Конспект уроку мистецтва для 8 класу з теми "Вітчизняні пам’ятки мистецтва середньовіччя. Шедеври готичного стилю в українському мистецтві "

Про матеріал
Мета: 1) розширити загально-естетичний кругозір учнів, ознайомити їх із архітектурними взірцями готичної України, характеризуючи їх особливості і стан, порівнюючи з європейськими; 2) розвивати мистецькі здібності: вміння знаходити спільні й відмінні риси у творі, вміння висловлюватись, навички образного осмислення художніх творів; 3) формувати емоційні, естетичні, моральні, загальнолюдські та національні якості особистості: патріотичні почуття, ціннісне ставлення до шедеврів мистецтва
Перегляд файлу

                                                           Урок 12

Тема: Вітчизняні пам’ятки  мистецтва середньовіччя. Шедеври готичного стилю в українському мистецтві

Мета: 1) розширити загально-естетичний кругозір учнів, ознайомити їх із архітектурними взірцями готичної України, характеризуючи їх особливості і стан, порівнюючи з європейськими;

 2) розвивати мистецькі здібності: вміння знаходити спільні й відмінні риси у творі, вміння висловлюватись, навички образного осмислення художніх творів;

3) формувати емоційні, естетичні, моральні, загальнолюдські та національні якості особистості: патріотичні почуття, ціннісне ставлення до шедеврів мистецтва

Тип уроку: комбінований, поглиблення знань

1.Актуалізація опорних знань

*Які риси притаманні архітектурі готики?

*З якими видами мистецтва  пов’язана архітектура?

*Чим готика відрізняється від романського стилю?

2.Мотиваційний етап

Готичні храми – одні з найефектніших будівель за всю історію світової архітектури. Не менш красиві і неоготичні храми.

*Які готичні споруди України вам відомі?

3. Етап засвоєння нових знань

     Багато пам’яток давнини з плином часу змінилося, втратило вигляд або взагалі не збереглися. Не вся архітектура підлягає реставрації, велика кількість мовчазного виду мистецтва складає суцільні руїни, але все ж являє собою історію культури нашого краю.

Лосяч (Тернопільська область, Борщівський район).

Костьол святого Антонія Падуанського (тендітна дзвіниця і середньовічний вигляд)

Цей храм був зведений у 1889 році із тесаного каменю й не був потинькований. Фактура кам’яних стін додає церкві віку й робить її схожою на середньовічні будівлі.

Кам'янка-Бузька (Львівська область). Костьол Успіння Богородиці. (еталонність)

Багато хто саме таким уявляє собі готичний костьол. Ну не під копірку звичайно знятим, але дуже схожим, хіба що із двома вежами. Не дивно, що він є таким ідеально-неоготичним, адже закінчили його будувати аж у 1929 році, хоча почали у 1911-му. Споруджувався храм за проектом архітектора Теодора Таловського.

Хуст (Закарпатська область) Костьол святої Єлизавети.

Цей храм почали будувати ще у 13 столітті, а теперішнього (майже) вигляду він набув у 15-му. І це один із найдавніших українських костьолів, хоча нині він є реформаторською (кальвіністською) церквою. Будували його угорці як храм-фортецю: із товстелезними стінами, мурами по периметру й оборонною баштою, яка завершується шатровим верхом, вкритим гонтом. Це чи не єдиний зразок подібної архітектури в країні.

Стрий (Львівська область). Костьол Різдва Божої Матері

Це справжня готика, якої в Україні залишилося дуже мало. Храм звели у 20 роки 15 століття, але в майбутньому він неодноразово перебудовувався і добудовувався, зокрема його високу вежу звели у 1640-і роки.

Фастів (Київська область). Костьол Воздвиження Хреста.

