6 клас
Тема. Грецька релігія та міфологія. Олімпійські ігри.
Мета: формувати уявлення про релігійні вірування та міфологію греків; вчитися характеризувати роль Олімпійських ігор в житті еллінців; сприяти формуванню ключових комтентностей в учнів у процесі навчальної діяльності: спілкування державною мовою, математична компетентність; сприяти розвитку предметних компетентностей: хронологічної, просторової, інформаційної, логічної, аксіологічної компетентностей.
Очікувані результати:
Після цього уроку ми зможемо:
- розповідати про релігійні уявлення та міфи стародавніх греків,
- здобувати інформацію з текстових та візуальних джерел,
- порівнювати язичницькі релігії народів Стародавнього світу.
- охарактеризувати роль Олімпійських ігор в житті еллінців
Обладнання: підручник, зошит, роздатковий матеріал, презентація.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх, позитивний настрій на майбутню роботу.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь (Слайд 2)
Перевірка домашнього завдання(Слайд 3,4)
Історичний диктант
Оголошення теми та визначення цілей уроку.
Визначимо завдання уроку.
- Що ми маємо вивчити протягом уроку?
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності (Слайд 6)
Робота з підручником с. 141(Слайд 7)
1. Прочитайте текст параграфа й визначте, як вплинули на формування пантеону богів життя та заняття населення Давньої Греції.
2. Що з ілюстрацій свідчить про антропоморфний (людиноподібний) характер релігійних уявлень греків?
3. Якими рисами скульптори наділили божество, щоб відобразити його характер?
Робота з інформаційними картками та складання таблиці «Грецькі боги» (Слайд 8)
№ з/п |
Ім’я бога |
«Професія» (які сили уособлював) |
З чим зображували |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
5 |
|
|
|
6 |
|
|
|
Робота з ілюстрованим матеріалом (Слайд 10, 11)
1. Визначте, як давні греки «спілкувалися» з богами.
2. Як греки намагалися привернути увагу богів до себе?
3. Як ви думаєте, чи збереглися до нашого часу окремі атрибути давньогрецьких релігійних практик?
Вправа. Міркування в дружньому колі (Слайд 12)
1. Чи схожа грецька релігія з віруваннями інших давніх цивілізацій? Чим?
2. З якими богами давнього Єгипту можна порівняти богів Греції?
3. Чим грецькі боги відрізнялись від богів Єгипту?
Розповідь вчителя. Олімпійські ігри
Найурочистішими з-поміж свят були Олімпійські ігри на честь Зевса Олімпійського. Від 776 р. до н. е. вони відбувалися в Олімпії кожних чотири роки. На час проведення ігор припинялися війни та збройні сутички, а в Олімпію з усіх куточків Еллади сходилися учасники змагань та глядачі.
Програма ігор передбачала парад учасників, спортивні змагання в п’ятиборстві (біг, стрибки в довжину, метання списа й диска та боротьба), кулачні бої, перегони колісниць (пізніше додався панкратіон – боротьба без правил і змагання на кулаках) та жертвоприношення Зевсу. Переможці ігор називались олімпіоніками, в останній день свята вони одержували вінки з гілок оливкового дерева. Імена переможців та назви їхніх міст урочисто оголошували, влаштовуючи на їхню честь бенкет. Олімпіонік повертався до рідного поліса в пурпуровому плащі й на колісниці. Його зустрічало все місто. На честь олімпіоніка співали гімни та влаштовували гуляння.
Робота з ілюстраціями (Слайд 13,14)
1. Визначте, які олімпійські види спорту зображено на малюнку.
2. Якими якостями володіли давньогрецькі спортсмени?
3. Які елементи ілюстрації свідчать про те, що Олімпійські ігри були святом?
4. Змагання з якого виду спорту зображено на малюнку?
Хронологічна задача
Скільки часу минуло від проведення вперше Олімпійських ігор?
(2021+776 = 2787 років)
V. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу
Виконати завдання за посиланням
https://learningapps.org/watch?v=pro146ae319
Вправа «Відповідності»
Учні виконують завдання на відповідність і утворюють схему (Слайд17,18)
331 р до н. е. 776 р. до н.е.
Олімпія Афіни
Зевс Олімпійський Посейдон
Кожні 5 років Раз на 4 роки
10 днів 5 днів
Всі жителі Греції Чоловіки, вільні елліни
Грамоти, подяки, статуетки Вінки з маслинових гілок, влаштування свят
Біг, метання диска і списа, Плавання на човнах, стрибки у висоту, їзда верхи
стрибки, боротьба, перегони на колісницях
Орієнтований зразок схеми
Підсумки уроку (Слайд 19)
Рефлексія
Самооцінювання
Оцінити власну роботу на уроці (Слайд 20)
VІ. Домашнє завдання (Слайд 21)
Прочитати та опрацювати § 37 та закінчити оформлення таблиці «Грецькі боги»
Скласти сенкан про одного із богів.