Конспект уроку "Об'єм конуса" (урок з кейс – вправою)

Про матеріал
Як пов'язати геометрію з екологічними проблемами. У даній розробці розглянуті масштаби «сміттєвого запасу» України.
Перегляд файлу

Клас: 11         Дата

Тема. Об'єм конуса (урок з кейс – вправою)

Цілі:

  • закріплення формули об’єма конуса
  • розвиваюча – розвиток інтересу до предмета, активізація розумової діяльності, розвиток творчого мислення, математичної мови;
  • виховна – формування вміння працювати самостійно та в парі; вміння ставити запитання; розуміти інше рішення

Тип уроку: відпрацювання ЗУН

Час: 90 хв

Структура уроку:

  1. Організаційний етап;
  2. Перевірка домашнього завдання;
  3. Актуалізація опорних знань;
  4. Кейс – вправа;
  5. Розв’язування задач;
  6. Постановка д/з
  7. Підведення підсумків.

Хід уроку

  1. Організаційний етап.
  2. Перевірка домашнього завдання. Обговорення задач, які викликали труднощі.
  3. Актуалізація опорних знань.

Розв’язування задач на готових малюнках

 


  1. Кейс – вправа;

Вступна частина

Світ може «потонути» в смітті та відходах, які людство накопичило за свою історію. Ситуація не просто «видається» катастрофічною, вона дійсно набуває небезпечних масштабів. Проблема посилюється ще й тим, що вміст сучасних полігонів не лише небезпечний, але й здатний завдавати довкіллю шкоди протягом багатьох років.

Сміття вже і спалюють, і переробляють, і сортують. При цьому для одних – це збиток та дискомфорт, а для інших – бізнес та прибуток. Наприклад, пластик, який стає сумним рекордсменом по тривалості розкладання в природі, становить серйозну загрозу для довкілля. І надійний та екологічний спосіб його утилізації - серйозне завдання для вчених-дослідників, інженерів та винахідників.

Основна частина

Згідно статистичних даних, кожен українець за рік викидає близько 0,85 м3 сміття (300 кг). Це сміття побутове, адже крім людства до «сміттєтворчості» долучається ще й промисловість. Але зараз ми розглянемо виключно побутове сміття. Отже, майже 0,85 кубічних метри сміття щорічно викидає одна людина.

На січень 2019 року чисельність України склала близько 42 млн. осіб. Тобто річний «сміттєвий запас» України складе:

30 * 42 млн  = 1267 млн. м3

Або

300 кг * 42 млн = 12,6 млрд. кг

 

А тепер спробуємо уявити цю кількість сміття у вигляді величезної гори… Цікаво, якою буде її висота? Для спрощення уявимо сміттєву гору у вигляді конуса. Об’єм конуса визначається за формулою:

http://case.edufuture.biz/uploads/Keyses/Smitteviy_everest/3.jpg

Виходячи з цієї формули, висота буде дорівнювати:

http://case.edufuture.biz/uploads/Keyses/Smitteviy_everest/4.jpg

 

Уявимо, що все це сміття будуть складати на одному полігоні. Зазвичай полігони роблять прямокутної форми, але ж ми «робимо» гору, тому уявімо собі круглий полігон. Довжина полігону в середньому становить 500 м (такі проектують для великих мегаполісів). Для формули нам потрібен радіус, тобто 250 м. Отже, висота гори сміття становитиме:

 

Уявили собі цю гору? В скільки разів вона вища за Еверест (Джомолунгму)?

Висота Евересту становить 8.848 м або 8,848 км.

19 368 / 8 848 = 2 рази.

Отже, «сміттєвий Еверест» України буде вищим від справжнього у 2 рази! І це тільки побутове сміття за 1 рік! Важко уявити, якою ця гора була би із врахуванням промислових відходів та ще за кілька років, адже полігони сміття експлуатуються десятиріччями!

А тепер визначимо українське сміття в пірамідах Хеопса:

Об’єм піраміди Хеопса

Отже, 1267 млн м3 сміття – це майже 507 пірамід.

 

 

 


 http://case.edufuture.biz/uploads/posts/2017-05/1493795622_15.jpg

 

Але працювати ця схема буде лише за умови селективного збирання сміття, коли кожен вид буде відсортовано. Інакше калькуляція буде мати такий вигляд:

http://case.edufuture.biz/uploads/posts/2017-05/1493796258_16.jpg

 

 

http://case.edufuture.biz/uploads/posts/2017-05/1493795622_15.jpgХоча різниця не буде такою вражаючою, тим не менш, вона є і може бути залучена підприємством на інші свої потреби!

Яким же чином можна простимулювати впровадження селективного збирання сміття, тобто сортування та розділення відходів в умовах України? Для цього є кілька варіантів дій, запропонованих спеціалістами.

Ірина Мірошник, голова правління компанії "Укрпластик" та президент Асоціації гнучкого пакування, вважає, що глибоке сортування відходів потрібно закріпити на законодавчому рівні. За її оцінками, якби перероблялось хоча б 50 % відходів, насамперед пакувальних матеріалів, то це дозволило б отримати прибуток у розмірі 3,3 млрд грн за рік.

Саме тому Асоціація пропонує на законодавчому рівні ввести розширену відповідальність виробника за збирання та утилізацію пакувальних матеріалів.

Крім того, генеральний директор Асоціації "Український екологічний альянс" пропонує інвестувати гроші в роздільне збирання та транспортування сміття. А ще – стимулювати цей процес введенням "градації" плати за транспортування, в залежності від того, чи сортоване сміття.

