Літературне читання, 4 клас
Тема: "Ми їздили в Канів" Василь Сухомлинський
Мета уроку. Збагачувати знання учнів про життєвий та творчий шлях Т.Г.Шевченка, В.О.Сухомлинського. Формувати уміння правильного і виразного читання текстів шляхом добору відповідної інтонації, уміння творчого переказу тексту, уміння висловлювати та доводити власні міркування. Формувати навички парної та групової роботи. Розвивати уважність, пам'ять, образне та логічне мислення, зв'язне мовлення, творчу уяву учнів. Виховувати інтерес до творчості Т.Г. Шевченка, В.О.Сухомлинського, любов до історії свого народу, його мови.
___ учнів
Літературне читання, 4 клас
Кл.кер. І.О.Доленко
Тема: "Ми їздили в Канів" Василь Сухомлинський
Мета уроку. Збагачувати знання учнів про життєвий та творчий шлях Т.Г.Шевченка, В.О.Сухомлинського. Формувати уміння правильного і виразного читання текстів шляхом добору відповідної інтонації, уміння творчого переказу тексту, уміння висловлювати та доводити власні міркування. Формувати навички парної та групової роботи. Розвивати уважність, пам'ять, образне та логічне мислення, зв’язне мовлення, творчу уяву учнів. Виховувати інтерес до творчості Т.Г. Шевченка, В.О.Сухомлинського, любов до історії свого народу, його мови.
Обладнання. Презентація, портрети Т.Г.Шевченка, В.О.Сухомлинського, кольорові олівці, роздатковий матеріал, картки для самооцінки, відеофізкультхвилинка
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
2. Перевірка готовності дітей до уроку
3. Зачитування плану проведення уроку (вивішується на дошку)
План уроку
1. Мовленнєва розминка
- Робота з таблицею Лезера
- Завдання від О.В.Сухомлинського ( робота в парах)
2. Перевірка домашнього завдання за текстом "Солов'їна сторожа".
- Вибіркове читання
- Перевірка виконання додаткового завдання
- Парна робота "Виправ помилки"
3. Повідомлення теми і мети уроку
4. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
- Вправа "Шифрувальник"
- Словникова робота
- Гра «Рибка»
- Фізкультхвилинка
- Читання оповідання учнями «ланцюжком»
- Читання тексту за командами
- Гра «Знайди речення за початком»
5. Рубрика «Цікаво знати!»
- Доповнення тексту фактами про Т.Г.Шевченка
6. Творча робота в групах
7. Підбиття підсумків. Рефлексія
- Метод «П'ять речень»
- Самооцінка
8. Домашнє завдання
ІІ. Мовленнєва розминка
1. Робота з таблицею Лезера (Суть вправи полягає в тому, щоб показати олівцем або якось інакше позначити про себе розташовані в таблиці числа з наростанням натурального ряду, не переміщуючи погляду за межі центральної клітинки. Час опанування таблиці 50сек.)
2. Завдання від В.Сухомлинського (робота в парах)
Перевірка (слайд 2)
Глиняні пиріжки
Гралася маленька Оксанка по подвір'ї. Захотілося їй напекти пиріжків. Замісила вона глину. Зліпила п'ять пиріжків - жовтих, пишних. Поставила на сонці. Гріє сонце, мов піч, припікає. Печуться пиріжки, рум'яніють. Ось і спеклися. Вийшов із хати кіт Мурко. Підійшов до пиріжків, понюхав і пішов. Ліг під гіллястою грушею і заснув.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання за текстом "Солов'їна сторожа".
1. Вибіркове читання.
- Коли головні герої вирішили поїхати в Канів?
- Якою в цей час була погода?
- Хто вирушив до Канева з дорослими?
- Яким "правом" наділили дівчинку дорослі?
- Чому дівчинці було важко вибрати місце для зупинки?
- Чи вдалося їй скуштувати гороху?
- Які дива по дорозі до Канева побачила дівчина?
2. Додаткове завдання.
- Презентація прислів’їв, де зустрічається слово перепілка
- Презентація малюнкового сценарію до кінофільму за змістом оповідання "Солов'їна сторожа".
3. Парна робота "Виправ помилки" (помилки виділені червоним).
Перевірка (слайд 3)
А) "Я не тут! Я не тут! Ану шукай мене!" І голос подає то звідси, то звідси, відлякуючи дівчину… ("Ось тут! Ось тут я! Ану шукай мене!" І голос подає то звідси, то звідси, загукує дівчину)
Б) Ми біля входу в музей. На самій видноті, пере музеєм, де троянд пишно квітує, в кроні темніє величезне гніздечко. І в ньому… кошеня сидить. (Ми біля входу в музей. На самій видноті, пере музеєм, де троянда пишно квітує, в кроні темніє маленьке гніздечко. І в ньому… пташка сидить)
В) Солов’їна сторожа в наш час , мабуть, не надійна… (Солов’їна сторожа в наш час , мабуть, найнадійніша)
IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. (слайд 4)
«Реве та стогне Дніпр широкий…»
« За сонцем хмаронька пливе…»
« Встала й весна…»
«Садок вишневий коло хати…»
- Що їх об’єднує? (Автор Т.Г.Шевченко) (слайд 4)
- Що ви знаєте про Т.Г.Шевченка?
