Запам’ятай, мій друже, де б ти не бував, треба завше знати: Коріння де твоє і хто життя тобі давав,Чим славна батьківська родинна хата. На всі світи й віки ти озирнись,Де слово перше вимовив колись,Де пісня мамина і пестила , і гріла,Ввійшовши в душу і у тіло,Живила серце соком калиновим!Не дай забутися , з якого роду. З якого кореня у світі почались!
Станіслав Чернілевський народився 1950 рокув селі Жван на Вінниччині. «Я народився поміж двох річок — невеличкою річкою Жван з її мілинами та глибинами та могутнім і тихим Дністром з його вирами та потужною течією. Може, через те я так люблю водночас і найтонші, найдрібніші порухи і великі, могутні рухи.»
Включіть уяву1. Яким ви уявляєте ліричного героя поезії “Теплота родинного інтиму”2. Які почуття і образи виникають у вас після прочитання поезії “Теплота родинного інтиму?”3. Від якої особи ведеться розповідь у поезії? Про що це свідчить?4. Якими мотивами пройнятий твір “Теплота родинного інтиму” ?5. Які найголовніші духовні цінності відтворює автор у поезії?6. Що символізує вогонь у печі?
Евристична бесіда«Читаємо між рядками»Про яку пору року йдеться у творі?Про зиму, бо мати встала затопити пічку, бо холодно, а на вулиці ще темно, бо взимку пізно світає. Поясніть вислів: “Мати…мотузочком диму хату прив”язала до небес”, “хата, що прив”язана до неба”?Мати – це берегиня сімейного вогнища, і саме вона прагне створити у своїй хаті земний рай, як на небі?Поясніть вислів: “Ковдрою закутуючи плечі,мати не пита, чому не сплю?” Автор показує, що мати настільки відчуває свою дитину, що говорить із нею душею і розуміє свого сина без слів.
Гармонійна цілісність образів поезії“Забула внучка в баби черевички”ДотиковіСлуховіЗоровіБабка … дитячі черевички у спорожнілу хату занесла. Махнуло рученятко в бензовозі,і курява вляглась після коліс. Дитячим сміхом бризнувши в зело. Торкнулась черевичків перед сном А бабка все стояла на дорозі, хустинкою торкаючись до сліз. Лягла собі. І світло не світила.
ПРАКТИКУМруки (мамині, бабусині, акуратні, красиві, м’які, натруджені, гарні, гарячі, теплі, безвідмовні, беручкі, вірні, вмілі, вправні, добрі, золоті, невтомні, творчі, хазяйські, чарівні, чудодійні, ніжні, люблячі, ласкаві, щедрі);сонце (багряне, гаряче, золоте, малинове, пекуче, яскраве, велике, літнє, зимове, веселе, древнє, красиве, ласкаве, променисте, рідне, чисте, праведне);зоря (блискуча, величезна, гаряча, кришталева. Чиста, яскрава, вечірня, вранішня, літня, небесна, самотня, світанкова);хатина (батьківська, багата, біла, велика, гарна, добра, красива, материнська, сонцелика, чиста, ясна).
Сенкан 1рядок – 1іменник (схема) 2рядок – 2 прикметники 3рядок – 3дієслова 4 рядок – речення з ідейним центром 5 рядок – 1 іменник (головне значення) Мама. Найдорожча, найрідніша. Любить, піклується, оберігаєБез неї немає щастяЄдина. Мама. Найдобріша, найближча. Любить, турбується, допомагаєВона завжди з тобою. Берегиня. Бабуся. Самотня, немічна. Сумує, чекає, любитьЇй потрібна турбота. Старість
Одна Батьківщина, і двох не буває. Місця, де родилися, завжди святі. Хто рідну оселю свою забуває,Той долю не знайде в житті. Чи можна забути ту пісню, що мати. Співала малому, коли засинав,Чи можна забути ту стежку до хати,Що босим колись протоптав?Без рідної мови, без пісні, без мами. Збідніє, збідніє земля назавжди.