План-конспект уроку з англійської мови у 10 класі
За підручником Карпюк
Тема уроку: My Role in a Family
Цілі уроку:
Практична: повторити лексику з теми “Relatives”, опрацювати новий матеріал з теми “Family Relations”
Обладнання уроку: підручник, роздатковий матеріал.
Схематичний план уроку
Організація класу – 2 хв
Мовленнєва зарядка – 6 хв
Перевірка домашнього завдання – 12 хв
Релаксація – 10 хв
Ознайомлення з основним текстом – 7 хв
Закріплення нової лексики– 5 хв
Підведення підсумків уроку – 3 хв
Хід уроку
Етап.Прийом |
Зміст етапу |
|
Прийом: Вітання, бесіда з класом Мета: активізувати увагу, підготувати учнів до роботи |
Good morning! It’s nice to see you! Hope you are all well. … Is everybody ready to start our lesson? Today we are going to start a new unit “People and Relationships” |
|
Прийом: відповіді на питання Мета: тренувати вживання лексики з теми, підготувати учнів до спілкування англійською мовою |
But before we start learning new words let’s answer the questions: - How long have you known your best friend? Where did you meet? What do you have in common? - How did you come in contact with your online friends? Have you ever personally met them? - Why are friendships important to you? Do you still keep friendships from the past? - What quality do you admire most in people? Which one do you find the most unpleasant? While answering use tips on p.17 |
|
Прийом: виконання вправ Мета: перевірити готовність учнів до уроку, тренувати вміння аргументувати думку |
Let’s check your homework. Ex. 10 a) p. 14 Work with a partner and discuss your answers do not forget to use set expressions of giving opinion which you can find at the beginning of the book |
|
Прийом: брейнштормінг Мета: дати учням можливість відпочити від монотонної роботи, тренувати активну лексику, підготувати учнів до сприймання нового матеріалу |
We are going to divide into two teams. Team A will brain storm and name all the advantages of being the youngest child in a family Team B will prove that it is better to be the oldest |
|
Прийом: оглядове читання тексту Мета: ознайомити учнів з новою лексикою в контексті |
Now we are going to listen and then read the text about the factors that can influence our personality quickly While reading you are to ex. 2 p. 18 |
|
Прийом: оглядове читання, виконаня вправ Мета: закріпити пройдений лексичний матеріал
|
Your task is to read the text again and do ex. 3 p. 18 and ex. 4 p. 19 Have you finished? Let’s check it all together. |
|
Прийом: повідомлення домашнього завдання Мета: дати учням інструкції щодо наступного уроку
|
Thank you for your participation, now let’s write down your homework. At home you should write down “Words for You” into your vocabularies and translate it. Also you are to retell the text p. 18-19 See you next time. You may be free. |
|