Дата ___/____/____ Клас 7 Прізвище вчителя Загрійчук Н.В.
Урок 34
Контрольна робота
Цілі: формувати компетентносі :
ключові: вміння вчитися, самоорганізовуватися до навчальної діяльності у
взаємодії;
загальнокультурні: дотримуватися норм мовленнєвої культури;
здоров’язбережувальні: виховувати життєві навички, що сприяють соціальному здоров’ю;
предметні: виявити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Різноманітність тварин»; здійснити контроль і корекцію їх знань; перевірити вміння учнів оперувати біологічними термінами, застосовувати знання в стандартних і змінених умовах; розвивати навички письмово висловлювати думку; удосконалювати вміння творчо вирішувати поставлені завдання, відповідати на різнорівневі запитання;
Обладнання: зошит, картки – завдання.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності.
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
-Сьогодні на уроці я бажаю вам бути успішними, впевненими в собі. Усміхніться і до вас прийде радісний настрій.
ІІ. Цілепокладання.
1.Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності.
-Найбільша гора України – Говерла. Уявіть, що ви підіймаєтесь на цю прекрасну вершину. Коли ви піднялися, то бачите навколо чудові дивовижні краєвиди Карпат. Сьогодні ви підіймаєтесь на «Говерлу ваших знань». Тож не гайте часу і покажіть, чи високо ви вже дістались.
3. Визначення очікуваних результатів.
ІІІ. Цілереалізація.
І варіант
I рівень
(одне питання – 0,5 бала)
Завдання з вибором однієї правильної відповіді.
а) риб; б) плоских червів;
в) членистоногих; г) кільчастих червів
а) ссавці; б) птахи;
в)рептилії; г) риби.
а) нирки; б) пара зелених залоз;
в) мальпігієві судини; г) метафридії
а) радіонавушники; б) мітка на пір’ї;
в) мічення кільцями; г) мітки з радіоактивними речовинами;
5. Значення хітинового покриву у членистоногих:
а) є зовнішнім скелетом; б) для пересування;
в) є внутрішнім скелетом; г) для розмноження
6.Які сигнали відіграють головну роль у спілкуванні багатьох ссавців, особливо хижаків?
а) ехолокація; б) візуальні;
в) хімічні; г) звукові.
II рівень
( одне питання – 0,5 бала )
Закінчіть речення (записати слово).
7. Розвиток комах з неповним перетворенням передбачає такі стадії: яйце-личинка- ….. ..
8. Ссавці, які занесені до Червоної книги України…
9.Багато видів кільчаків мають вирости на сегментах тіла - …….
10. В залежності від особливостей розвитку птахи поділені на групи…
11.Молюски – це тварини, що мають зовнішній скелет - …….
12. До лускатих рептилій відносяться…
ІІІ рівень
(одне питання – 1 бал)
13.Установіть відповідність між характеристиками кровоносної системи та представниками хребетних тварин, яким вони відповідають:
1. |
Холоднокровні, 3-камерне серце з неповною перегородкою |
А |
Камбала |
2. |
Холоднокровні, 3-камерне серце без перегородки |
Б |
Черепаха |
3. |
Теплокровні, 4-камерне серце |
В |
Саламандра |
4. |
Холоднокровні, 2-камерне серце |
Г |
Землерийки |
14.Установіть відповідність між комахами та систематичними групами, до яких вони належать:
1. |
Сарана |
А. |
Клопи |
2. |
Попелиця |
Б. |
Рівнокрилі |
3. |
Водомірка |
В. |
Воші |
|
|
Г. |
Прямокрилі |
15.Розмістіть таксони у царстві Тварини від найвищого до нижчого:
а) тип; б) родина;
в) ряд; г) клас
IV рівень
( одне питання – 1,5 бала )
Завдання відкритого типу.
16. Перелічить особливості будови скелета хребетних тварин, пов’язані з пересуванням у повітряному середовищі.
17. Сонечко, колорадський жук і деякі інші комахи мають яскраве забарвлення хітинового покриву й дуже помітні на тлі навколишнього середовища, проте птахи не вживають їх у їжу. Чим це можна пояснити?
ІІ варіант
I рівень
(одне питання – 0,5 бала)
а) легені; б) зябра;
в) трахеї; г) покриви тіла.
а)сферична; б) двобічна;
в) радіальна; г) трибічна.
3. Який з органів видільної системи притаманний птахам?
а) зелені залози; б)сечовий міхур;
в) нирки; г)мальпігієві сосуди.
4.Значення хітинового покриву у членистоногих:
а) є зовнішнім скелетом; б) для пересування;
в) є внутрішнім скелетом; г) для розмноження
5. Дощові черв’яки:
а) різностатеві; б) гермафродити;
в) стать відсутня г) інтерсексуальні індивідууми;
6. До комах з повним перетворенням належать:
А) клоп-солдатик; б) воша;
в) шовковичний шовкопряд; г) коник
IІ рівень
(одне питання – 0,5 бала)
Закінчіть речення (записати слово).
ІІІ рівень
(одне питання – 1 бал)
13.Установіть відповідність між групами тварин та притаманними їм органами виділення:
Група тварин |
Органи виділення |
Ракоподібні |
Тазові нирки |
Павукоподібні |
Мальпігієві судини |
Риби |
Зелені залози |
Рептилії |
Метанефридії |
|
Тулубові нирки |
14.Установіть відповідність між життєвою формою ссавців та її представників.
Життєва форма |
Представники |
|
А. Вечірниця, кажан, білка-летяга |
|
Б. Вовк, олень, заєць |
|
В. Дельфін, кит, морж. |
4.Літаючі ссавці |
Г. Кріт, землерийка, сліпак |
15. Розмістіть тварин згідно з кількістю ходильних ніг у послідовності від найменшої до найбільшої:
а) муха; б) п’явка;
в) собачий кліщ; г) річковий рак
IV рівень
( одне питання – 1,5 бала )
Завдання відкритого типу.
16. Вважають, що окрім звичайних органів чуття, риби мають «шосте чуття». Що це за «чуття»? Яке його значення?
17. Порівняйте механізми дихання жаби, ящірки і птаха. Із чим пов’язані відмінності?
IV. Рефлескивно- оцінюючий.
Список використаних джерел :
1.Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів
БІОЛОГІЯ 6–9 класи.
Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804
2. Соболь В.І. Біологія: підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів / В.І. Соболь – К.-П.: Абетка, 2015. – 287 с.
3. Інтернет – ресурси: Біологія навколо нас.
https://www.schoollife.org.ua/uzagalnennya-i-systematyzatsiya-znan-z-temy-riznomanitnist-tvaryn-7-klas-biologiya/