Конспект уроку з української мови
Тема уроку Дієслово
Клас 2
Учитель Іванова С.Т., вчитель-методист Одеської початкової школи №99 Одеської міської ради.
Мета уроку:
навчальна: формувати в учнів початкове уявлення про дієслово як частину мови; навчити розпізнавати слова, що означають дії предметів, та ставити до них питання що робить? що роблять? що робив? що зробить?;
розвивальна: розвивати вміння спостерігати за роллю дієслів у реченні та тексті, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення та увагу;
виховна: виховувати любов до рідної мови, старанність у навчанні та культуру мовлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Дієслово», плакати «Хто що робить»?, «Дерево успіху», презентація «Дієслово», аудіозапис віршика «Котик», роздатковий матеріал.
Хід уроку
І Організаційний момент (2-3 хв.)
Замість звичайної перевірки підручників, запитати учнів:
— Книжки лежать?
— Зошити чекають?
— Ручки пишуть?
— Очі дивляться?
— Вуха слухають?
Учні виконують дії за командами вчителя.
Завдання: Виконати дію, яку ви називаєте (тільки дієслова!).
Команди: «Потягніться», «Присядьте», «Поплескайте», «Посміхніться сусідові», «Сядьте».
Висновок: «Ми щойно виконали багато дій. А яка частина мови за них відповідає? Правильно, дієслово. З ним ми сьогодні і працюватимемо».
Учні обирають дієслово, яке описує їхній стан або плани на урок: вчуся, радію, думаю, стараюся, дізнаюся, працюю, усміхаюся, перемагаю.
ІІ Мотивація навчальної діяльності (3-5 хв)
1.Бесіда. Попрацюйте разом. Прочитайте тему уроку і визначте завдання.
- Що нового для вас у темі?
2. Девіз уроку (разом):
Дію виконати слід,
Щоб залишити свій слід.
Будем впевнено крокувати,
Дієслово разом вивчати!
ІІІ Вивчення нового матеріалу (10-12 хв)
Завдання: відповісти на питання хто що робить?.
(лікар лікує, учитель навчає, пекар пече, співак співає)
Запис одного прикладу в зошит.
Вірш «Дієслово»
Завдання:
Дієслово не лежить,
Воно діє і біжить,
Пише, миє, прибирає,
Все на світі встигає.
Що робити? Що зробити? —
Завжди знає, як нам жити.
Вірш про котика
Завдання:
Котик вмився, котик спав,
Котик мишку вполював.
Все, що робить він, малята,
Дієсловом слід назвати!
ІV Закріплення знань (15 хв.)
На дошці малюємо коло з написом «Сонечко».
Завдання: Давайте оживимо наше сонечко! Що воно робить?
Завдання: поєднати предмет і його дію (письмово):
Вчитель каже фразу, а діти імітують рух:
Питання: слова якої частини мови допомогли нам розім'ятися? (Відповідь: Дієслова).
Гра «Хто що робить?»
Завдання: встановити відповідність.
|
Хто? |
Що робить? |
|
Жаба |
лає |
|
Собака |
квакає |
|
Коник |
дзижчить |
|
Бджола |
сюрчить |
Запис одного прикладу в зошит.
V Рефлексія та підсумок уроку. (7-8 хв)
1. Вправа «Дерево успіху» (з паперовими листочками)
На дошці — контур дерева.
Завдання: У кожного учня на парті є кольоровий листочок -наліпка. На ньому треба написати одне дієслово, яке описує, що дитина робила сьогодні на уроці.
Варіанти дітей: «Вчив», «грала», «писав», «думала», «сміявся».
Діти по черзі підходять і приклеюють «дієслова» на дерево.
Висновок: «Подивіться, як зазеленіло наше дерево від ваших дій!».
Зелений- зрозумів і навчився
Жовтий - старався, але є питання.
Червоний - було важко, потрібно попрацювати.
Підсумок уроку
Висновок: дієслово – це слово, що означає дію.
VІ Домашнє завдання (за бажанням)
Ми сьогодні з вами чудово попрацювали! Дякую за урок.