Дата ___/____/____ Клас 7 Прізвище вчителя Загрійчук Н.В.
Урок 33
Узагальнення знань з теми «Різноманітність тварин»
Цілі: формувати компетентносі :
ключові: вміння вчитися, самоорганізовуватися до навчальної діяльності у
взаємодії;
загальнокультурні: дотримуватися норм мовленнєвої культури;
здоров’язбережувальні: виховувати життєві навички, що сприяють соціальному здоров’ю;
предметні: узагальнити знання та визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Різноманітність тварин; удосконалювати вміння учнів використовувати теоретичні знання на практиці;
Обладнання: зошит, картки – завдання.
Тип уроку: урок перевірки й корекції знань, навичок, умінь.
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності.
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
- Сьогодні на уроці я бажаю вам бути успішними, впевненими в собі. Усміхніться і до вас прийде радісний настрій.
ІІ. Цілепокладання.
1.Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності.
-Протягом тривалого часу ми працювали над темою, вивчаючи різноманітність тварин. Нарешті настав час оцінити рівень знань, якого ви досягли.
2. Визначення очікуваних результатів.
ІІІ. Цілереалізація.
Виконання учнями різнорівневих тестових завдань контрольної роботи
Варіант 1
I рівень (одне питання – 0,5 бала)
Завдання з вибором однієї правильної відповіді.
1. Укажіть систематичну одиницю, яку застосовують лише в систематиці тварин:
А) вид; Б) рід;
В) родина; Г) ряд.
2. Скелет побудований з хрящової тканини в:
А) коропа дзеркального; Б) акули білої;
В) ящірки прудкої; Г) пінгвіна королівського.
3. Вкажіть, які покриви тіла характерні для земноводних:
А) шкірно-м’язовий мішок; Б) суха шкіра з роговими лусками;
В) багата на залози гола шкіра; Г) багата на залози шкіра з роговими лусками.
4. Вкажіть назву органа, що забезпечує у ссавців зв’язок між організмом матері та плодом:
А) яєчник; Б) яйцепровід;
В) плацента; Г) матка.
5. Яка з тварин не належить до рептилій?
А) ящірка прудка; Б) вуж звичайний;
В) гадюка степова; Г) саламандра плямиста.
6. Для якої групи хребетних тварин характерні такі ознаки: живуть у наземно-повітряному середовищі, мають пір’яний покрив, теплокровні.
А) амфібії; Б) рептилії;
В) птахи; Г)ссавці.
II рівень ( одне питання – 1 бал )
Закінчіть речення.
7.Тварини опанували такі середовища існування: водне, наземно-повітряне,____.
8. Передні кінцівки птахів перетворені на_____.
9. У сумчастих ссавців зародок починає розвиватися в організмі_________, а закінчується в шкірній _______.
10. Самки земноводних відкладають ікру у____.
11. Визначте, та впишіть у клітинки назву ряду, класу Плазуни.
Холоднокровні тварини, тіло вкрите лускою. Бувають яйцекладні і живородні, отруйні та неотруйні.
|
|
|
|
|
|
|
12.Розгляньте малюнок. Які продукти чи товари виробляє людина із цієї риби?
А) шкіру на шкіряні речі; Б) червону ікру для їжі;
В) плавці на суп; Г) печінку на ліки.
IIІ рівень ( одне питання - 1бал )
Завдання на визначення правильної відповідності.
13. Установіть відповідність між тваринами та систематичними групами, до яких вони належать:
1. |
Ящірка живородна |
А. |
Клас Птахи |
2. |
Пінгвін королівський |
Б. |
Клас Ссавці |
3. |
Їжак вухатий |
В. |
Клас Плазуни |
|
|
Г. |
Клас Земноводні |
14.Підпишіть малюнок .
15. Укажіть, до яких груп хребетних тварин належать кажан і сова. Порівняйте цих тварин, зазначивши риси подібності та відмінності
IV рівень ( одне питання - 3 бала )
Завдання відкритого типу.
