Конспект уроку "Формування особистості шляхом самопізнання, самовизначення і самовиховання "

Про матеріал

Конспект уроку з основ здоров я для учнів 9 класу

Перегляд файлу

 

Тема.  Формування особистості шляхом самопізнання, самовизначення і самовиховання

Мета уроку: з'ясувати необхідність володіння методами самопізнання;

пояснити необхідність постійного самовиховання;

дати знання про необхідність самопізнання і самовиховання;

учити дотримуватися правил самовиховання.                                                                                                                                         

Епіграф. Доки ми не пізнали, що всередині нас, яка користь знати, що зовні нас? Та й чи можна, не пізнавши себе, пізнати світ?

                                                                                     Григорій Сковорода

 

Хід уроку

І. Психолого-фізіологічне налаштування на заняття

Вправа "Ковпак мудреця"

1. Тримайте голову прямо, не напружуючи шию і підборіддя.

2. Візьміться руками за вуха так, щоб великий палець опинився з тильного боку вуха, а решта пальців – спереду.

3. Масажуйте вуха зверху донизу, трохи розгортаючи їх у бік потилиці.

4. Дійшовши до мочки, м’яко помасажуйте її. Повторіть вправу 4 рази.

Виконання кінесіологічної вправи "Перехресні кроки"

("Перехресні кроки" інтегрують роботу правої та лівої півкуль мозку,  роблять успішнішим засвоєння нової інформації. "Перехресні кроки" потрібно робити в повільному темпі й відчувати, як працюють м’язи живота).

ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів

Як ви гадаєте, для чого ми розпочали урок з масажу та виконання фізичної вправи? (Орієнтовні відповіді: для зосередження уваги, для переключення уваги з одного предмету на інший, для налаштування на роботу; для активізації роботи мозку тощо). 

Підніміть руку, для кого виконання фізичних вправ є потребою. Поділіться, чому рухова активність є важливим аспектом вашого життя.

Встаньте, хто не відчуває потреби в русі, не робить фізичної зарядки, вважає, що рухова активність це не для нього. Поясніть свою позицію.

Підніміться ті, хто вважає, що йому потрібно попрацювати над собою, щоб змінити своє ставлення до фізичної культури та рухової активності.  Поясніть свою позицію.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

Учитель. Хто здогадався, як розмова про власні потреби пов’язана з темою нашого уроку? Так, сьогодні мова піде про особистість людини – єдину і неповтору. Усі ми різні. Хтось уранці прокидається раніше, щоб зробити зарядку, а хтось спить довго, а потім ледь встигає поснідати і відразу – на заняття або на роботу. Хтось понад усе цінує родину, а хтось на перше місце ставить розбудову власної кар'єри. Хтось обирає робітничу професію, а хтось стає актором. Хтось полюбляє галасливі компанії, а для когось найкращий відпочинок – на самоті біля річки або з книгою  на дивані.

Так, дійсно, кожна особистість неповторна. Та як відбувається її формування?  Чи можемо ми контролювати цей процес і свідомо впливати на нього? Чи можна вважати себе архітектором власної особистості і власної долі? Так, виявляється відповідальність за формування власної особистості несе сама людина з дитячих і юнацьких років.

То ж, сьогодні ми поговоримо про те, як формувати власну особистість шляхом самопізнання, самовизначення і самовиховання. 

ІV. Організація пізнавальної та навчальної діяльності учнів

Науковці стверджують, що для формування власної особистості людина пови­нна:

По-перше, пізнати себе: що я за людина? яка я людина?

По-друге, визначитися, чи подобаюся я самому собі, що я хотів би змінити в собі, тобто сформувати певний ідеал власної особистості.

По-третє, розробити систему самовиховання.

Процес формування особистості схематично можна зобразити так:

 

 

Цей шлях формування власної особистості пройшли багато видатних людей. Тож, перш, ніж ми розглядатимемо процес формування власної особистості, я пропоную пригадати, відомі історії видатних людей.

