Конспект уроку математики у 3 класі: "Лічба в межах тисячі. Розрядний склад числа. Розв’язування задачі за допомогою виразу"

Про матеріал
Конспект уроку математики у 3 класі: "Лічба в межах тисячі. Розрядний склад числа. Розв’язування задачі за допомогою виразу" за підручником О.Гісь
Перегляд файлу

КОНСПЕКТ УРОКУ МАТЕМАТИКИ У 3 КЛАСІ

(за підручником  для 3 класу закладів загальної середньої освіти, автори: Ольга Гісь, Ірина Філяк)

Тема. Лічба в межах тисячі. Розрядний склад числа. Розв’язування задачі за допомогою виразу.

Мета: навчити учнів лічити в межах тисячі, називати перше й останнє число кожної сотні, встановлювати приналежність числа до певної сотні, називати і записувати трицифрові числа за їх розрядним складом; розвивати вміння встановлювати співвідношення між лічильними одиницями, розрядами; записувати трицифрові числа за їх словесними записами; порівнювати сотні та виконувати дії над ними; розвивати логічне мислення, просторову уяву; виховувати наполегливість, любов до математики.

Обладнання: лічильний матеріал, предметні малюнки, демонстраційні матеріали, презентація, комп’ютер.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Границі уроку: ст. 148-152, №1-8

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент (2’)

Якщо хочеш досягнути

У життя своїм вершин,

Математику збагнути

Мусиш тонко, до глибин.

Для того щоб впоратися із завданнями цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно і рахувати правильно. Тож нині завдання на уроці такі:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а й міркувати.

Дружно і плідно працювати.

– На минулому уроці ми відвідали столицю козаків. А сьогодні вони вирішили завітати до нас на урок. Їм дуже сподобалось навчитися разом із вами!

II. Повторення вивченого матеріалу (8’)

1. Робота з лічильним матеріалом

- Перед вами кубики. Складіть десять кубиків разом.

- Що утворилося? (Десяток)

- А якщо скласти десять десятків разом, що отримаємо? (Сотню)

- Полічіть сотнями. Скільки на малюнку? (Сто, двісті, триста, чотириста, п’ятсот, шістсот)

2. Полічи деталі

- На першому малюнку скільки деталей? Полічи. (100,101,102,103,104,105,106,107)

- На другому скільки? Полічи. (100,110,120,130,140,150)

- На третьому? Полічи. (100,200,210,220,230, 231,232,233,234)

ІІІ.Оголошенння теми і мети уроку.

- Сьогодні ми навчимо козаків лічити числа в межах тисячі.

IV. Ознайомлення з новим матеріалом (17’)

1. Допиши числа, яких не вистачає.

Числа другої сотні: 101, 102,   ,    , ..., 197,    , 199, 200.

Числа третьої сотні: 201,   ,    , 204, ..., 297,    ,    , 300.

Числа четвертої сотні:   ,    , 303,    , ...,    ,    , 399,    .

2. Робота з інтерактивними вправами. Познач числа, які не належать до п’ятої сотні.

400, 401, 410, 455, 490, 498, 500, 501.

Познач перше й останнє число шостої сотні.

699, 501,700, 600, 601, 800, 801, 701.

Познач перше й останнє число сьомої сотні.

501, 699, 701, 801, 700, 800, 601, 600.

Познач перше й останнє число восьмої сотні.

801, 601, 800, 700, 701, 501, 600, 699.

Познач число, яке належить до дев’ятої сотні.

810, 99, 91, 800, 902.

Познач правильну відповідь. До котрої сотні належить число 1000?

до дев’ятої, до десятої

2. Робота за підручником (сторінка 149).

Довідничок.

Розгляньте малюнок.

  •          Яким кольором позначені одиниці першого розряду? (червоним)
  •          Скільки у цьому числі одиниць? (8)
  •          Яким кольором позначені одиниці другого розряду? (синім)
  •          Скільки у цьому числі десятків? (5)
  •          Яким кольором позначені одиниці третього розряду? (зеленим)
  •          Скільки у цьому числі сотень? (3)
  •          Назвіть число, яке має одну одиницю четвертого розряду? (1000)
  •          Відсутність одиниць якогось із розрядів позначається цифрою 0.

Завдання 3. Розглянь таблиці.

- Скільки деталей на першому? (2, 4, 7)

- Як записати це число? (247)

- До якої сотні воно належить? (третьої)

- Скільки одиниць/ десятків/ сотень у цьому числі? (7/4/2)

- Скільки деталей на другому? (3, 0, 6)

- Як записати це число? (306)

- До якої сотні воно належить? (четвертої)

- Скільки одиниць/ десятків/ сотень у цьому числі? (6/0/3)

- Скільки деталей на третьому? (5, 2, 0)

- Як записати це число? (520)

- До якої сотні воно належить? (шостої)

- Скільки одиниць/ десятків/ сотень у цьому числі? (0/2/5)

Творча робота

- Назви перші 6 парних чисел сьомої сотні. (602, 604, 606, 608, 610, 612)

- Назви останні 6 непарних чисел п’ятої сотні. (489, 491, 493, 495, 497, 499)

3. Робота в зошиті.

1. Каліграфічна хвилинка

Запиши останні 6 непарних чисел п’ятої сотні та перші 6 парних чисел сьомої сотні.

Завдання 4. Прочитай і запиши числа.

 505, 360, 400

Фізкультхвилинка (2’)

Слухати ми перестали

I тепер вci дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо вправу починати.