- Де знаходиться могила великого Кобзаря? (слайд 5)
V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
Слайд 6. Василь народився у селі Василівка.
Слайд 7. Мав двох братиків Івана і Сергія та сестру Меланію
Слайд 8. Батьки ніколи не карали і не сварили дітей. Усі діти обрали професію вчителя.
Слайд 9. Змалку Василь дуже любив малювати.
Слайд 10. Зошити, фарби і пензлі тоді можна було придбати тільки за лікарські рослини, які хлопець збирав у лісі.
Слайд 11. За фарбами ходив у Кременчук за 35 км.
Слайд 12. У діда була власна бібліотека і помираючи свої книги він віддав Василеві
Слайд 13. У школі вчився на відмінно, приходив задовго до початку уроків, займався з учнями, яким важко давалася математика.
- пройняло (проникати, пронизувати - ставати охопленим якимись почуттями, думками, настроями тощо;) хвилювання
- щемливе (щемкий, щемлячий - який завдає тривожно-солодкого болю) хвилювання
- тисячолітнє (давнє)
Перевірка первинного сприймання тексту.
Фізкультхвилинка
5. Читання тексту за командами: Старт! Увага! Поїхали! Стоп! Відпочинок! Розслаблення! Старт! і т.д. (“Старт” — відкрили текст; “Увага” — приготувалися до читання; “Поїхали” — почали читати всі разом; “Стоп” — зупинилися; “Відпочинок” — поклали голови на парту, підклавши руки; “Розслаблення” — уявили те, що прочитали).
6. Гра «Знайди речення за початком» (вчитель читає початок, а учні знаходять це речення і зачитують)
V І. Рубрика «Цікаво знати!»
Доповнення тексту фактами про Т.Г.Шевченка. (слайд 14)
1 повідомлення.
Свої поезії Тарас Шевченко писав з надзвичайною легкістю - наче жартома і міг не тільки слухати при цьому розмови присутніх, а й сам брав в них участь.
2 повідомлення.
Шевченко був академіком гравюри Петербурзької академії мистецтв. Він залишив по собі багату спадщину: сотні закінчених картин олією, аквареллю, понад 30 офортів (гравюр), близько 1300 малюнків. До того ж, не все збереглося.
3 повідомлення.
Шевченко був віртуозом співу. Мав добрий слух, гарний голос. Знав безліч українських пісень. Часто співав соло, а свою улюблену «Зіроньку» виконував так, що загіпнотизовував слухачів.
4 повідомлення.
Т.Г. Шевченко був талановитим оповідачем і прекрасним декламатором. Запальний театрал і приятель найвидатніших акторів свого часу, під час солдатчини він проявив блискучі акторські здібності. До речі, у трупі Шевченко був єдиним солдатом.
V ІІ. Творча робота в групах (завдання вивішуємо на дошку)
1 група - Дніпро - символ України. Опиши Дніпро, використовуючи образні вислови з прочитаних текстів-описів.
2 група - Продовжіть міркування («Асоціативний кущ»):
Для мене Україна – це …
3 група - Лист поету. (Які слова сказали б ви легендарному поету?)
4 група – Скласти тести до оповідання
Презентація робіт груп
VІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Метод «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
- Допоможуть вам такі слова (на дошці)
Я дізнався про….
Я запам’ятав, що … .
Я зрозумів, що … .
Мені на уроці … .
Думаю, що … .
Самооцінка
Домашнє завдання (слайд 16, 17)
Читати і переказувати оповідання (с.71).
1 група (п.р.) (сині листочки для оцінювання): Намалювати малюнок до оповідання
2 група (с.р.) (зелені листочки для оцінювання): Скласти опис за картиною
на с.71 підручника «Могила Тараса Шевченка в місті Каневі на Чернечій горі», скульптора Матвія Манізера
3 група (д.р., в.р.) (білі листочки для оцінювання) : Знайти інформацію про Шевченківський національний заповідник, фотографії, малюнки, презентувати (індивідуальна робота, в групах, парах)
1
1 група - Дніпро - символ України.
Опишіть Дніпро, використовуючи образні вислови з прочитаних текстів-описів.
ДОВІДКА: синьоока річка, пливе могутній Дніпро, вільно і плавно мчать
його води, зелень на березі, інший берег вкритий золотом, над
прозорою водою, золотавий пісок дна, полохливих рибок
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2 група - Продовжити міркування:
Для мене Україна – це …
3 група - Які слова сказали б ви легендарному поету?
Лист поету
____________________________________
_______________________________________
________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4 група – Скласти тести до оповідання «Ми їздили в Канів»
А. _____________________________________________________
Б._______________________________________________________
В._______________________________________________________
А._______________________________________________________
Б.________________________________________________________
В.________________________________________________________
А. ____________________________________________________________________________
Б.________________________________________________________
В.________________________________________________________
А. _______________________________________________________
Б. _______________________________________________________
В. _______________________________________________________