Тема: § 37. У чому унікальність планети Земля
Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу з елементами обговорення)
Тривалість: 45 хв
Мета уроку:
Навчальна:
Розвивальна:
Виховна:
Очікувані результати:
Учні зможуть:
Обладнання:
підручник, ілюстрації дошка, зошити.
Хід уроку
І. Організаційний момент (2 хв)
Привітання. Налаштування на роботу.
Перевірка присутності
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності(5 хв)
Бесіда:
Мотиваційне речення: «Земля — наш дім, і лише від нас залежить його майбутнє».
Як ви розумієте це речення?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку (3 хв)
Оголошення теми: «У чому унікальність планети Земля».
Запитання: Чому життя існує лише на Землі?
IV. Вивчення нового матеріалу (20 хв)
1. Особливості планети, що сприяють життю
1. Які особливості планети сприяють існуванню життя. Життя на планеті Земля зародилося завдяки поєднанню багатьох чинників. Обертання Землі навколо своєї осі забезпечує зміну світла та темряви кожні 24 години. Це дає змогу земній поверхні прогріватись досить рівномірно. Якби Земля оберталася повільніше, то, мабуть, на одній її частині була б неймовірна спека, а на іншій - холод.
Велике значення має водна оболонка (гідросфера). Вона складається з величезних океанів, морів, сотень тисяч річок і струмків, озер, боліт, підземних вод. Перехід води з одного стану в інший спричиняє її колообіг. Вода входить до складу всіх організмів.
Наша Земля має повітряну оболонку (атмосферу), яка відрізняється від атмосфери інших планет. Повітря, наче щит, захищає її від метеорів, і, наче ковдра, оберігає від перегрівання вдень і сильного охолодження вночі.
Запитання
Яка роль повітря для життя організмів?
Тільки Земля має ґрунт, який містить речовини, потрібні для життя і розвитку рослин. Рослини поглинають з ґрунту мінеральні речовини і воду, з повітря - вуглекислий газ, а під впливом сонячного світла утворюють потрібні для життя речовини. Ґрунт також є середовищем існування деяких тварин.
Це далеко не всі особливості нашої планети, які сприяють існуванню різноманітних організмів і людини.
Працюємо разом
Розгляньте малюнок 141 та обговоріть один із цих чинників. Припустіть, до яких наслідків призвела б їхня відсутність.
Мал. 141. Чинники, які сприяли появі життя на Землі
Життя на Землі не може існувати як занадто глибоко під землею, так і занадто високо над її поверхнею. Лише незначна частина навколишнього середовища придатна для життя.
2. Як господарська діяльність людини впливає на Землю. Планета Земля багата на різноманітні ресурси. Навчившись їх використовувати, ми полегшуємо наше життя, але водночас забруднюємо планету. Промислові підприємства, транспорт, електростанції забруднюють повітря, води, ґрунти, завдаючи шкоди нашому здоров’ю і знищуючи дику природу.
Зростання населення планети разом із зростанням споживання створює проблему сучасності - збільшення кількості відходів, які ми виробляємо. Один з найпоширеніших і найнебезпечніших видів відходів - це пластик.
Чи задумувався/-лася ти, де дівається пластикова пляшка після того, як її викинули у смітник? Нам здається, що вона просто зникає безвісти. Але це не так. Кількість звалищ постійно зростає. У нашій країні це теж нагальна проблема. Життя пластикової пляшки, яку виготовили з нафти, - лише декілька хвилин після придбання товару. Процес її розкладання триває 1000 років.
У середньому людина виробляє близько 1 кг сміття на день, а щороку на планеті утворюється майже 3 млрд тонн відходів.
Запитання
З’ясуй, скільки сміття виробляє твоя сім’я за місяць.
Мал. 142. Пластикове сміття
Кожен/кожна з нас у змозі зробити Землю більш чистим і здоровим місцем для життя.
Завдання
Наведи приклади зміни природи внаслідок діяльності людини у вашій місцевості. Що ти і члени твоєї сім’ї можуть зробити для збереження природи рідного краю?
Працюємо разом
Які існують взаємозв’язки між повітряною, твердою і водною оболонками Землі? Спробуйте зобразити їх схематично у зошиті або на аркуші ватману.
V. Закріплення знань (8 хв)
VI. Підсумок уроку (5 хв)
Метод «Мікрофон»:
Ознайомлення з рубрикою «Коротко про головне».
VII. Домашнє завдання (2 хв)