Конспект уроку "Час. Вивчення диграфу dz на основі слів. Дієслова теперішнього часу. Порядкові числівники"

Про матеріал
Конспект уроку польської мови у 6 класі (ІІ рік навчання) "Час. Вивчення диграфу dz на основі слів. Дієслова теперішнього часу. Порядкові числівники"
Перегляд файлу

Тема. Час. Вивчення диграфу dz на основі слів. Дієслова теперішнього часу. Порядкові числівники.

 

Мета. Дати учням поняття про час доби, про офіційне й неофіційне спілкування; закріпити знання про дієслова теперішнього часу; формувати знання про порядкові числівники, зміну їх форми за родами удосконалювати орфоепічні вміння при вимові слів; розвивати мовну здогадку; удосконалювати навички аудіювання слів, словосполучень, найпростіших речень; розвивати техніку читання, говоріння й перекладу; виховувати повагу до старших.

 

Обладнання: підручник M.Małolepsza, A.Szymkiewicz «Hurra!!! Po polsku 1»;  зошит вправ «Zeszyt ćwiczeń 1»; книга для читання польською W.Mastylak «Czytaj i ćwicz. 5 klasa»; робочі зошити; аудіоматеріали; тексти для читання; нетбуки.

 

Тип уроку. Комбінований урок.

 

Проведення уроку

 

I. Організаційний момент.

 

     Привітання. Оцінка готовності та емоційного стану учнів. Перевірка присутності учнів на уроці.

 

II. Перевірка домашнього завдання.

 

1. Розповісти, як проходять Великодні свята у ваших домівках.

2. Повторити назви місяців та днів тижня.

3. Перевірити вивчення нових слів.

4. На прикладі іменника чоловічого роду повторити відмінювання іменника за відмінками.

 

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

 

V. Осмислення змісту та технології виконання системи необхідних навчальних дій.

 

  1. Розповідь вчителя:

 

Kількісні числівники від 0 до 100:

 


0 zero

1 jeden

2 dwa

3 trzy

4 cztery

5 pięć

6 sześć

7 siedem

8 osiem

9 dziewięć

10 dziesięć

11 jedenaście

12 dwanaście

13 trzynaście

14 czternaście

15 piętnaście

16 szesnaście

17 siedemnaście

18 osiemnaście

19 dziewiętnaście

20 dwadzieścia

21 dwadzieścia jeden

22 dwadzieścia dwa

23 dwadzieścia trzy

24 dwadzieścia cztery

25 dwadzieścia pięć

26 dwadzieścia sześć

27 dwadzieścia siedem

28 dwadzieścia osiem

29 dwadzieścia dziewięć

30 trzydzieści

40 czterdzieści

50 pięćdziesiąt

60 sześćdziesiąt

70 siedemdziesiąt

80 osiemdziesiąt

90 dziewięćdziesiąt

100 sto


 

Порядкові числівники від 1 до 24:

 

     Якщо біля цифри стоїть крапка, то такий числівник – порядковий. Порядкові числівники означають порядок предметів при лічбі. Вони відмінюються як прикметники, мають категорію роду та відмінка:

 


1. – pierwszy (-a, -e)

2. – drugi (-a, -e)

3. – trzeci (-a, -e)

4. – czwarty (-a, -e)

5. – piąty (-a, -e)

6. – szósty (-a, -e)

7. – siódmy (-a, -e)

8. – osmy (-a, -e)

9. – dziewięty (-a, -e)

10. – dziesiąty (-a, -e)

11. – jedenasty (-a, -e)

12. – dwunasty (-a, -e)

13. – trzynasty (-a, -e)

14. – czternasty (-a, -e)

15. – piętnasty (-a, -e)

16. – szesnasty (-a, -e)

17. – siedemnasty (-a, -e)

18. – osiemnasty (-a, -e)

19. – dziewiętnasty (-a, -e)

20. – dwudziesty (-a, -e)

21. – dwudziesty pierwszy (-a, -e)

22. – dwudziesty drugi (-a, -ie)

23. – dwudziesty trzeci (-ia, -ie)

24. – dwudziesty czwarty (-a, -e)


 

 

Godziny

 

