки. З другого рівняння висловимо змінну у= і підставимо її в перше рівняння. Одержавши 3х + 4 ∙ = 108, або 9х = 108, звідки х =12. Підставимо це значення х у вираз у= і знайдемо, що у = 18.
Відповідь: у зошиті 12 сторінок, а в журналі 18 сторінок.
Приклад 2.
Чи можна розміняти купюру гідністю 1000 гривень купюрами гідністю 10 гривень і 50 гривень, якщо для розміну можна використовувати 26 купюр?
Нехай для розміну використовувалося х купюр гідністю 10 гривень, і у купюр гідністю 50 гривень. За умовою для розміну можна використовувати 26 купюр. Тому отримуємо перше рівняння: х + у = 26. Врахуємо, що х купюр гідністю 10 гривень коштують 10х гривень, а у купюр гідністю 50 гривень коштують 50у гривень. Тоді загальна вартість цих купюр 10х + 50у за умовою завдання повинна становити 1000 гривень. Маємо друге рівняння: 10х + 50у = 1000.
Отримаємо систему двох лінійних рівнянь з двома невідомими:
Вирішимо цю систему способом складання. Для цього помножимо всі члени першого рівняння на число (-50) і отримаємо рівносильну систему:
Складемо почленно ліві і праві частини рівнянь системи і отримаємо лінійне рівняння з однією змінною: -50х – 50у + 10х + 50у = - 1300 + 1000 або-40х = - 300, звідки х = 7,5. Підставимо це значення в перше рівняння даної системи: 7,5 + у = 26, звідки у = 18,5.
За змістом завдання числа х і у можуть бути тільки натуральними числами або нулем, тому розміняти купюру гідністю 1000 гривень заданим способом не можна.
– Відкрийте потрібний нам параграф в підручнику і прочитайте матеріал, який дається для вивчення.
V. Рішення вправ
VI. Анонс домашнього завдання
VII. Оцінювання