Пропоную вам самим здогадатися про кого йтиметься. Це видатний митець епохи Просвітництва. Він був надзвичайно різнобічною особистістю: оригінальний мислитель, знавець історії світової культури, багатьох природничих наук, декілької іноземних мов. Він гарно малював, глибоко знав історію, міфологію, фольклор. При цьому він був видатним письменником і поетом, чия літературна творчість назавжди увійшла до скарбнички світової літератури. Якщо ви ще не здогадалися про кого мова, я назву найвідоміший твір письменника  як останню підказку. Це автор драматичної поеми «Фауст». Отже, мова йде про Йоганна Вольфганга Гете (1749 – 1832). 

Мабуть, не всі із вас знають, що Гете народився кволою дитиною, ріс дуже хворобливим, в студентські роки через недуги змушений був залишити університет. Він дуже страждав від свого безсилля, але все змінилося з того часу, як Гете визначив ідеал своєї особистості. Це трапилося тоді, коли він познайомився з філософськими вченнями Спінози, який стверджував, що природа обдарувала людину всім, щоб вона могла в житті протистояти хворобам, моральному злу, дурості, залежності від темних інстинктів, неволі. Смисл життя  людини – бути щасливою на Землі. Ця філософія захопила юнака. Він почав працювати над формуванням своєї особистості. Перш за все, Гете намагався впорядкувати свою працю, якомога продуктивніше провести свій день. Його щоденним обов’язковим заняттям було  читання. Щоденна норма складала 80 сторінок книжки. Гете прожив довге, надзвичайно змістовне життя. І він завжди стверджував, що «сам себе створив».

Учитель. Отже, шлях до формування особистості розпочинається з самопізнання.

Самопізнання – це процес відкриття себе, пізнання свого внутрішнього світу, сильних і слабких сторін своєї особистості.

Людині важливо все знати про себе. Але в першу чергу її цікавлять власні фізичні властивості, моральні якості, інтереси, потреби, прагнення, бажання. Звичайно, цим не скінчається шлях самопізнання. Протягом усього життя людина пізнає себе у різних вимірах. Філософи стверджують, що шлях до пізнання самого себе найскладніший.

Як відбувається самопізнання?

Самопізнання – це складний процес внутрішньої роботи над собою.  Самопізнання відбувається через застосування таких методів, як: самоспостереження, самокритика, самоаналіз.

Краще пізнати себе допомагають численні психологічні тести.

Пропоную вам зараз пройти тест «Твій настрій», який допоможе вам краще пізнати свій настрій та життєву налаштованість.

Отже, ви уважно слухаєте запитання та обираєте одну з трьох відповідей.

Тест «Твій настрій»

Уявіть, що ви могли б за своїм вибором жити в будь-яку епоху. Який час ви обрали б?

а) я волів би перенестися в минуле, коли ще не було всіх нинішніх неподобств; б) мені хотілося б перенестися в майбутнє, коли прогрес цивілізації приведе до вирішення багатьох сьогоднішніх проблем; в) мене влаштовує наш час.

2. Які почуття викликає у вас телевізійна реклама?

А) відразу; б) інтерес; в) ніяких.

3. Чи вважаєте ви, що в останні роки роки клімат погіршився?

А) так, це очевидно; б) по-моєму, клімат не гірший, ніж раніше; в) я не замислююся над цим.

4. Чи сняться вам кошмари?

А) так, буває; б) ні, мої сни здебільшого приємні; в) я взагалі не бачу снів.

5. Чи лякає вас неминучастарість?

А) мені стає не по собі при думці про те, що я стану старезним і немічним; б) в кожного віку є свої переваги; в) мене це не хвилює.

6. Чи вірите ви в прикмети?

А) так, тому що часто переконувався в їхній правильності; б) тільки в добрі; в) я не забобонний.

7. Чи правда, що за поганої погоди гірше працюється?

А) так, у непогоду і на душі похмуро, і справи не робляться; б) я не заертаю уваги на похмуру погоду; в) у погану погоду намагаюся знайти привід підбадьоритисяч і непогано роблю свої справи.

8. Про що ви думаєте, дивлячись у дзеркало?

А) це жахливо; б) дуже мила особа, і фігура непогана; в) я, звичайно, не топ-модель, але, мабуть, можу подобатися.

9. Що ви найчастіше думаєте про своїх знайомих?

А) вони не настільки цікаві і чуйні, як хотілося б; б) це чудові люди; в) звичайно, вони не позбавлені вад, але досить симпатичні.

10. Яке почуття ви найчастіше відчуваєте наприкінці дня?

А) невдоволення і спустошеність; б) радість; в) задоволення.

Підрахуйте результати

За відповідь а) – 0 балів; б) 3 бали; в) 1 бал.

0 – 7 балів. Ваш настрій переважно в мінорних тонах. Частенько вам здається, що люди вас недолюблюють, івзагалі доля до вас не прихильна. Напевно, ви гідні кращої долі. Але що ви робите для цього?

8 – 14 балів. Ви врівноважена людина, не схильна ані до до глибокої зневіри, ані до бурхливого захвату. Намагаєтеся приймати життя таким, яким воно є. Така позиція страхує від засмучення, однак не обіцяє великих успіхів. Більше оптимізму й віри у свої сили – і у вас з’явиться  більше приводів для радості.

15 – 30 балів. Ви сповнені життєлюбства й оптимізму, не засмучуєтеся через дрібниці і вмієте радіти успіхам, хоча недолік об’єктивності вас підводить. Намагайтеся ставитися до людей і подій більш тверезо.

Наступний етап формування особистості – самовизначення.

Самовизначення передбачає з'ясування життєвих цілей, ідеалів, ціннісних орієнтацій («В якій галузі вважаю себе знавцем?», «Які блага хочу мати, яке становище посісти?», «Чого не вистачає для задоволення життям?»), провідних потреб («Чого найбільше прагну?», «Які в мене інтереси, звички?») і мотивів поведінки.

Я пропоную вам виконати вправу «Життєві прагнення», яка допоможе вам визначитися з ціннісними орієнтаціями.

Вправа «Життєві цінності»

Учитель роздає по 10 папірців кожному учневі.

Завдання. Напишіть на кожному папірці своє ім’я. Протягом наступних кількох хвилин ці 10 папірців будуть уособлювати вас і гратимуть роль символічних грошей, тобто засобу, за який можна купити певний товар. Через хвилину перед кожним постане вибір: витратити чи заощадити свої папірці. На продаж будуть виставлені різноманітні «товари» по парі. Правила гри не дозволяють купити обидва товари одночасно, тільки щось одне або нічого. Зрозуміло, що коли закінчаться ваші папірці, вже нічого не можна буде купити.

Всі покупки можна робити лише тоді, коли «товари» пропонуються на продаж. Не можна повернутися до попередньої пари, якщо на продаж уже виставлено наступну пару.

Торги

Перший лот  Чудова квартира (1 папірець)  Новий автомобіль на вибір (1 папірець)

Другий лот Повністю оплачена поїздка на канікулах (терміном на один міся) у будь-яку країну світу разом з другом (2 папірці) Повна гарантія того, що людина, яку ти кохаєш, одружиться з тобою  (2 папірці)

Третій лот Стати найпопулярнішою людиною серед своїх товаришів терміном на 2 роки (1 папірець)

Мати одного справжнього друга (2 папірці)

Четвертий лот Закінчити престижний університет (2 папірці) Заснувати прибуткову компанію (2 папірці)

П’ятий лот Мати здорову і щасливу сім’ю (3 папірці). Здобути всесвітню славу (3 папірці).

(Після завершення вибору з цієї пари оголосити: тим, хто обрав сім’ю, повертають 2 папірці назад як винагороду)

Шостий лот Можливість змінити якусь одну рису зовнішності (1 папірець) Відчуття задоволення протягом усього життя (2 папірці)

Сьомий лот П’ять років безмежної фізичної насолоди (2 папірці) Любов та повага людей, що є для тебе найдорожчими (2 папірці)

(Ті, хто обрав п’ять років насолоди, повинні додатково сплатити один папірець (за певні речі ми маємо платити більше, ніж здається спочатку).

Восьмий лот Чиста совість (2 папірці) Здатність досягти успіху у тій сфері, де найбільше цього прагнеш (2 папірці)

Дев’ятий лот  Створити диво для того, кого любиш (2 папірці);

Можливість прожити заново або повторити одну дію з власного життя (2 папірці)

Десятий лот Сім додаткових років життя (3 папірці) Безболісна смерть, коли настане час. (3 папірці)

Обговорення

 Наші торги завершені. Роздивіться свої покупки і скажіть:

Що з того, що ви придбали, подобається вам понад усе?

Чи шкодуєте ви, що щось не придбали?

