18.12.2023 Матем. Урок 58
Тема. Досліджуємо різницеве порівняння. Порівняння множин предметів.
Мета: на основі порівняння кількості предметів формувати в учнів розуміння різницевого порівняння чисел. Пояснити співвідношення «на скільки більше (менше)?»; закріплювати знання таблиць додавання і віднімання числа 2;
розвивати математичне мовлення, пам’ять, спостережливість, увагу, логічне мислення;
виховувати культуру письма, інтерес до навчання, любов до природи, тварин, бажання допомагати їм, берегти все живе навколо.
Обладнання: плакат з геом. фігурами, знаки «>», «<», «=», зразок цифри 3, малюнки тварин, зимового лісу (презентація).
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Гарно й зручно ми сідаємо
Щось нове завжди вивчаємо
Те, що вчили - пригадаємо
Будь уважним, починаємо
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Що ви бачите на дошці?
- Як ці зображення можна назвати одним словом?
- Під яким номером зображено квадрат? прямокутник? трикутник? п’ятикутник? шестикутник?
2. Усне опитування.
- Порахуйте від 1 до 10 і навпаки.
- Назвіть наступне і попереднє число до числа 2,4,5,6.
- Назвіть сусідів числа…
3. Порівняння чисел (запис на дошці)
6 > 3 8 > 6 6 = 6 5 < 9
- Яка цифра найчастіше повторюється в цих нерівностей?
4.Каліграфічна хвилинка
Письмо цифри 6. (вивішую зразок цифри 6 на дошці)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Сьогодні ми здійснемо подорож в зимовий ліс.
- Яких тварин можна побачити взимку у лісі?
(Діти дають відповіді, а вчитель показує слайди)
- Ці тваринки допоможуть нам знайти у лісі найгарнішу ялинку.
ІV. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ УЧНІВ
Скільки лисичок намальовано?
Скільки зайчиків ховається від лисичок?
Встановіть пари.
Скільки лисичок залишилось без пари?
На скільки зайчиків менше, ніж лисичок?
На скільки лисичок більше, ніж зайчиків?
- Як знайти на скільки більше чи на скільки менше одне число, ніж друге?
Щоб знайти на скільки більше чи на скільки менше одне
число за інше, треба від більшого відняти менше.
- Як знайти на скільки зайчиків менше, ніж лисичок, а лисичок більше, ніж зайчиків?
- Треба від 4 відняти 3 дорівнює 1.
- Запишіть цей вираз в зошитах.
(Вчитель записує вираз на дошці, а учні в зошитах.)
Скільки вовків намальовано?
Скільки білочок сидить на сніжку?
Встановіть пари.
Скільки білочок залишилось без пари?
На скільки вовків більше, ніж білочок?
На скільки білочок менше, ніж вовків?
- Як знайти на скільки вовків більше, ніж білочок, а білочок менше, ніж вовків?
- Треба від більшого відняти менше. Від 5 відняти 4 дорівнює 1.
- Запишіть цей вираз в зошитах.
(Вчитель записує вираз на дошці, а учні в зошитах.)
- Тваринкам дуже сподобалося, як ви працювали. Тому вони показали нам найкращу ялинку у лісі.
(Вчитель розкриває крило дошки, за яким схована ялинка.)
- Яке свято наближається? (Новий рік)
- У наших домах незабаром з’являться ялиночки. Хай вони будуть штучні, щоб всі живі залишилися у лісі та радували всіх мешканців лісу.
- Дивіться, яка надзвичайна в нас ялиночка?! Давайте прикрасимо її для тваринок і залишимо у цьому чарівному місці. А допоможе нам наступне завдання. Ми повторимо таблиці додавання і віднімання 2.
- Спочатку треба розв’язати вираз, знайти на столі іграшку з таким числом, як відповідь, а потім – прикрасити ялинку.
5+2=7 8+1=9 4+2=8
7-2=5 0+2=2 8-2=6
(Діти виконують завдання і прикрашають ялинку.)
ФІЗХВИЛИНКА (математична)
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Ось і закінчується подорож … Зачекайте. Дивіться які подаруночки нам залишили тваринки за те, що ми залишили для них прикрашену ялинку.
- Це незвичайні рукавички – із завданням.
(Вчитель роздає учням малюнки з рукавичками.)
- Яка фігура на рукавичці зайва? - Чому?
- Які многокутники на узорі рукавички?
- Встанови пари «трикутник – квадрат».
Скільки на узорі трикутників?
Скільки квадратів?
Скільки трикутників залишилося без пари?
На скільки трикутників більше, ніж квадратів?
На скільки квадратів менше, ніж трикутників?
Як про це дізналися?
- Молодці! Ви дуже добре працювали сьогодні на уроці.
V. РЕФЛЕКСІЯ
- А тепер покажіть мені, чи сподобалося вам на цьому уроці.
Для цього розфарбуйте пальчик на рукавичці: зелений– було все зрозуміло, червоний – не зрозумів нічого.