Руки вгору, руки вниз,

I легесенько прогнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

V. Закріплення вивченого матеріала (13’)

1. Продовження роботи за підручником (сторінка 151)

Завдання 5. Робота з розрядними таблицями.

- Запиши числа, визнач за зразком одиниця кожного розряду.

Зразок. Міркую: число 624 містить:

4 од. першого розряду, розряду одиниць; 2 од. другого розряду, розряду десятків; 6 од. третього розряду, розряду сотень.

319, 505, 440, 200, 1000.

Завдання 6.

- Добери до назви числа відповідний цифровий запис.

Двісті, сто вісімдесят, дев’ятсот дев’ять, шістсот сорок чотири, сімсот вісімдесят дев’ять, чотириста двадцять шість.

- Які числа не названо? (99, 180, 462, 614)

2. Інтерактивна вправа.

Добери вираз до кожного завдання. З’єднай парами.

збільш число 5 у 7 разів і результат збільш на 42

42 зменш на 5 і результат збільш на 7

різницю чисел 42 і 7 зменш у 5 разів

42 зменш на суму чисел 7 і 5

збільш число 5 на 7 і результат збільш на 42

зменш число 42 у 7 разів і результат збільш на 5

5 • 7 + 42

42 – 5 + 7

(42 – 7) : 5

42 – (7 + 5)

5 + 7 + 42

42 : 7 + 5

Зорова гімнастика (1’)

Очі щільно ми закрили –

Ще один, два, три, чотири.

Потім ширше розкриваєм,

Вдалині щось розглядаєм.

І поки ми розглядали,

До шести порахували.

Щоб очі наші відпочили,

Робим ще разів чотири.

3. Завдання 7. Розв’язування задачі за допомогою виразу.

1) У магазині «Кравчиня» було 300 ґудзиків. Довезли ще 3 коробки ґудзиків, по 200 штук у кожній. Скільки ґудзиків стало в магазині?

- Про що задача? (ґудзики)

- Знайди ключові слова в задачі. (було, довезли, стало)

- Скільки було ґудзиків? (300)

- Чи відомо скільки довезли ґудзиків? (ні)

- Що сказано? ( 3 коробки, по 200 штук)

-  Яке запитання в задачі? (скільки стало?)

- Запиши коротку умову:

Було – 300 ґ.

Довезли – ?  ґ.,  3 к. по 200 ґ.

Стало - ? ґ.

Розв’язання

  •          Чи можна одразу знайти відповідь на запитання задачі? (ні)
  •          Чому? (не відомо скільки довезли, але сказано 3 коробки, по 200 штук)
  •          Знайди, скільки ґудзиків довезли?

1) 3 х 200 = 600 (ґ.) – довезли;

- Чи можна тепер знайти відповідь на запитання? (так)

- Знайди, скільки ґудзиків стало?

2) 600 + 300 = 900 (ґ.)

- Склади і запиши один вираз із двох дій.

3 х 200 + 300 = 900 (ґ.)

Відповідь: у магазині стало 900 ґудзиків.

Пальчикова гімнастика (1’)

Йшли веселі парубки

Привітались залюбки

Ти козак і я козак

Тож пограємось ось так

2) У магазині «Кравчиня» було 900 ґудзиків. За день продали 100 ґудзиків, решту розсипали порівну в 4 шухлядки. Скільки ґудзиків в одній шухлядці?

- Про що задача? (ґудзики)

- Чи схожа на попередню?

- Знайди ключові слова в задачі. (було, продали, розсипали)

- Скільки було ґудзиків? (900)

- Скільки ґудзиків продали? (100)

- Чи відомо скільки розсипали ґудзиків? (ні)

- Що сказано? ( порівну в чотири шухлядки)

-  Яке запитання в задачі? (скільки в одній шухлядці?)

- Склади та запиши коротку умову самостійно:

Було – 900 ґ.

Продали – 100 ґ.

Розсипали - ?, порівну в 4 ш.

В 1 ш. - ? ґ.

Розв’язання

- Чи можна одразу знайти відповідь на запитання задачі? (ні)

- Чому? (не відомо скільки розсипали)

- Знайди, скільки ґудзиків розсипали?

1) 900 - 100 = 800 (ґ.) – розсипали;

- Чи можна тепер знайти відповідь на запитання? (так)

- Знайди, скільки ґудзиків в 1 шухлядці?

2) 800 : 4 = 200 (ґ.)

- Склади і запиши один вираз із двох дій.

(900 – 100) : 4 = 200 (ґ.)

Відповідь: в одній шухлядці 200 ґудзиків.

4. Завдання на розвиток логічного мислення та уяви.

Козачок Писар узяв аркуш паперу прямокутної форми, зігнув його навпіл і ще раз навпіл. Ножицями вирізав краєчок. Що міг побачити Писар, коли розгорнув аркуш? Познач відповідні малюнки.

V. Підсумок уроку. (1’)

- На уроці ми вчилися лічити в межах тисячі, називати перше й останнє число кожної сотні, встановлювати приналежність числа до певної сотні, називати і записувати трицифрові числа

Оберіть відповідний колір.

Все було легко! (зелений)

Я трошки втомився! (червоний)

Було цікаво! (жовтий)

У мене все вийшло! (оранжевий)

Було складно! (синій)

 

Список використаних джерел:

1. Ольга Гісь, Ірина Філяк, Математика: підруч. для 3 кл./ К.: «Ранок», 2012.

2. Інтерактивний електронний підручник. URL: https://ua.izzi.digital/DOS/309678/471080.html (дата звернення 30.11.2024 р.)

docx
Пов’язані теми
Математика, 3 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
9 грудня
Переглядів
37
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку