Урок № 15
Тема. Форматування символів та абзаців.
Мета:
навчальна: навчити форматувати текст і створювати документи за певною структурою. Навчити виконувати: форматування шрифту, форматування абзацу, форматування сторінки;
розвивальна: розвивати естетичні смаки та орфографічні навички учнів, увагу, логічне мислення, пам’ять;
виховна: виховувати охайність, акуратність при роботі з документами. Виховувати пізнавальну зацікавленість до предмету, та привчати працювати творчо.
Обладнання: ПК, програмне забезпечення: Windows 10, Microsoft Office 2016, роздатковий матеріал, інструкція з ОП.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний етап
„Відшукай усьому початок
і ти багато чого зрозумієш”
К.Прутков
Привітання вчителя і учнів, оголошення теми та мети і плану уроку, психологічне налаштування учнів на роботу.
На попередніх уроках ми вивчали тему: „ Текстовий редактор Word”. Ознайомилися з основними поняттями і правилами роботи з текстовими документами і об’єктами у них. Сьогодні ми повторимо та закріпимо їх
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Запитання для бесіди
ІV. Актуалізація опорних знань
V. Вивчення нового матеріалу
Форматування тексту — внесення змін у зовнішній вигляд тексту: встановлення шрифту, кольору, накреслення символів, вирівнювання абзаців, орієнтації сторінок тощо.
Форматування шрифту (символів) — зміна параметрів уведених символів.
Параметри символів: гарнітура (вид шрифту); кегль (розмір); колір.
Форматування шрифту виконують за допомогою:
кнопок панелі форматування;
команд із пункту головного меню Формат → Шрифт;
контекстного меню.
Форматування абзацу — завдання або зміна його параметрів.
Параметри абзацу:
ширина (відступи від лівого та правого полів сторінки);
спосіб вирівнювання рядків абзацу (по лівому краю, по центру, по правому краю, по ширині);
положення на сторінці;
відступ першого рядка абзацу (нульовий відступ, відступ праворуч (червоний рядок), відступ ліворуч);
міжрядкова відстань;
інтервал між абзацами.
Форматування абзаців виконують за допомогою:
кнопок панелі форматування;
команд із пункту головного меню Формат → Абзац;
контекстного меню.
Щоб відформатувати один абзац, достатньо поставити курсор у будь-яке місце абзацу.
Відформатувати абзац можна безпосередньо під час набору тексту або після його закінчення.
Форматування символів
Для символів під час форматування можна задавати такі основні параметри: шрифт, розмір, написання, спосіб підкреслення та колір.
Шрифт — це набір літер і знаків, які належать до певної гарнітури.
Гарнітурою вважається об'єднання різних за розміром та накресленням, але однакових за характером рисунка шрифтів.
Наприклад, до складу гарнітури Arial входять шрифти Arial, Anal Black, Aria! Narrow та інші, а до складу гарнітури Franclin Gothic — шрифти Franclin Gothic Demi, Franclin Gothic Demi Cond, Franclin Gothic Heavy та інші.
Шрифти та гарнітури мають назви, що є загальноприйнятими для всіх систем обробки текстів і поліграфічної промисловості. Шрифти містяться у файлах спеціального формату та інсталюються в операційній системі. Користувачу Word для вибору доступні лише інстальовані шрифти.
У межах однієї гарнітури можуть бути шрифти з різними написаннями символів, зазвичай це пряме, курсивне та напівжирне
Розмір шрифту (у поліграфії — кегль шрифту), а також деякі інші параметри тексту вимірюють не в сантиметрах, а в пунктах (скорочено пт).
1 пункт дорівнює 1/72 дюйма, що становить приблизно 0,35 мм.
Залежно від зовнішнього вигляду розрізняють такі типи шрифтів:
Запічки літер, розміщених в одному рядку, утворюють «колію», якою легко «бігти» оку. Тому такі шрифти добре підходять для оформлення великих текстових масивів, наприклад основного тексту документа, а шрифти без засічок краще використовувати для заголовків. Іншими видами шрифтів слід користуватися обережно й лише в особливих випадках (наприклад, шрифтом фіксованої ширини — для запису текстів програм).
У текстовому процесорі Word всі операції з форматування виконують за допомогою панелі інструментів вкладки Головна. Якщо в документі є виділений фрагмент тексту, то параметри форматування застосовуються до нього, якщо ні — то до тексту, який буде вводитись.
Параметри форматування символів за допомогою панелі інструментів Головна задають у такий спосіб:
1. Шрифт вибирають із розкривного списку (Шрифт);
2. Розмір у пунктах вибирають зі списку (Розмір); якщо потрібного значення немає, його можна ввести безпосередньо в поле списку;
3. Hапівжирне написання, курсив або підкреслення задають за допомогою кнопок М (Напівжирний), Мі (Курсив) і 0 (Підкреслений);
4. Колір вибирають з палітри, що відкривається після клацання стрілочки праворуч від кнопки Щ (Колір шрифту).
5. Підкреслення форматують за допомогою команд підкреслення виділеного тексту
Вибрані для фрагмента шрифт і розмір символів відображуються у відповідних полях, колір — на кнопці (Колір шрифту), а про застосування напівжирного написання, курсиву чи підкреслення свідчить вигляд відповідної кнопки — вона має вигляд натиснутої.
Якщо помістити курсор в інше місце документа, то на панелі відображатимуться параметри, що відповідають форматуванню цього фрагмента.
Параметри форматування символів зручно змінювати за допомогою комбінацій клавіш:
Діалогове вікно Шрифт
Будь-який із доступних параметрів форматування символів можна змінити за допомогою кнопки відкривання діалогового вікна Шрифт панелі інструментів Шрифт вкладки Головна
Діалогове вікно Шрифт
На вкладці Шрифт окрім уже згаданих параметрів можна також задати:
У нижній частині вікна Шрифт є область Зразок, де відображуються результати застосування вибраних параметрів.
VІ. Закріплення знань
Усна вправа.
Учитель називає параметри об’єктів. Якщо це параметри шрифту, учні піднімають угору праву руку, якщо абзацу — ліву.
Параметри об’єктів: кегль, ширина, вирівнювання, гарнітура, положення на сторінці, інтервал між абзацами, колір, міжрядкова відстань, відступ, спосіб вирівнювання рядків.
Фізкультхвилинка
VІІ. Використання отриманих умінь і знань
Практична робота «Редагування та форматування текстового документу»
VІІІ. Підсумки уроку. Рефлексія
Виставлення оцінок.
ІХ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.