6 клас
Мета уроку: сформувати розуміння поняття про держави світу; закріпити знання про держави світу; формувати вміння визначати географічне положення держави; розвивати вміння працювати з картою; використовуючи різні ігрові форми роботи, методи і прийоми «від складного — до простого» навчати розпізнавати способи зображення держав і столиць на політичній карті світу.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок-гра.
Обладнання: підручник, карта світу, атлас, презентація, зелені фішки.
Очікувані результати: учні зможуть розповідати про держави світу; визначати за картою найбільші та найменші держави світу та держави-сусіди України, їхні столиці; бажання до самостійного пошуку відповідей.
Географічна номенклатура: Україна, Росія, Білорусія, Японія, Китай, Мальта, Ватикан, Стамбул, Лондон, Ріо-де-Женейро, Париж, Австралія, Канада, Науру, Кувейт, Ізраїль, Іспанія, Гаїті, Лівія, Канада.
І. Організаційний момент
Вчитель. Кожна людина, де б вона не жила і до якого б не належала народу, є громадянином якої-небудь країни (держави). На Землі існує понад 200 країн. Вони різняться площею, яку займають, кількістю населення, особливостями географічного положення та ін.
Державою називають територію з визначеними кордонами, населенням, господарством і політичною владою. Важливою ознакою держави є незалежність від інших країн. Основним законом держави є конституція. Держави відрізняються одна від одної формою правління, територіальним устроєм, кількістю населення, площею території.
До найбільших за площею території і кількістю населення країн належать: Росія, Канада, Китай, США, Бразилія, Австралія, Індія. Вони займають площі у кілька мільйонів квадратних кілометрів. Їх називають країни-гіганти. Разом з тим є маленькі країни, що швидше нагадують міста. Їх і називають відповідно – державикарлики. Найменша серед них – Ватикан. Його площа менше 0,5 км.
Кожна країна неповторна свої розташуванням у просторі – географічним положенням. Австралія займає цілий материк. Індонезія і Японія розташовані тільки на островах. Росія, Туреччина розташовані одночасно і в Європі, і в Азії. Одні країни мають приморське розташування і виходять до моря або океану. Інші розміщені в глибині материків і виходу до морів позбавлені. Більшість країн світу лежать на зручних рівнинах. Проте є й такі, що лежать високо в горах.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Що таке держава?
2. Які символи держави ви знаєте?
3. Які держави ви знаєте?
4. З якими державами межує Україна?
5. Опишіть державні символи України.
6. Представники яких народів живуть у нашому населеному пункті?
7. Які ви знаєте цікаві факти про держави світу?
8. Знайдіть на карті країни, назви яких збігаються з назвами їхніх столиць.
ІІІ. Географічний світлофор
Вашій увазі пропонується запитання і два варіанти відповідей. Правильна відповідь – зелене світло світлофора, неправильна – червоне світло. Вчитель ставить запитання. Учні швидко, не дивлячись один на одного, піднімають руки. Після підняття руки, учитель викликає одного з учнів на відповідь. Учень дає відповідь. Якщо відповідь правильна – отримує зелену фішку. Презентацію можна доповнити іншими цікавими запитаннями про держави світу і таким чином, учитель зможе миттєво опитати всіх учнів на уроці, бачить, хто добре володіє інформацією, а хто ні. Опитування проходить у форматі гри. По закінченню гри, той хто набрав найбільшу кількість зелених фішок – отримує перемогу і найвищий бал за урок.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
1. Опрацюйте відповідний матеріал підручника.
2. Розгадайте кросворд «Географічний калейдоскоп»
Кросворд «Географічний калейдоскоп»
1. Країна Північної Америки, у якій проживає багато українців (Канада)
2. Материк, держава, у якій налічується близько 50 видів кенгуру (Австралія)
3. Країна на півночі Африки, столиця якої Тріполі (Лівія)
4. Балтійська держава (Естонія)
5. Держава в Південно-Західній Азії, яка на півночі межує з Сирією, Саудівською Аравією і розташована на Аравійському півострові (Йорданія)
6. Держава на північному заході Європи, яка на півдні межує з Німеччиною, на півночі з Норвегією (Данія)
7. Держава на півдні Аравійського півострова, яку омиває Аравійське море (Оман)
8. Друга найбільша за площею держава Північної Америки і її коротка назва (США)
9. Держава в Східній Азії, третя за територією країна світу і перша за кількістю населення (Китай)
10. Столиця Норвегії (Осло)
11. Держава-сусід України (Польща)
ЗАПИТАННЯ