01.00 pierwsza (w nocy) o/wpół do/pięć po pierwszej za pięć pierwsza

02.00 druga (w nocy/nad ranem) o drugiej

03.00 trzecia (nad ranem/rano) o trzeciej

04.00 czwarta (nad ranem/rano) o czwartej

05.00 piąta (rano) o piątej

06.00 szósta (rano) o szóstej

07.00 siódma (rano) o siódmej

08.00 ósma (rano) o ósmej

09.00 dziewiąta (rano) o dziewiątej

10.00 dziesiąta (przed południem) o dziesiątej

11.00 jedenasta (przed południem) o jedenastej

12.00 dwunasta (południe/w południe) o dwunastej

13.00 pierwsza po południu (trzynasta)

14.00 druga po południu (czternasta)

15.00 trzecia po południu (piętnasta)

16.00 czwarta po południu (szesnasta)

17.00 piąta po południu (siedemnasta)

18.00 szósta wieczorem (osiemnasta)

19.00 siódma wieczorem (dziewiętnasta)

20.00 ósma wieczorem (dwudziesta)

21.00 dziewiąta wieczorem (dwudziesta pierwsza)

22.00 dziesiąta wieczorem/w nocy (dwudziesta druga)

23.00 jedenasta w nocy (dwudziesta trzecia)

00.00 dwunasta w nocy (północ)

 

Pytamy o godzinę

 

KTÓRA JEST GODZINA? – це питання ставимо, коли хочемо дізнатися, котра зараз година. Для визначення часу використовуються порядкові (godzina pierwsza, druga, trzecia) та кількісні числівники (minuty pięć, dziesięć, dwadzieścia).

 

Która godzina?       Jest 9.10 - dziewiąta dziesięć

 

Która jest godzina?   Jest 2.05 - druga pięć

 

     У польській мові, як і в українській, при називанні години користуємося формами офіційного та неофіційного стилю:

 

  1. офіційний стиль: після полудня йдуть 13 (trzynasta), 14 (czternasta), 15 (piętnasta)...  24 (dwudziesta czwarta);

 

  1. неофіційний стиль: після полудня йдуть 13 (pierwsza), 14 (druga), 15 (trzecia)...  24 (dwunasta).

 

Przepraszam, która godzina?

Przepraszam Pana/Panią, która godzina?

Która godzina?

Masz zegarek? Która godzina?

 

Czy ma Pan/Pani zegarek?

Czy wie Pan/Pani może, która jest teraz godzina?

Czy może mi Pan/Pani powiedzieć, która jest teraz godzina?

 

Która godzina?

 

12.00 (Jest) dwunasta.

12.01 Jest minuta po dwunastej.

12.02 Dwie po dwunastej.

12.05 Jest pięć po dwunastej.

12.15 Jest piętnaście po dwunastej./Jest kwadrans po dwunastej.

12.20 Jest dwadzieścia po dwunastej.

12.25 Jest za pięć wpół do pierwszej.(Jest dwunasta dwadzieścia pięć.)

12.30 Jest dwunasta trzydzieści/Jest wpół do pierwszej.

12.31 Jest minuta po wpół do pierwszej.

12.32 Dwie po wpół do pierwszej.

12.35 Jest pięć po wpół do pierwszej./Jest za dwadzieścia pięć pierwsza.

12.40 Jest za dwadzieścia pierwsza.

12.45 Jest za piętnaście pierwsza./Jest za kwadrans pierwsza.

12.55 Jest za pięć pierwsza.

12.58 Jest za dwie pierwsza.

12.59 Jest za minutę pierwsza.

13.00 Jest pierwsza. (Jest dokładnie pierwsza./Jest punkt pierwsza.)

 

     Іменник godzina після прийменника za стоїть у формі знахідного відмінка: za godzinę:

Za godzinę mam spotkanie. - Через годину в мене зустріч.

Za kwadrans idę na obiad. -  За чверть години я йду обідати.

Za tydzień jest konferencja. - Через тиждень буде конференція.

A: Która godzina?

B: Jest trzecia.

A: Trzecia? Tak późno?

B: Tak, jest dokładnie trzecia.

A: Musze już iść. Trzymaj się!

B: Dokąd tak się spieszysz?

A: Umówiłam się z Andrzejem do kina. Film zaczyna się za pół godziny. Do jutra!

 

Прочитайте й запам'ятайте:

 

Za pół godziny kończę pracę. - За півгодини я закінчу роботу.

Za pięć minut idę do domu. - Через п'ять хвилин я йду додому.

Za dziesięć minut idę na obiad. - Через 10 хвилин я йду обідати.

 

Час доби – Kiedy?