Завдання:


Спробуйте прорахувати витрати на утилізацію/захоронення сміття для вашої родини або «сміттєвого кошика» вашої школи (класу). Враховуйте розцінки, які є на сайті одного із діючих підприємств-переробників (http://www.vtorma.ua/utilizatsiya-othodov.html):



 

 

Підведення підсумків кейс-уроку

Найменування

Зміст

1

Отримані результати та напрацьовані компетенції:

Знання про сучасні технології переробки та захоронення сміття

Знання про біологічні, фізичні та хімічні процеси і закономірності, пов’язані з переробкою або складуванням відходів та вторинної сировини

Поняття про вартість та ефективність рециклінгу

2

Тривалість:

90 хвилин (спарений урок)

 

3

Локація проведення кейс–уроку:

Кейс-урок проходить в класі, можливе проведення в спеціалізованому кабінеті з предмету «Технологія» або «Праця»

4

Змагальність:

Можливий поділ на команди: хлопчики і дівчатка, по рядах, за жеребкуванням

Як завдання можна використовувати завдання, запропоновані після розгорток, та акселеративні ігри

5

Можливість проведення учнем-дублером:

Можливо

6

Можливе домашнє завдання:

Проведіть міні-дослідження. Прослідкуйте за «сміттєвим кошиком» вашої родини, що утворюється протягом тижня або місяця. Розробіть рекомендації по його зменшенню? Що з нього можна було би віддати на вторинну переробку?

7

Результати кейс-уроку можна доповнити такими знахідками учнів:

 

8

Які 3 сайти допомогли знайти найбільш значущу інформацію?

https://sites.google.com/site/smittausvititaukraieni/home

http://edufuture.biz/index.php?title=%D0%9B%D1%8E%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D1%96_%D0%B1%D1%96%D0%BE%D1%81%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B0._%D0%97%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%89%D0%B0_%D0%B2_%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D1%96%D0%B4%D0%BE%D0%BA_%D0%B4%D1%96%D1%8F%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96_%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8&oldid=192115

http://edufuture.biz/index.php?title=%D0%A2%D0%B5%D0%BC%D0%B0_15._%D0%9F%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D1%96_%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%D1%81%D1%83%D1%81%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D0%B6%D0%B8%D1%82%D1%82%D1%8F&oldid=187569

9

На допомогу учневі та коучу:

http://proxima.com.ua/dbn/articles.php?clause=938

http://russiancouncil.ru/inner/?id_4=3558#top-content

http://rogatka.if.ua/%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%96%D0%B4%D0%B0%D1%94-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%88%D0%B5-%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%86%D0%B5-%D1%83-%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D1%96-%D0%B7%D0%B0/

http://alt.ck.ua/yak-u-shvecii-pracyuye-rozdilnyj-zbir-smittya/

http://tsikave.ostriv.in.ua/publication/code-5E4976985B101/list-22AE31EDF27

http://www.xn--80aaacnkyej1ders.xn--p1ai/o_vrede_batareek.html

10

Де брати інформацію для кейсу:

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D0%B0

http://greenersmedia.com/vred-batareek-bolshij-chem-vy-dumaete-pochemu-nelzya-vybrasyvat-batarejki/

http://svoimi-rykami.ru/stroitelstvo-doma/otoplenie/biogazovaya-ustanovka-svoimi-rukami.html

http://re.energybel.by/biogas/

http://www.novate.ru/blogs/120714/26965/

http://rodovid.me/razdelnyi_sbor_musora/19-letniy-student-sozdal-sistemu-po-ochistke-okeana-ot-plastika.html

http://rodovid.me/razdelnyi_sbor_musora/v-gollandii-poyavyatsya-dorogi-iz-pererabotannogo-plastika.html

http://rodovid.me/Asya/ostrova-iz-musora-v-yaponii.html

http://kak-eto-sdelano.livejournal.com/477636.html

http://futurenow.ru/orbitalnyy-kosmicheskiy-musor-stanovitsya-sereznoy-problemoy-dlya-kosmicheskih-poletov

https://ru.pinterest.com/explore/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%81%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B8%D0%B7-%D0%BC%D1%83%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%B0-895786478912/

http://www.pravda.ru/photo/album/21072/0/

http://ivona.bigmir.net/lifestyle/leisure/439279-Skul-ptury-iz-musora--desjat--udivitel-nyh-rabot-strit-art-hudozhnika

http://www.kulturologia.ru/blogs/051111/15651/

https://www.facebook.com/groups/znay.pravdu/permalink/931197357011665/

http://melika.com.ua/questions/

http://www.vtorma.ua/utilizatsiya-othodov.html

http://www.pererabotkambk.ru/tablica_vesov_avtomobilnyh_shin_i_d.html

http://hubs.ua/economy/reshit-problemu-musora-mozhet-usilenie-finotvetstvennosti-proizvoditelej-upakovki-za-ee-pererabotku-96922.html

http://doit-together.ru/materials/%D0%A1%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B9%20%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%B0.docx

11

Теги:

Побутові відходи, полігон, рециклінг, вторинна сировина, утилізація, біоконверсія, біогаз, селективне збирання, орбітальне сміття

The End

 

Джерела інформації

  1. https://www.segodnya.ua/ukraine/na-kazhdogo-iz-ukraincev-prihoditsya-po-85-tonn-musora-1142879.html
  2. https://www.bbc.com/ukrainian/features-russian-43417368
docx
Додано
16 січня 2020
Переглядів
2492
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку