Тема уроку : Час в уявленнях людини протягом історії (одиниці вимірювання)
Цілі: Ознайомити учнів із одиницями вимірювання історичного часу, поняттями: «хронологія», «історичний час», «рік», «століття», «тисячоліття», «ера», «календар».
Навчити учнів працювати зі шкалою часу, розвивати вміння визначати хронологічні межі та характерні ознаки історичних періодів розвитку людства;
Розвивати уявлення про те, як розташовуються події в історичному часі.
Очікуванні результати: учні зможуть самостійно визначати одиниці вимірювання часу;
Визначати поняття «хронологія», «історичний час», «рік», «століття», «тисячоліття», «літочислення», «ера», «календар»
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання : підручник (Вступ до історії України та громадянської освіти, автори: І.Щупак, О.Бурлака, І.Піскарьова, А.Посунько, 2023) , мультимедійна дошка, картки .
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання.
Повідомлення теми уроку (Записують тему уроку до зошита)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Метод «Чиста дошка (tabula rasa) » (Пояснення правил: На дошці записані запитання по ходу уроку будемо знаходити відповіді, правильна відповідь -запитання витираємо. Коли на всі запитання будуть правильнівідповіді, дошка стане чистою. )
- Що таке історичний час?
- Якими одиницями вимірюють час?
- Що таке хронологія?
- Які види годинників використовували люди протягом історії?
- Що таке календарний час?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Уявіть, що ми з вами в «Машині часу» і можемо побувати в будь якому часі історії людства в минулому. Як визначати в яке століття чи тисячоліття ми потрапили, в пригоді нам стануть уроки з розділу ІІ «Історичний час»
ІV.Вивчення нового матеріалу.
І.ЩО ТАКЕ ІСТОРИЧНИЙ ЧАС
Розповідь вчителя:
Протягом всього розвитку людства відбувалися певні події. Кожна подія відбувалася у певний час. Наприклад кожен з вас знає дату свого народження, дату коли ви пішли в перший клас, ви можете порахувати і назвати в якому році ви закінчите 9 клас нашої гімназії. Отже дата – називає нам час, а подія, що відбулося.
Одним із головних завдань вчених істориків є вивчення дійсних історичних подій і фактів, визначення часу, коли вони відбулися. В науці використовують термін – історичний час. (Робота з підручником) Відкрийте підручники на ст.49, робота зі схемою: Поміркуйте, як пов’язані поняття «час» і «історія» і давайте попробуємо пояснити, що таке «Історичний час»?
Діти висловлюють свої думки. Закріплюємо поняття, читаючи визначення на ст.49 (рубрика варто запам’ятати: Історичний час – це час розвитку людства, який триває від виникнення людини і спрямований у майбутнє (термін проектується на мультимедійну дошку, учні записують в зошити)
Вчитель підсумовує: Історичний час рухається лише вперед: від минулого до майбутнього.
Наука, що вивчає способи обчислення часу називається ХРОНОЛОГІЯ ((термін проектується на мультимедійну дошку, учні записують в зошити)
ІІ. ЯКИМИ ОДИНИЦЯМИ ВИМІРЮЮТЬ ЧАС
Розповідь вчителя:
Щоб уявити час зобразимо шкалу часу (Малюємо шкалу часу, вчитель проектує на мультимедійну дошку, діти в зошитах). Ознайомлення з часом до нашої ери і нашої ери.
Що таке ера в історії – це система літочислення, що починається з певного моменту. (термін проектується на мультимедійну дошку, учні записують в зошити) Народження Ісуса Христа - початок нашої ери.
Гра «Займи позицію»: Діти по черзі виходять до дошки і займають місце біля шкали зліва чи справа, відповідно «до нашої ери», «наша ера»
Вчитель: Щойно ви замалювали шкалу часу і ця подія вже в минулому, а події, що відбулися в минулому вивчає наука – історія. Отже, що ми будемо вивчати на уроках історії? (події людства в минулому)
Пригадайте, які одиниці вимірювання часу ви знаєте? (хвилина, секунда, година, доба)
Це одиниці, якими вимірюють час? Якими ж одиницями вимірюють історичний час? Виберіть назви цих одиниць використовуючи мал. на ст. 51 (рік, століття, тисячоліття, ера)
А зараз пропоную гру «Знайди пару» (учні отримують картки з одиницями вимірювання часу, потрібно об’єднатись в пари і пояснити свій вибір)
ІІІ. ГОДИННИК - ПРИЛАД ДЛЯ ВИМІРЮВАННЯ ЧАСУ
Учні читають текст підручника п.3 на ст.51, знайомляться з видами годинників. Виконують завдання малюнка на ст.52 (Гра «Хроноліт» - вчитель відправляє паперовий літачок з літерою, що позначена під малюнком, учень до якого прилетів літачок пише своє ім’я і назву годинника, що відповідає літері, далі пише іншу літеру і надсилає літачок іншому учневі і так поки не будуть вказані всі види годинників, що зображені на малюнку ). Останні літачок до вчителя (вчитель оголошує результати)
ІV.КАЛЕНДАРНИЙ ЧАС
Вчитель: Календарний час не потрібно плутати з історичним часом. Календар – це застосунок в якому міститься список дат, тижнів, місяців року і грунтується він на астрономічних явищах : зміні пір року, обертанні Землі навколо Сонця і зміні фаз Місяця. Коли люди створили календар, то навчилися фіксувати точну дату будь якої історичної події.
V. Підсумок уроку: Повертаємось до запитань на дошці і виконуємо вправу «Чиста дошка «tabula rasa»» Правильна відповідь на запитання дає змогу витерти його:
- Що таке історичний час?
- Якими одиницями вимірюють час?
- Що таке хронологія?
- Які види годинників використовували люди протягом історії?
- Що таке календарний час?
Самооцінювання: діти отримують картки з запитаннями уроку вибирають відповідний смайлик і наклеюють його як свою оцінку
VІ. Домашнє завдання: параграф 8 (прочитати), вивчити нові терміни, виконати завдання Філософський діалог ст.53