План – конспект уроку англійської мови 6 клас
Тема: “‘Food in Britain”
Мета уроку:
Практична:
Освітня:
Розвиваюча:
Виховна:
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: Проектні роботи учнів,предметні малюнки страв,вивіски для декору імпровізованого ресторану, меню, презентації.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Організаційний момент.
Привітання. (Greeting)
T: Good morning, everybody! How are you today? Are you in a good mood? Hope, you are OK and you are not very hungry because our topic today is very tasty. Let’s start our lesson.
We have got an interesting and unusual lesson today. We have some guests in the classroom.So, go ahead!
2. Повідомлення теми та мети уроку. (Aim)
T: Today we are going to continue our work on the theme “Food”. The topic of today’s lesson is “The Traditional English Cuisine”. You should remember that English Cuisine is a part of English culture and history. We’ll discuss meals and cooking in Great Britain , we’ll speak about the English national dishes.Dear guests! Welcome to our new restaurant “Old London”.
-Take your seats. Feel comfortable to yourself.
(Учні запрошують гостей до імпровізованого ресторану «Старий Лондон». Гостям пропонують зайняти свої місця і влаштовуватись зручніше. В ролі офіціанта(старшокласник) , адміністратор ресторану, а також є три гіда, які підготували свої власні проекти на задану тематику- учні 6 класу. У кожного учня є іменний бедж.)
2)Цікава хвилинка.
-Hello everybody! My name is ____________.I will be your restaurant administrator and you may ask to me any questions .I ‘ll glad to help you.
(Учениця представляється гостям ,що вона – адміністратор ресторану і рада допомогти у будь-якому питанні. Далі вона розповідає про історію виникнення першого сандвіча.)
-Do you know how was sandwich invented?
In 1762 there was a very famous English politician. Everybody knew about him because he enjoyed playing cards very much. One night he stayed at the cards table for 24 hours and he ate nothing but slices of bread with pieces of meal inside. His name was John Sandwich. The English name for a sandwich comes from this man.
Sandwiches were great favourite in Victorian England. It was the custom to “take” after moon tea at about four o’clock and many rich families ate sandwiches at this time.
Cucumber sandwiches were very popular. The servants always cut the edges of the bread, so the sandwiches were very small and delicate.
Sandwiches are less elegant now and often much bigger.
The English eat millions of sandwiches everyday. They are a typical “snack” meal because they are easy and quick to prepare. You can buy sandwiches if you don’t want to make them yourself. There are thousand of “sandwich bars” and cafes and even some restaurants sell them.
ІІ. Основна частина уроку.
1)Показ презентації про особливості національної кухні Великобританії.
-And now we propose to your attention presentations with traditional British cuisine.
2)Представлення першого проекту «Традиційний режим харчування пересічного англійця».
-Hello everybody! My name is _________. I am your first guide in our young restaurant. I will tell you about usual meal day mean British man.
3)Презентація другого проекту «Традиційні страви у Великобританії».
-Good morning! I am _________. I will be your guide today too and I tell you about traditional English meals.
4)Знайомство з меню ресторану.
-Good morning dear guests! I am your waiter ___________. I glad to see you in our restaurant “Young London”. Take the menu please. Make your choice.
5)Презентація проекту «Коронне блюдо Великобританії».
-My name is ____________. I want to tell you about favourite dish in Britain.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1)Презентація гостям традиційної коронної британської страви.
- And now lets treat our dish with traditional English drink-green tea with milk.
-Thank you a lot for your visit to our restaurant . We hope you spend great time with us.
-Come to our place again.
-We are always glad to see you in our restaurant.
2)Підбиття підсумків уроку. 1. Оцінювання учнів. (Summarizing)
T: Dear children!
Now let’s sum up our work. Did you enjoy it? What new things have you learned today?
You have worked hard today. Good job!
Some of you worked very well today, but some have to be more attentive and more active.
Your marks are ….
The lesson is over. I wish you good luck. Good-bye!