Чи допомогли вам ці торги замислитися над визначенням власних життєвих цінностей?

Етап самовизначення в становленні особистості дуже важливий. Від того, які життєві цінності ви оберете, залежить, як ви формуватимете власну особистість, тобто, які особистісні якості  будете розвивати, що  змінюватимете в собі. Ми переходимо до  розгляду останнього етапу формування особистості – самовиховання.

Самовиховання – свідома діяльність особи, спрямована на формування своєї особистості.

І знову хочу навести приклад із життя відомої людини. Про Гете, який доклав дуже багато зусиль, щоб вибудувати власну особистість у відповідності із визначеним ідеалом, ми вже говорили сьогодні. Інший видатний письменник Л.М.Толстой міг про себе сказати словами Гете: «Я сам себе створив». Ось його історія.

В 16 років Толстой став студентом Казанського університету. Проте до занять він ставився не надто ретельно. Багато часу витрачав на світські розваги. Молодий граф був бажаним гостем у багатьох знатних родинах, він часто відвідував вечори, бали.

 Бурхливому світському життю сприяли і його молода честолюбність, і темперамент, і жага успіху у жінок... Проте Толстой замислився, чи відповідає таке життя тому ідеалу, який він для себе визначив. Після тривалого періоду самопізнання та самовизначення майбутній письменник прийшов до висновку, який записав у своєму першому щоденнику (щоденники він вів усе життя, аж до смерті): «Я чітко побачив, що безладне життя, що його більша частина світських людей приймає за наслідок молодості, є не що інше, як наслідок ранньої розпусти душі».

Толстой вирішив боротися з «розпустою душі», визначився з ідеалом власної особистості і розробив цілу систему правил самовиховання (розвитку волі, розумових здібностей, пам’яті). Ці правила свідчать перш за все про величезну внутрішню роботу письменника  і надзвичайну вимогливість до себе.

Завдання. Прослухайте правила, які визначив для себе Л.М.Толстой. Оберіть із них ті, які ви хотіли б також включити у власний план самовиховання.

План самовиховання Л.М.Толстого

Правила життя

Правило 1. Щоранку плануй усе, що ти повинен зробити протягом дня, і виконуй усе заплановане.

Правило 2. Спи якомога менше.

Правило 3. Перенось усі тілесні муки, не показуючи їх назовні.

Правило 4. Будь вірний своєму слову.

Правило 5. Якщо ти розпочав якусь справу, то закінчи.

Правила для підкорення волею почуття самолюбства

Правило 9. Займайся більше сам собою, ніж думкою інших.

Правило 11. Шукай у людях завжди гарну сторону, а не дурну. Завжди говори правду.

Правила для розвитку пам'яті

Правило 23. Роби конспект усього, чим займаєшся, і вчи його напам'ять.

Правило 24. Щодня вчи вірші тією мовою, яку погано знаєш.

Правила для розвитку розумової діяльності

Правило 32. Не будуй повітряних замків.

Правило 33. Намагайся дати розуму якомога більше поживи.

Учитель. Л.М.Толстой усе життя намагався жити за цими та іншими правилами, розробленими в юності. Він творив свою особистість у відповідності із визначеним ідеалом. І його життя – це взірець моральності, краси і таланту.

Обговорення

Висловіть своє враження від такої системи самовиховання.

Як ви вважаєте, чи важко дотримуватися таких правил?

Які із правил є актуальними для вас особисто?

Завдання. Прочитайте на сторінці 85 підручника правила самовиховання. Запропонуйте  власні правила самовиховання.

V. Підсумок уроку

Метод мікрофону

Чи маєте ви свою систему самовиховання?

Які риси і особистісні якості ви хотіли б у собі виховати?

Які вади ви хотіли б подолати?

Рефлексія

Чим особисто для вас є важливим цей урок?

Які враження від уроку?

Що вас найбільше вразило? Що запам'яталося?

Що ви розкажете про цей урок своїм рідним та друзям?

VІ. Домашнє завдання. Опрацювати § ___. Виконати дослідницький проект «Умови ефективного самовиховання». Самостійно підібрати можливі засоби саморегуляції людини.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
 1. Нечитовський Костянтин
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Паславська Тамара
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 3. Шам Віта Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
doc
Додано
22 грудня 2017
Переглядів
11238
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку