Конспект уроку образотворчого мистецтва для 1 класу
Тема 14. Зимові свята.
Витинанка як вид художньої роботи з папером. Вирізування симетричних форм із застосуванням однієї або кількох осей симетрії. «Зимові витинанки»
Мета: Ознайомити учнів з витинанкою як видом художньої роботи. Формувати уміння складати та вирізувати симетричні форми із застосуванням однієї або кількох осей симетрії . Навчати здійснювати порівняльний аналіз форм, передавати їх, дотримуючись елементарних пропорцій. Розвивати мислення, художньо-практичні уміння. Виховувати естетичні смаки, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка; художні матеріали та інструменти: двосторонній кольоровий папір, прості олівці, ножиці, набори геометричних фігур, скотч; зошит-альбом.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
Снігом укриті ліси і поля.
Холодно в лісі і звірам, й птахам.
Затишно, тепло в класі у нас.
Друзі мої, я вітаю всіх вас.
2. Актуалізація суб’єктивного досвіду та опорних знань.
- Назвіть одним словом предмети, прикріплені на дошці. (Це форми)
- Як вони називаються? (Простими геометричними фігурами). Чим вони відрізняються між собою? (Кольором, розміром, формою). Обведіть однією лінією однакові фігури. Поясніть свій вибір. (Це – трикутники). Пригадайте і назвіть предмети довкілля, форма яких схожа до трикутника.(Дорожній знак, морква тощо).




- Форма предметів може складатися і з кількох простих. Чи згодні ви зі мною? Хто думає по-іншому?
Робота в парах «Склади малюнок».
«Асоціативне гроно».
Спливає час, немов вода в струмочку,
проходять тихо й непомітно дні.
Свята і будні стали у рядочку,
веселі й світлі, деколи сумні.
Та наближається казкове свято,
Нового року світла йде пора.
До нього всі готуються завзято,
Хоча роботи в кожного – гора!
Н.Красоткіна
- Нового року з нетерпінням чекають дорослі та діти.
- А як готуються до цього свята у ваших родинах? (Батьки приносять у хату ялинку, разом прикрашаємо її, вирізуємо та клеїмо сніжинки на вікна…)
«Хвилинка-цікавинка»
3. Вивчення нового матеріалу.
- А наші предки придумали свій спосіб, як зберегти тисячі ялинок і прикрасити житло! Так з’явилася традиція напередодні свят вирізати з паперу ножицями або ножем прикраси-витинанки.
Немов відтворення серпанку,
з паперу вирізані всі
ось перед вами витинанки –
зразки чудової краси.
Словникова робота
Ажурне вирізування з паперу називається витинанням. Ця назва походить від слова «витинати», адже ажурні форми з паперу витинають ножицями або ножем. Витинанки роблять з тонкого, але цупкого паперу.
Бесіда про збереження лісів та ялинок
На новорічне свято батьки приносять до хати ялиночку.
Щоб маленька ялиночка стала великою, треба багато років. Щороку знищується багато зелених красунь.
Отже, щоб зберегти ліси, не вирубувати ялинок, можна встановити штучне дерево. А для запаху хвої та святкового настрою достатньо лише гілочки ялинки. Так ми збережемо тисячі красунь, щоб на Землі завжди було чисте повітря. Адже повітря потрібне не тільки для нас, а й усього живого.
Демонструються зразки витинанок (підручник, с.56-57)
Легкі, прозорі, мов пушинки,
цілком нагадують вони
серветки, зірочки, ялинки –
казковий витвір давнини.
Щоб їх охайно витинати,
усім нам слід приготувати
робочих приладів набір.
Насамперед потрібно взяти
тонкий тонований папір.
Створіть же диво ви самі для себе
й прилине чарівник з ясних доріг,
засяє світла зірка серед неба.
Тоді вже й казка прийде на поріг…
4. Вправи за зразком.
У процесі роботи вчитель коригує діяльність школярів, акцентує на пропорційності деталей, надає допомогу тим, хто її потребує, підтримує творчу атмосферу.
Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика.
Зима
Ой, у лісі лист зів’яв!
Білий сніг на землю впав. (покласти долоні на стіл)
На дубочки молоденькі,
на ялинки зелененькі (широко розвести пальці вгору)
Замела зима доріжки,
всі горбочки та стежки. (широко розвести пальці вниз)
Біло-біло в лісі стало,
так багато снігу впало! (колові рухи руками, пальці обох рук
дивляться вгору, кожний палець
торкається великого)
5. Вправи з перенесенням знань у нові умови.
- Ви можете вигадати інший шаблон для витинанки.
6. Підсумок уроку. Рефлексія.
За кілька хвилин до закінчення уроку учні прикрашають витинанками вікна класу.
Так хочеться, щоб враз здійснились мрії
і стали дійсністю у новорічну ніч.
І щоб збулися добрі всі надії
у мерехтінні кольорових свіч.
І щоб добра у світі більше стало,
Та світла, правди, радості й тепла.
А щастя, як веселка в небі, грало,
а усмішка, мов сонечко, цвіла.
Н.Красоткіна