ТЕМА. Таблиця множення числа 6. Розв'язування прикладів і задач, застосовуючи таблицю множення.
Мета: скласти таблицю множення числа 6, формувати вміння обчислювати вирази, розв’язувати задачі із застосуванням таблиці, вправляти учнів у знаходженні значень виразів із буквою; розвивати пам’ять, логічне мислення, увагу, фотографічну пам’ять; виховувати наполегливість, точність, самостійність у роботі, акуратність.
Обладнання: підручник «Математика» 2 клас (авт. М. Богданович), таблиця множення числа 6, картки з виразами.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
2. Ранкове коло.
Психологічне налаштування:
– Сьогодні у нас незвичайний урок, тому я хочу, щоб ви прочитали девіз:
Міркувати, рахувати, дружно і плідно працювати.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Математика
III. Актуалізація знань учнів.
Усний рахунок.
1. Цікаві задачі
2. Робота в групах (цікаві квадрати)
3.Веселий м’яч. «М’ячик»
М’ячик, діти, не простий,
М’ячик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
2. Каліграфічна хвилинка
Відкриваємо зошити і записуємо сьогоднішню дату.
1. Метод Цицерона.
уявно розміщую у класі :
Вибрати зайве число
2. Математичний диктант
27 зменшити у 3 рази
5 збільшити у 6 раз
40 зменшити у 5 раз
45 зменшити на 5
20 збільшити на 5
Третина від числа 15
Половина від числа 12
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Підготовча робота
(6+6+6+6+6+6+6=?)
Як записати коротко? А що треба знати, щоб швидко порахувати?
(таблицю множення числа 6)
– Які завдання ставимо перед собою?
Повідомлення теми і завдань уроку
- Пояснення нового матеріалу
Порівняємо таблицю множення числа 3 з таблицею множення числа 6.
Якщо перший множник збільшити у 2 рази, що можна сказати про добуток? (Він теж збільшився у два рази.) Отже, додаємо 2 рази одне й те саме число з таблиці множення числа 3 — це і є результат таблиці множення числа 6.
Складання таблиці множення числа 6
1.2. Спостереження та порівняння.
– Як перевірити кожен результат таблиці множення числа 6? (Додаванням числа 6)
– На скільки збільшується кожен наступний добуток? (На 6)
– Який перший множник? (стале число 6)
– Давайте повторимо ці випадки.
(за допомогою вже відомих результатів множення чисел 2,3,4,5, використовуючи переставний закон множення)
– Пояснимо, як складено таблицю множення числа 6, де випадки множення нам незнайомі. Знаючи таблицю множення 5, як можна знайти 6 • 6?
– Давайте пошукаємо закономірності, підберемо «ключики» для кращого запам`ятовування.
Що цікавого помітили?
– Подивіться на цифри у розряді одиниць при множенні на парні числа.
6 • 2 =12
6 • 4 =24
6 • 6 =36
6 • 8 =48
(при множенні 6 на парне число, добуток закінчується тією ж цифрою, на яку множили)
(Риму, маленькі віршики)
Шість на чотири – двадцять чотири.
Шість на шість – тридцять шість.
Шість на вісім – сорок вісім.
Відео
– Запишіть у зошити складену таблицю множення числа 6.
1.3. Робота в парах (проговорюємо):
– Прочитайте приклади один одному, коли закриті другі множники.
– То скільки ж ялинок посадив лісник? (6 ∙ 6= 36(ял.))
Фізкультхвилинка
Робота з підручником
№ 723 з коментуванням, 2 приклади самостійно
Робота над задачею .
Задача 725.
Що означає кожне число в задачі?
– Діти, хто може розв’язати задачу, працюйте самостійно.
В кого виникли труднощі, складемо план розв’язання задачі.
– Чи можемо відразу відповісти на запитання задачі? (Ні)
План:
1) Скільки трикутників вирізав учень з паперу?
2) Скільки всього многокутників вирізав учень?
Фізкультхвилинка Вправа на розвиток концентрації та розподілу уваги.
- Гра « Парні ручки»
(намалювати обома руками одночасно кружечки)
Давайте ще раз очима проведемо по класу і пригадаємо, де і які числа ми побачили.
Ребуси.
№ 727 з коментуванням
V. Узагальнення й систематизація знань.
1. Робота в парах. (картки-приклади)
2. Робота з геометричним матеріалом. (робота в групах)
Птах з геометричних фігур.
Периметр квадрата
Периметр прямокутника.
Розв’язування віршованих задач на закріплення таблиці множення числа 6.
Прийшли до крамниці 4 жуки,
Купили на ніжки собі чобітки.
Ніжок по 6, як відомо, в жуків.
Скільки потрібно всього чобітків? (6 ∙4=24)
Біля липи бджіл багато,
Мед збирають волохаті.
6 джмелів між них кружляють,
Теж медок вони шукають.
Менше їх, ніж бджіл, в 3 рази.
Порахуйте бджіл відразу. (6 ∙ 3=18)
Хитрі задачі:
VIII. Підсумок уроку.
Продовжіть речення:
Сьогодні на уроці я дізнався …
Я навчився …
1.Рефлексія. Оцінювання
IX. Домашнє завдання.
С. 109, вивчити таблицю множення числа 6, № 728, 729.
За бажанням. Скласти 4 приклади на вивчені випадки табличного множення і ділення із пропущеним множником або діленим чи дільником.