Урок української літератури 6 кл.
Тема. Ірина Жиленко. Основні відомості про письменницю. Поєднання реального і фантастичного в поезії «Жар- Птиця».
Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці; розкрити неповторний світ поезії Ірини Жиленко, спонукати учнів до роздумів про красу, людське щастя і шляхи до нього; розвивати фантазію, уяву, відчуття слова, зв’язне мовлення; удосконалювати навички виразного читання ліричних творів та їх ідейно-художнього аналізу; виховувати любов до прекрасного, цінувати доброту, щирість, людяність.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу « Творчість С. Чернілевський»
Тестові завдання
1.У вірші С.Чернілевського «Теплота родинного інтиму» йдеться про:
А)матір, що «хату прив’язала до небес»;
б)батька, що повернувся з війни;
в)сім'ю, що зустрічає родинне свято.
2.Зворушлива поезія С.Чернілевського «Забула внучка в баби черевички» закликає:
бережіть батьків, не ображайте необачним словом!
Б)турбуйтеся про свої речі, не залишайте без нагляду!
В)любіть своїх рідних, не забувайте стареньких!
3. Чим мати прив’язала до небес хату? а) золотим ланцюжком; б) мотузочком диму;
В) родинним теплом.
3. Полум’я в печі гуляє по гіллю: а) із задоволенням; б) жваво; в) весело.
4. Продовжіть фразу з поезії:
Ковдрою закутуючи плечі, Мати не пита, ...
А) чи не болить що; б) чому не сплю; в) чи буду їсти.
5. У поезії С. Чернілевький згадує про:
А) те, як був маленькою дитиною; б) шкільні роки; в) перше кохання.
6. Вогонь у творі названий:
А) світанковим, маминим; б) світлим і чарівним; в) родинним і щасливим.
7. Душа маленького поета світліє:
А) перед днем; б) коли відчуває радість від будь-чого; в) при отриманні цікавого подарунка.
«Забула внучка в баби черевички...»
8. Від’їзд внучки був пов’язаний: а) із тим, що дівчинці набридло перебувати в селі;
Б) закінченням літа; в) терміновим лікуванням.
9. Який художній засіб використано поетом у рядку: «Перекотилось Літо за село»?
а) Порівняння; б) епітет; в) МетаФору.
10. Яким транспортом скористалася внучка, від’їжджаючи від бабусі? а) бензовозом;
Б) пароплавом; в) літаком.
11. Після від’їзду внучки бабуся, стоячи, хустинкою витирала сльози через:
а) клопіт, який їй завдано дитиною; б) власне горе, самотність; в) сум з приводу розлучення.
12. Як у творі названо зорі? а) смарагдами; б) жаровичками; в) блискавками.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІУ. Робота над темою уроку
3.Бесіда
4. Робота в зошитах.
Випишіть у зошит описи зовнішності Жар-птиці та Ґави.
Жар – птиця: “золота”, “очі - намистинки”, “чудесна”, “непристойно яскрава”, “нескромна птиця”, “птаха екзотична,південна,до снігів незвична”, читає“ Барвінок” і “Мурзилку”, “клює родзинки”,п’є молоко.
Ґава: “трьохсотлітня”, “старезна,без ока”, “кульгава”,у неї “люта стрекотня”,заздрі- сна,підступна,називає себе Павою.
- Які висновки напрошуються?
5.Що означають вислови «піймати Жар-птицю», «знайти перо Жар-птиці»?
(Стати щасливим, досягти чогось значного).
- Які художні засоби вжито у вірші?
( Епітети: “золота, чудесна жар-птиця”, “жар-птиця непристойно яскрава”, “люта скрекотнява”, “нескромна птиця”, “лиха гава”;
порівняння: “очі-намистинки”;
метафори: “яснішали лиця”, “освітилась казково столиця”, “лиця посмутніли”, “жар-птиця простудилася”, “птаха мита”, “справа пішла”.
повтори: “яскра...” ).
У. Підсумок . Рефлексія .
УІ. Домашнє завдання