Тема: Зіставлення образів Фанні Мальво та Анастазі де Ресто. Роль Дервіля у розгортанні та відтворенні подій повісті. Композиція і стиль твору.
Мета: Шляхом зіставлення образів Фанні Мальво та Анастазі де Ресто висвітлити ідейний зміст повісті «Гобсек». Поглибити знання учнів про портрет як засіб розкриття внутрішнього світу героя. Допомогти усвідомити роль адвоката Дервіля у повісті, визначити особливості композиції твору. Розвивати соціальні, полікультурні та комунікативні компетенції. Виховувати вдумливого, критично мислячого читача.
Обладнання: портрет Оноре де Бальзака, тексти повісті «Гобсек», ілюстрації до твору, записи на дошці.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і навичок.
Епіграф уроку: «Ніхто тобі не друг, ніхто тобі не ворог, але кожна людина – твій учитель» (Східна мудрість).
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Говорять і марять у мандрах земних
Всі люди про краще майбутнє,
І це поривання до місць золотих
Таке в них нестримне й могутнє!
Старе відмирає, цвіте молоде,
Та вічно людина все кращого жде.
Ці рядки із вірша Фрідріха Шиллера «Надія» ще раз підтверджують, що кожна людина – незалежно від віку, статку, національності, соціального статусу – у житті сподівається на краще. Мріяли і герої повісті «Гобсек»: Камілла – про одруження з Ернесто де Ресто, графиня де Гранльє – про достойного зятя, Дервіль – про постійну адвокатську практику, Гобсек – про ще більшу кількість золота. А чим же жили і на що сподівалися ще дві героїні повісті «Гобсек» - Фанні Мальво та Анастазі де Ресто? На це запитання ми з вами сьогодні спільно знайдемо відповідь. А ще дослідимо, яка роль адвоката Дервіля у творі та особливості композиції повісті «Гобсек».
Запис дати і теми уроку в зошити.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель. Давайте пригадаємо, що ми знаємо про Фанні Мальво та Анастазі де Ресто. На основі цитат, які ви знайдете у Додатку №1 та Додатку №2, складіть невеликі усні розповіді про цих героїнь: І варіант – про Фанні, а ІІ варіант – про Анастазі.
Усні відповіді учнів.
ІІІ. Робота по темі уроку.
1. Порівняльний аналіз образів Фанні Мальво та Анастазі де Ресто.
Учитель. Ми з вами пригадали найяскравіші характеристики двох таких різних героїнь. Для того, щоб переконатися в правильності розуміння вами цих образів, складіть, будь ласка, про одну із героїнь сенкан: І варіант – про Анастазі, ІІ варіант – про Фанні.
Зразки сенканів:
Розвиток комунікативних та інформаційних компетентностей
Розвиток полікультурних компетентностей та продуктивної творчої праці
Фанні.
Скромна і старанна.
Працює, вірить, сподівається.
Яка чудова білошвейка!
Фея самотності.
Анастазі.
Багата і розкішна.
Зачаровує, повеліває, зраджує.
Краса, позбавлена гармонії.
Зразок розпусти.
Учитель. Діти, а для чого філософ Оноре де Бальзак ввів у текст повісті два такі протилежні образи, при чому й розповідає про них майже паралельно? (Автор прагне показати несумісність краси та розкоші з благородством внутрішнього світу людини)
2. Образ адвоката Дервіля у повісті «Гобек».
А. Складання асоціативного куща про адвоката Дервіля.
|
Друг і сусід Гобсека |
|
Оповідач історії Гобсека
|
||
|
Дервіль |
||||
|
«Людина високої честі» |
|
Свідок драми сім’ї де Ресто |
||
Розвиток комунікативних та полікультурних компетентностей
Розвиток інформаційних та комунікативних компетентностей
Б. Аргументований аналіз схеми «Взаємостосунки Гобсека і Дервіля» .

Найближча людина для Гобсека
Лихвар Скромний сусід, партнер

Гобсек Дружні стосунки Дервіль
76 років Поважає старших
Цинік в особі Гобсека
Шанує Дервіля і його знання
В. Роль адвоката Дервіля у повісті.
Учитель. Адвокат Дервіль – це, на преший погляд, зовсім непримітний персонаж повісті. Але це тільки на перший погляд. Дервіль – антипод головного героя повісті, Гобсека. Чому? Бо якщо Гобсек – філософ – романтик, то Дервіль – в усьому реаліст. Скажімо, адвокат відмовився від пропозиції віконтеси сприяти його кар'єрі, бо не мав особливого таланту до юриспруденції. Саме реалістичний погляд на життя спричинив одруження Дервіля з працьовитою паризькою робітницею, яка одержала чималий посаг від дядечка, що дало змогу молодому адвокатові повернути Гобсекові борг за контору. Для реаліста гроші — це тільки гроші, у даному випадку — засіб повернути борг і стати власником майна. Тобто справа не в самих грошах чи їхній міфічній владі. Справа в ідеалістичному або ж прагматичному ставленні до них. Будь-який фанатизм, абсолютизація ідеї - це риси романтичного світогляду. Гобсек -філософ романтизує дійсність тільки тоді, коли йдеться про «пунктик» цього фанатика влади грошей.