Цей храм нагадує якусь споруду з мультяшного казкового міста. Він настільки ажурний і тендітний, що здається іграшковим, але він реальний. Фастівський неоготичний костьол будували у 1903-1911 роках. Авторами проекту були архітектори Домбровський та Троупянський. Особливої цінності споруді надають фантастичні барельєфи виконані Еліо Сала (автор скульптур будинку з химерами, Національного художнього музею та ін.).

Львів. Костьол святої Ельжбети

Цей храм чи не найкраще запам’ятовується пересічними туристами після перших відвідин Львова. Це ж полум’яна готика (нехай і неоготика) і це найвищий храм у Львові (висота 85 метрів). Кажуть що його збудували римо-католики, щоб затьмарити греко-католицький собор Святого Юра (1904-1911 рр.). На закладини храму приїжджав сам імператор Франц-Йосип. Але нині це греко-католицька церква святих Ольги та Єлизавети.

Чортків (Тернопільська область). Костьол Матері Божої Святого Розарія і Святого Станіслава

  Дехто із шанованих краєзнавців вважає костьол у Чорткові найвеличнішою та найкрасивішою релігійною спорудою України. Ну на колір і смак товариш не всяк, але це дійсно фантастична споруда, яка захоплює своїми масштабами та красою. Його звели на початку 20 століття на місці домініканського собору збудованого у 1610 році. Архітектором споруди був видатний архітектор Ян Сас-Зубжинський, скульптури храму виконали відомі майстри Чеслав Стовп і Діаман Станкевич.

Київ. Костьол святого Миколая

   Цей храм ніби переносить нас кудись у Західну Європу, туди де квітне середньовічна полум’яна (пломеніюча неоготика) готика. Він ніби підкреслює, що Київ – це та сама Європа, адже за межами Європи таких готичних шедеврів немає. А зробив його справжнім шедевром геній Владислава Городецького.

Львів. Латинська катедра

Гігантські розміри (висота вежі 66 метрів, довжина храму – 67 метрів, ширина – 23), прекрасні архітектурні форми, численні прибудовані каплиці, величні колони, які підтримують склепіння, фантастичні розписи та казкові скульптури – все це втілено у Львівському кафедральному соборі.

Озеряни (Тернопільська область, Борщівський район). Костьол Святої Анни -  пломеніюча неоготика у селі.

Храм у колишньому містечку, а нині селі, збудували у 1875 році. Автором проекту був архітектор Адольф Кун.

Бар (Вінницька область). Костьол Святого Миколая  (подільський клаптик Італії)

Костьол у Барі збудували у 1911 році. Місцеві мешканці часто кажуть що його зводили за проектом Городецького, але це навряд. Звичайно, ця прекрасна будівля могла бути витвором геніального повелителя цемента і бетона, але свідчень про це не збереглося.

Гнівань (Вінницька область, Тиврівський район). Костьол Святого Юзефа

Костьол у Гнівані збудували у 1906 році за проектом архітектора Фелікса Ольшанського. Кошти на храм – 5 тисяч рублів – заповів священик Ян Барановський.

4. Етап закріплення засвоєних знань

- які з архітектурних прикладів України (готичний стиль) нагадують храми Німеччини, Франції?

-які середньовічні споруди (готичні чи романські) за чисельністю більш значні?

-які особливі риси мають неоготичні споруди України?

5. Етап вокально-хорової роботи.

Виконання пісні «Місто золоте»  в обр. Б.Гребенщикова

6. Підсумково-рефлексійний

     Середньовічні художні стилі дають початок добі Ренесансу, в якій теоцентризм відступає на другий план, традиції готики майже не втілились у майбутніх стилях. Що стосується готичної України, то цей стиль більш розвинений у західній частині.

-тип культової споруди у католицькій церкві – …..

-Костьол  Св. Ельжбети знаходиться у …

-Видатним архітектором, автором будинку з химерами в Києві, костьолу Св. Миколая в Києві (неоготика) є …

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Балко Лідія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
26 листопада 2019
Переглядів
3105
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку