План-конспект уроку з англійської мови
Тема : Закріплення лексики по темі « Сlothes». Розвиток навичок аудіювання.
Мета:1.Узагальнення та систематизація знань по темі «Clothes».
2.Розвиток комунікативних навичок, навичок аудіювання, усного та письмового мовлення.
Підручник: «English World-2» Liz Hocking, Mary Bowen.
Клас : 3
Хід уроку.
-Good morning.
-I am glad to see you.
-How are you today?
-What is the season (month, day) now?
2. Фонетична зарядка.
-Look at the proverb « There is no bad weather, there are bad clothes».
-Do you agree with it?
-Let s repeat it. Can you find the words with the sounds [ou], [ ],
[ ]?
3.Повідомлення теми, мети уроку.
-So, can you guess, what is the topic of our lesson?
-Clothes.
4. Мотивація навчання.
-Look at the board. What can you see? (a ship). We are in the sea and we are going to find some treasure.
-What do you like doing at your English lessons? (riddles, games, dialogues). (Вчитель записує все, що пропонують діти).
5. Перевірка д.з.
Your homework was to make up the riddles about clothes.
The girls like it, the boys don’t wear it. (a dress)
You wear them on your hands. (gloves)
They are short trousers. (shorts)
In summer you wear them on your feet. (sandals)
You wear it when it is cold. (a jacket, a coat)
You wear it on your head when it is sunny and hot. (a hat)
6. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування за картками.
2. Мовленнєві вправи( робота в парах).
-Is it a…?
-Are they…?
-What colour is (are)…?
-What are you wearing today?
7. Розвиток усного мовлення.
1. Game « Remember the clothes» . Два учні стають спинами один до одногo і згадують, в який одяг був вдягнений кожен із них.
-Is he (she) wearing a white shirt?
2. Game “Guess who is it». Describe one of your classmates and we will guess who is he.
8. Розвиток діалогічного мовлення.
На дошці окремі речення, які треба зібрати в діалог і розіграти його в парах.
-Can I help you?
-Show me that jacket, please.
-What colour would you like?
-Brown.
-And what size do you want?
-Five. Can I try it on?
-Of course.
9. Розвиток навичок письма.
1. Гра «Продовж ланцюжок» ( Командна робота)
Приклад- skirtrousershirt-shirtrainers.
Виграє та команда, чий ланцюжок довший.
2.Встав пропущені літери ( завдання на листочках).
10. Фізкульт.хвилинка.
-Show me how you put on your hats, trousers, shoes, caps, gloves, jackets. (Учні імітують процес одягання).
-Сlap when you hear the word on the topic Clothes, stamp when the word is not on the topic.( hat, cat, goat, coat, skirt, bird, clock, sock).
11. Розвиток навичок аудіювання.
P.B. ex. 1 p.56 (CD 53-54).
Pre-listening
-Look at the picture. What is the weather like?
-What is the boy (girl) wearing?
-What has he (she) got?
While-listening
-Listen to the text and circle the correct answer.
After-listening
Взаємоперевірка робіт.
12. Підсумок уроку.
- Look at the board, our ship is moving.
-Do you like our lesson?
-Were there games? Riddles? Dialogues?
(Під малюнком скарбів вчитель дістає листа, в якому написано- The treasure has got a person wearing…діти здогадуються, хто це і отримують «скарб «- цукерки або наклейки).
13. Завдання додому.
Повторити лексику по темі.