Розвиток комунікативних компетентностей
Окрім того, що Дервіль – оповідач історії Гобсека, це ще й людина, яка вирізняється порядністю, працьовитістю та чесністю. Недарма всі герої твору, навіть Гобсек, ставляться до нього шанобливо. Любовно вимальовуючи образи Фанні Мальво та Дервіля, Оноре де Бальзак доводить, що не всі сучасні люди обов’язково зіпсовані, що деякі з них можуть бути на рівні справжнього ідеалу завдяки самодисципліні та обмеженню тваринних інстинктів.
3. Композиція та стиль повісті.
«Гобсек», як й інші твори Бальзака, — багатоцентрова повість. Окрім постаті лихваря, важливу роль у ній відіграють адвокат Дервіль і члени сім'ї графа де Ресто. Сюжетні лінії Гобсека, Дервіля, графині де Ресто та інших персонажів твору перетинаються. Повість має чітку, продуману побудову, що засвідчує композиційну майстерність її творця.
"Гобсек" починається з експозиції. Спочатку розповідь ведеться від імені автора, який змальовує один із зимових вечорів 1829—1830 рр. в салоні віконтеси де Гранльє. Розмова заходить про молодого графа Ернеста де Ресто, якого кохає Камілла. Але у матері графа погана репутація в аристократичному світі, і пані де Гранльє хоче відмовити йому у відвідуванні свого дому. У розмову втручається Дервіль, який розповідає історію, що має змінити погляд на стан справ у сім'ї молодого графа. Наступна частина твору - розповідь Дервіля, яка містить історію Гобсека. Письменник ускладнює структуру повісті, робить її багатоголосою. Спочатку звучить голос автора, від імені якого ведеться оповідь, а потім — голоси оповідачів –
Розвиток соціальних та загальнокультурних компетентностей
Дервіля і Гобсека, які теж передають багатоголосся свого оточення. Отже, важливими композиційними особливостями твору є «розповідь у розповіді», а також тісний зв'язок між окремими його частинами та компонентами (розповідь, оповідь, опис, портрет, інтер'єр, монолог, діалог тощо).
4. Елементи романтизму та реалізму у повісті.
Романтизм: неоднозначність образу Гобсека, його самотність і загадковість: невідомо, хто він, де нажив свій капітал …
Реалізм: докладний опис операції позики грошей, точність портретних характеристик, опис інтер’єрів …
IV. Підсумок уроку
• Творчий диктант.
За гроші можна купили ліжко, але не ...(сон); їжу, але не ... (апетит); ліки, але не ... (здоров'я), будинок, але не ... (домашній затишок); книжки, але не ... (розум, знання); прикраси, але не ... (красу); розкіш, але не ... (культуру); розваги, але не ... (щастя); коханку, але не ... (кохання), релігію, але не... (порятунок).
• Уроки повісті «Гобсек» та її героїв (аналіз епіграфа уроку)
«Ніхто тобі не друг,
Ніхто тобі не ворог,
Але кожна людина - твій учитель»
(Східна мудрість)
- Чого навчили вас герої повісті «Гобсек»?
Розвиток комунікативних компетентностей
Розвиток потреби у творчості діяльності
Компетентності саморозвитку та самоосвіти
Учитель. Гобсеки живі і в наш час, незважаючи на те, що люди розуміють, усвідомлюють тлінність багатств. Людство знову ж таки повторює власні помилки, думаючи про насичення, збагачення, накопичення грошей, скарбів. Рідко кому вдається жити багатим духовним життям, сповненим справжньої свободи і щастя. Влада грошей незборима... Чому? Певне, тому, що їй дуже важко опиратися, вона спокушає багатьох, приносить достаток, певну незалежність. Але та ж влада грошей губить людину, робить із неї «векселя», «автомата», людину без душі – Гобсека.
VI. Домашнє завдання (на вибір учня):
1. Написати інтерв'ю з одним із персонажів повісті «Гобсек».
2. Написати твір - полеміку «Чи такі вже згубні гроші?»
Очікувані результати.
Учень (учениця):
визначає особливості композиції повісті;
характеризує роль Дервіля у розгортанні і відтворенні подій твору;
на основі тексту повісті порівнює образи Фанні Мальво та Анастазі де Ресто;
висловлює особисте ставлення до проблем, що піднімаються у творі, аргументуючи свою точку зору прикладами і цитатами із тексту.
Розвиток компетентностей продуктивної творчої праці
Література
1. Звиняцьковський В. Я., Свербілова Т. Г., Чебанова О. Є. // Світова література. Рівень стандарту. 10 клас. – К., «Освіта», 2010.
2. Зарубіжна література ХІХ століття. Посібник для 10 класу. // К., «Академія», 1999.
3. Зарубіжна література. Матеріали до уроків. 10 клас. // Х., «Торсінг», 2000.
4.Оноре де Бальзак. Гобсек. // Л., «Каменяр», 1984.
5. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 10-11 класи. Світова література. // К., 2010.
6. Світова література. Підручник для 10 класу. Академічний рівень, профільний рівень. // К., «Генеза», 2010.