Дата ___/____/____ Клас 7 Прізвище вчителя Загрійчук Н.В.
Урок 30
Тема. Різноманітність та значення ссавців.
Цілі: формувати компетентносі :
ключові: вміння вчитися, самоорганізовуватися до навчальної діяльності у
взаємодії;
загальнокультурні: дотримуватися норм мовленнєвої культури;
здоров’язбережувальні: виховувати життєві навички, що сприяють соціальному здоров’ю;
предметні: поглибити знання учнів про різноманітність ссавців, з’ясувати їх значення в екосистемах та в житті людини; називати види ссавців, поширених в Україні та їхній місцевості.
Обладнання: підручник, зошит, картинки, плакати, таблиці, які ілюструють різноманітність ссавців, картки-завдання.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Орієнтація. Мотивація діяльності.
Психологічний тренінг. «Мої очікування від уроку».
ІІ. Цілепокладання.
Учні разом із вчителем формулюють навчальну проблему та через неї тему і цілі уроку.
2. Визначення очікуваних результатів.
3.Мотивація навчальної діяльності.
Розгадування кросворда.(Підручник с.142)
«Чорна скринька» Вчитель показує чорну скриньку, в якій знаходиться певна річ (фото тварини). Учням потрібно назвати дану річ. Відповідь з першої підказки – 3 бали; з другої – 2 бали; з третьої – 1 бал.
(Три підказки)
Підказка 1
Підказка 2
Підказка 3
Відповідь: їжак.
-Про кожну тварину можна розповісти багато чого цікавого. Отже, сьогодні ми продовжуємо вивчати світ ссавців та їх різноманітність.
ІІІ. Цілереалізація.
(зачитування повідомлення «Рекордсмени серед ссавців»)
«Заморочки з бочки»
З наведених характеристик тварин охарактеризуйте ті, які стосуються ссавців.
1) розвинутий волосяний покрив;
2) розвинутий пір’яний покрив;
3) шкіра вкрита лускою;
4) у шкірі немає залоз;
5) у шкірі є залози;
6) вигодовують малят молоком, яке виробляється в молочних залозах;
7) між грудною і черевною порожниною немає перегородки;
8) є діафрагма;
9) дихання за допомогою зябер;
10) дихання легеневе;
11) серце чотирикамерне;
12) теплокровні тварини;
13) розвинута центральна нервова система;
14) розмножуються відкладанням яєць;
15) наявність матки і плаценти;
16) очі без повік.
Відповідь: 1, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 15.
«Творча лабораторія».
— Укажіть, які зуби є в ротовій порожнині кози, тигра, зайця. Чи однакова в них форма зубів? Із чим це пов’язано?
Це група живородних ссавців, які відрізняються від сумчастих відсутністю сумки й тим, що під час вагітності в їхній матці формується розвинена плацента.
— Яке значення мають ссавці в житті людини?
Складання опорного конспекту
Значення ссавців у житті людини
— об’єкти промислу;
— джерело харчування для людини;
— джерело хутра, шкіри;
— знищують шкідників сільськогосподарських угідь;
— помічники людини в господарстві;
— естетичне значення;
— транспортний засіб;
— джерело сировини для отримання ліків;
— експериментальні тварини в лабораторіях;
— мишоподібні гризуни завдають шкоди;
— є переносниками збудників небезпечних захворювань;
— хижі знищують багатьох свійських тварин.
«Третій зайвий».
Визначити, яка тварина зайва в переліку, та пояснити свій вибір.
1. Кенгуру, опосум, єхидна. (Єхидна — яйцекладна.)
2. Їжак, качкодзьоб, єхидна. (Їжак — плацентарний.)
3. Єхидна, коала, проєхидна. (Коала — сумчастий ссавець.)
5. Фізкультпауза.
6. Закріплення знань і способів дій.
Заповнення таблиці
Різноманітність ссавців
Назва тварини |
Характерні ознаки |
|
|
7. Узагальнення та систематизація знань.
Біологічний диктант «Різноманітність ссавців»
(позначте «+» правильні твердження, знаком «-» - неправильні).
1. У гризунів на верхній і нижній щелепі по 2 різці, які ростуть усе життя і самозаточуються. (+)
2. Бобри влаштовують собі будиночки у вигляді гнізд на деревах, де запасають листя і траву. (-)
3. Усі гризуни належать до мишоподібних: це білка, пацюк, миша, бобер, ховрах. (-)
4. У зайцеподібних, як і у гризунів, по два різці на кожній щелепі. (-)
5. Дикий кріль поширений на Півдні України, риє нори в землі. (+)
6. В Україні поширений заєць сірий, якого ще називають русак. (+)
7. Кінь, віслюк, зебра, кулан належать до парнокопитних. (-)
8. У коня добре розвинений один палець, захищений копитом. (+)
9. Носоріг має три пальці, оточені роговими копитами. (+)
10. До парнокопитних належать: корова, коза, вівця, олень, зубр. (+)
11. Дикий кабан - представник непарнокопитних, є предком бегемота. (-)
12. Копитні тварини живляться тваринною їжею, для цього мають гострі ікла.(-)
IV. Рефлексивно-оцінюючий.
Біологічна задача: кожен із 7 чоловік має по 7 кішок. Кожна кішка з’їдає по 7 мишей. Кожна миша знищує за літо 7 колосків ячменю. А із зерен одного колоска може вирости 7 жмень ячменю. Скільки жмень ячменю зберігається щороку завдяки кішкам?
Наскрізна змістова лінія
Екологічна безпека та сталий розвиток
Список використаних джерел :
1.Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів
БІОЛОГІЯ 6–9 класи
Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804
2. Соболь В.І. Біологія: підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів / В.І. Соболь – К.-П.: Абетка, 2015. – 287 с.
3.Інтернет- ресурси:
http://subject.com.ua/lesson/biology/7klas_1/29.html
https://www.schoollife.org.ua