16. Хоча ящірка веде денний спосіб життя та побачити її не так і легко. Ящірку через досконале маскуваня у траві заледве можна віднайти. Від переслідувачів вони здатні також доволі швидко тікати.
- Який ще цікавий спосіб захисту власного життя характерний для ящірок?
Все ж ці холоднокровні тварини люблять погрітися на камінці і часто потрапляють в поле зору хижаків.
ІІ варіант
I рівень (одне питання – 0,5 бала)
Завдання з вибором однієї правильної відповіді.
1. В амфібій порівняно з рибами з’явились:
А) зяброве дихання та довгий хвіст; Б)легеневе дихання та п’ятипалі кінцівки;
В) щелепи для захоплення їжі; Г) луска на шкірі та слиз.
2. Органи дихання риб:
А) зябра; Б) шкіра;
В) легені; Г) повітряні мішки.
3. Визначте, яка тварина відкладає яйця:
А)ропуха сіра; Б) жаба озерна;
В) черепаха зелена; Г) квакша.
А)гадюка; Б)скат;
В) квакша; Г) крокодил.
5. Яка з тварин не належить до ссавців?
А) вечірниця руда; Б) ведмідь бурий;
В) коала; Г) страус.
6. Для якої групи хребетних тварин характерні такі ознаки: живуть у різних середовищах, мають шерстний покрив, дві пари кінцівок, вушні раковини, теплокровні.
А) амфібії; Б) рептилії;
В) птахи; Г) ссавці.
.
II рівень ( одне питання – 1 бал )
Закінчіть речення.
7. За допомогою плавального міхура риба_________
8.У ссавців зуби______
9. У плацентарних ссавців зародок розвиватися в__________________.
10. У Червону книгу України занесені_________.
11. Визначте, та впишіть у клітинки назву класу типу Хордові.
Ці тварини відмінно літають, мають крила, відкладають яйця.
|
|
|
|
|
12.Розгляньте малюнок. Чому зображений на малюнку птах не може літати?
А) не має крил; Б) не має кіля;
В) має довгі ноги; Г) має довгу шию.
IIІ рівень ( одне питання - 1бал )
Завдання на визначення правильної відповідності.
13. Установіть відповідність між тваринами та систематичними групами, до яких вони належать:
1. |
Крокодил |
А. |
Клас Птахи |
2. |
Жаба трав’яна |
Б. |
Клас Ссавці |
3. |
Кріт |
В. |
Клас Плазуни |
4. |
Горлиця садова |
Г. |
Клас Земноводні |
14.Підпишіть малюнок
15. Чому у пінгвінів добре розвинута грудна клітка і грудні м’язи, хоча вони не літають? Які вони мають пристосування до водного способу життя?
IV рівень ( одне питання - 3 бала )
Завдання відкритого типу.
16. Крота зустріти велика удача і рідкість, адже на поверхні землі його можна зустріти вкрай рідко. А от результати його роботи ми всі не раз бачили. Ці гірки називаються кротовинами. На городі діяльність крота викликає обурення і розпач справжнього господаря – не розуміється кріт на вирощувані рослин.
- А яке значення має діяльність крота в екосистемі?
- Пригадайте і опишіть чим харчується кріт?
- Які пристосування має ця тварини до життя у ґрунті?
IV. Рефлексивно-оцінюючий.
1. Підведення підсумків уроку.
2. Рефлексія.
3. Цінування, оцінювання.
Список використаних джерел :
1.Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів
БІОЛОГІЯ 6–9 класи.
Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804
2. Соболь В.І. Біологія: підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів / В.І. Соболь – К.-П.: Абетка, 2015. – 287 с.
3. Інтернет – ресурси: Біологія навколо нас.
https://sites.google.com/site/hfsa20234/kontolni-roboti-biologia/7-kl