 


Rano

W południu (12:00)

Po południu

Wieczorem

O północy (24:00 albo 00:00)

Dziś, dzisiaj

Wczoraj

Przedwczoraj

Jutro

Pojutrze


 

 

  1. Робота в зошитах:

 

 Поставити у правильній відмінковій формі годину:

 

Przykład: Piotr wstaje zwykle (8.00) o godzinie ósmej.

 

Anna bierze prysznic (7.30) …

Marte je zwykle śniadanie (8.15) …

Tom idzie na zajęcia (9.45) …

Piotr uczy polskiego od (13.35)   do (14.50) …

(13.35) … Marte wychodzi z biblioteki.

Margit dzwoni do Roberta (16.50) …

Ola kupuje książkę około godziny (17.30) …

Anna czyta czasopismo … (15.15) … … (15.45) …

Margit słucha muzyki niemal że każdego wieczora pomiędzy (19.30) … i (20.30) …

Wszyscy kładą się spać nie później niż (23.30) …

 

 

VI. Фізкультхвилинка.

 

A gimnastyka dobra sprawa

Dla nas wszystkich to zabawa

Ręce w górę i w przód i w bok

Skok do przodu, w górę skok.

 

VIІ. Узагальнення і системaтизація  знань

 

     Робота з текстом:

 

  1. Запам’ятати терміни:

 

ZEGARY

1. zegar ścienny                         

2. zegarek                                  

3. budzik

4. mała wskazówka

5. duża wskazówka                                

6.  sekundnik

 

  1. Прочитати і перекласти текст:

 

Zegar і godzina

     Na ścianie wisi zegar. To jest ścienny zegar. Oto mały zegarek. To jest kieszonkowy zegarek. To jest wskazówka zegarka. To są dwie wskazówki. Jedna wskazówka jest mała. Druga wskazówka jest duża. Duża wskazówka wskazuje minuty. Mała wskazówka wskazuje godziny. Ta maleńka wskazówka wskazuje sekundy.

     Która jest teraz godzina? Teraz jest dziewiąta godzina. Teraz jest lekcja. Czy wszyscy towarzysze są obecni na lekcji? Jestem na lekcji polskiego. Jesteśmy na lekcji polskiego. Czy jesteś słuchaczem? Uczniowie, wy jesteście słuchaczami. Ja jestem nauczycielką. Już jest kwadrans na dziewiątą. Czy już jest wpół do dziesiątej? Nie, uczniowie, teraz jest trzy kwadranse na dziesiątą. Za piąć minut — przerwa.   Kiedy jest koniec lekcji? Koniec lekcji jest dziesięć po jedenastej.

 

 

  1. Дати відповіді на запитання:

 

  • Co wisi na ścianie? (Na ścianie wisi zegar).
  • Jaki to jest zegar? (To jest ścienny zegar).
  • Czy to jest zegarek kieszonkowy? (Tak, to jest zegarek kieszonkowy).
  • Co to jest? (To jest wskazówka).
  • Która wskazówka wskazuje godziny? (Mała wskazówka wskazuje godziny).
  • Co wskazuje duża wskazówka? (Duża wskazówka wskazuje minuty).
  • Która jest teraz godzina? (Teraz jest dziewiąta godzina).
  • Czy teraz jest kwadrans na dziewiętą? (Nie, teraz nie jest kwadrans na dziewiątą dziewiątą, teraz jest wpół do dziesiątej).
  • Czy teraz jest kwadrans na dziewiątą? (Nie, teraz nie jest kwadrans na dziewiątą, teraz jest wpół do dziesiątej).
  • Czy teraz jest trzy kwadranse na dziesiątą? (Tak, teraz jest trzy kwadranse na dziesiątą).
  • O której godzinie jest koniec lekcji? (Koniec lekcji jest dziesięć minut po jedenastej).
  • Gdzie jesteście teraz? ( Teraz jesteśmy na lekcji).
  • Czy wszyscy słuchacze są obecni na lekcji? (Tak, wszyscy słuchacze są obecni na lekcji).
  • Gdzie jesteś? (Jestem na lekcji).

VIII. Підсумок уроку.

 

IX. Повідомлення та пояснення домашнього завдання.

 

  1. Розповісти погодинно ваш розклад дзвінків у школі.
  2. Повторити назви днів тижня.
  3. Вивчити нові слова.
  4. Кількісні та порядкові числівники.
  5. Вміти запитати і відповісти «Котра година?» у двох стилях спілкування.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
21 квітня 2021
Переглядів
664
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку