План-конспект уроку
1 клас
Smart Junior
Тема: Toys and games
Мета: пригадати назви іграшок, кольори; повторити та закріпити застосовуння конструкцій:
- I have - I haven’t - Have you a… ? - Yes,I have - No, I haven’t |
- What is it? - It’s a … - Is it a …? - Yes, it is. - No, it is not. |
- What colour is it? - It is … .
|
Методи і прийоми: словесні (розповідь, пояснення,діалог); наочні (ілюстрації), демонстрація (відео); практичні (завдання на картках), пояснювально-ілюстративні; репродуктивні (робота за готовими зразками); ігри.
Обладнання:
Часова схема уроку. Хід уроку.
1. Організаційний момент. Вітання. (0,5 хв)
Hello, hello, hello
How are you?
Hello, hello, hello,
How are you?
I’m good, I’m great, I’m wonderful
I’m good, I’m great, I’m wonderful
2. Оголошення теми та мети уроку. (0,5хв)
My dear children, who likes to play games? … hands up
Who likes toys?...hands up
It`s very good, because the theme of our lesson is «Toys and games»
3. Фонетична, лексична розминка. (2 хв)
ABC – song
Відео
4. Вивчення та закріплення навчального матеріалу (29 хв)
Game 1:
Let’s imagine, that we are letters. Your letter – it’s your name.
Дітям заздалегідь роздаю картки з буквами, кожна буква, як ім’я дитини, котрій вона дісталася.
Всі діти стають в коло, один учень стає в центрі, він крутиться повільно і діти ходять по колу в протилежну сторону; всі разом співають:
Let`s sing a song
What is your name,
What is your name,
Now tell me please…
(останню фразу каже той, хто в центрі)
Children, stop! You are in the centre, you say the last
What is your name.
…now, choose someone
(після цього всі зупиняються, той на кого вкаже учень, що стоїть в центрі, має відповісти
…you say
My name is …
…and call the letter ( тут учитель показує на літеру, що у дитини в руках)
і назвати літеру, яку тримає в руках. Потім цей же учень стає в коло)
Let`s go on
Game 2:
Let`s make two lines by colours.
You are the letters. Your letter is your name.
(учитель вказує на учнів, та говорить…)
You say, what is you name?
And you say, my name is …( тут учитель вказує на літеру, яку тримає учень)
When music stop, you stop. Ok. Let`s speak
Stop.
Let`s exchange
You come here, and you go there.
(учитель говорить та одночасно жестами вказує, що робити дітям)
Ok. Let`s speak.
Stop.
(і так кілька разів)
Game 3
(Дітей ділимо на дві команди. Дітям роздаю літери алфавіту так, щоб ці літери могли бути виставлені в алфавітному порядку.
За командою, дітей треба виставити за алфавітом.)
Let's unite into two teams by colours. You should stand in the alphabet order.
(вмикаю музику)
When music stop, you stop too.
Let`s begin.
Who is the first, is the winner
Game 4
(На дошці знаходиться імітація обличчя смайлика: очі, брови, рот, зуби (літери). Літери-зуби розміщені в алфавітному порядку, але вони не всі. Завдання дітей, побути стоматологами, та домогти смайлику отримати гарну посмішку, заповнивши пропуски літерами в алфавітному порядку. Частина літер вже на дошці, а ті, яких не вистачає смайлику, лежать підготовлені на столі. Діти по черзі виходять, та «вставляють зубчик»)
Let`s make to groups by colours
Let`s play the next game. On the blackboard you can see the face. It is a sad smile`s face, because he has not got teeth. Let`s help him. You should put there the letter in the alphabet order. Let`s begin.
Завдання на картках
(На екрані зображена ця ж картка. Учитель роздає дітям картки, після чого, пояснює, як з ними працювати)
Let`s play this game again, but in a paper. Let`s write the letters in the alphabet order. There are some pictures of toys.
What toys are there???
(діти називають іграшки, які впізнали на картках
If you remember the toys, what is it, it can help you.
When music stop, you stop. Let`s begin.
Aa |
|
|
|
Ee |
Ff |
Gg |
Hh |
Ii |
Jj |
|
Ll |
Mm |
Nn |
Oo |
|
|
|
Ss |
|
Uu |
Vv |
|
Xx |
Yy |
|
|
|
|
|
(після того, як діти зупинилися, на екрані з’являється картка з уже готовими відповідями)
Aa |
Вв |
Сс |
Dd |
Ee |
Ff |
Gg |
Hh |
Ii |
Jj |
Kk |
Ll |
Mm |
Nn |
Oo |
Pp |
|
Rr |
Ss |
Tt |
Uu |
Vv |
Ww |
Xx |
Yy |
|
|
|
|
|
Workout
Let's do the workout
(відео What is it?)
Game 5
Let`s play “Crocodile”.
Some of you show the toy, and other guess, what is it??? Who will guess, that will be next.
(діти діляться на дві команди; по два учасники з кожної команди стають перед своєю командою; один показує іграшку, інший запитує What is it?)
Let`s make two groups by colours. Two pupils of every group go to the blackboard; first pupil – show, second-say “What is it?”; after first group (yellow) plays second group (blue))
Game 6
Let`s play game “Who I am?”
I’ll give you three papers, you do not see, what is it. You take one, do not see. You can show it to your classmates, but you do not look on it! You say:
- Is it a ball?
- No it is not.
- Is it a car?
- No it is not.
- Is it a plane?
- Yes it is.
Game 7
What do you have?
Very good. I`ll give you the papers with pictures, and you should say, what do you have? For example, repeat after me:
Teacher. What do you have?
Pupil. I have a car
Children. What do you have?
Pupil. I have a car
Pupil. What do you have?
Pupil. I have a car
When I say one, two and stop, you should make groups of two pupils; when I say one, two three, you should make groups of three pupils. Let`s begin.
Ok can speak. When the music stop, you stop.
Game 8
You see the words on the blackboard. Let`s read with me, what is here. Try to remember them.
(читаємо слова з дошки за вчителем)
You have pictures. Stick them on the blackboard: robot at robot, plane at plane.
Game 9
Who is the first?
Let`s play game “Who is the first?”
Let`s make to groups by colours. One pupil of every group go to the blackboard. I`ll call the toy, you should find it and hit it. Who is the first, that is the winner.
Let`s begin
Very good!!! I see you know words and can read… but I want to here again, how do you read. Look at the screen.
(читаємо з презентації)
5. Підсумок. Прощання. (3 хв)
Oooo, what is happened with our smile??? He is happy, because he has all teeth and many toys… He is happy, because you helped him.
Let`s sing the “Happy…” song.
You were very good today!!! The lesson is over. Good bye!!!