Тема: Ділення на 4
Мета: поглиблювати знання учнів у множенні та діленні на 4, вдосконалювати навички та вміння в усному обчисленні виразів на множення та ділення; розвивати увагу та пам’ять учнів; виховувати любов до математики.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: презентація, ТНЗ, смужка паперу, ножиці.
Хід уроку:
1. Організація класу.
2. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
2.1. Бесіда про множення та ділення.
- Що таке множення?
- Що таке ділення?
- Назвіть компоненти дії множення? Ділення?
2.2. Математичний диктант.
Розгорніть зошити та запишіть число, класна робота. Нижче пишемо математичний диктант. Записуємо лише відповідь до тих виразів, які я вам буду диктувати.
1) 2 · 2 (4)
2) 19 + 17 (36)
3) 75 - 46 ( 29)
4) 20 : 2 (10)
5) 4 · 3 (12)
Перевіряємо.
2.3. Перевірка домашнього завдання.
На домашнє завдання вам була задача 5, с. 92.
Чи всі її розв’язали? Яка відповідь у вас вийшла?
3. Повідомлення теми і мети уроку.
На нашому уроці ми продовжуємо вивчати табличку множення на 4 та починаємо вчити таблицю ділення на 4.
4. Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу.
4.1. Практичне розділення смужки паперу на 4. Завдання 1, с. 92.
- Візьміть смужку паперу та складіть її навпіл, після чого розріжте. Скільки смужок у вас утворилося? (2) Чудово. А тепер кожну смужку знову складіть навпіл і розріжте, скільки цього разу у вас утворилося смужок? (4) Що ми зробили з одною смужкою з точки математики? ( поділили на 4) Молодці.
4.2. Письмове ділення виразів. Завдання 2, с. 92.
Погляньте на завдання 2. У синій рамочці є приклад. 12 : 4, погляньте як 4 розклали. На які числа розклали 4? (На 2 і 2)
Першу яку дію виконаємо? Ділення у дужках чи поза ними? (у дужках)
12 : 2 = ? (6)
6 : 2 = ? (3)
- Молодці! А тепер ділимо запропоновані вирази із вправи 2.
16 : 4 = (16 : 2) : 2 = 8 : 2 = 4
8 : 4 = (8 : 2) : 2 = 4 : 2 = 2
20 : 4 = (20 : 2) : 2 = 10 : 2 = 5
- Чудово!
4.3. Усне розв’язування задачі. Завдання 3, с. 92.
Прочитайте умову 3 задачі.
Про що йдеться у задачі?
Скільки є яблук? Скільки груш? Скільки блюдець?
Що запитується у задачі?
Чи можемо ми одразу сказати скільки фруктів на одному блюдці? (ні)
Що спочатку потрібно зробити?
4 : 4 = 1 (яб)
8 : 4 = 2 (гр)
Одне яблуко і дві груші на одному блюдці, скільки їх разом на блюдці?
1 + 2 = 3 (фр)
Молодці!
4.4. Усне пояснення ділення на 4. Завдання 4, с. 92
У завданні 4 є два малюнки. Що зображено на цих малюнках?
(Кури і каченята)
Так, скільки курочок на малюнках? (16) На скільки потрібно поділити? (4)
Як ми можемо поділити за допомогою малюнків?
16 : 4 = ? (4)
Наступний малюнок. Скільки зображено каченят? (12)
12 : 4 = ? (3)
- Молодці!
5. Узагальнення та систематизація навчального матеріалу.
5.1. Складання рівностей на ділення за допомогою виразу на множення. Завдання 5, с. 92.
Погляньте на вирази у синій рамочці. 4 · 3 = 12. Чи можемо скласти вирази на ділення? Які?
12 : 3 = 4 та 12 : 4 = 3
Погляньте на наступні два вирази, вийшло те, що й у нас? (так)
Далі за зразком пишемо вирази у зошит. Пишемо Вправа 5.
З наступного рядка вираз на множення під ним - 2 вирази на ділення.
Робимо це самостійно.
- Чудово! Перевіряємо.
5.2. Письмове розв’язування задачі. Задача 7, с. 92.
- Прочитайте умову 7 задачі.
- Про що йдеться у задачі?
- Скільки рядів парт? (3)
- Скільки парт у одному ряді? (4)
- Що запитується у задачі?
- Чи можемо ми одразу дати відповідь? (ні)
- Що потрібно зробити?
(3 · 4 = 12 (п.))
- Якщо 12 парт, то скільки учнів у класі, якщо за одною партою сидять по 2 учнів?
(12 · 2 = 24 (уч))
Запишемо відповідь: у класі 12 парт та 24 учнів.
6. Підсумок уроку. Повідомлення домашнього завдання.
6.1. Рефлексія.
- Після усіх записів у зошиті намалюйте смайлики: Червоного кольору - якщо ви сьогодні нічого не зрозуміли, жовтий - якщо щось вдавалося, а щось ні, зеленого - якщо все вийшло і урок сподобався.
6.2. Повідомлення домашнього завдання.
- На домашнє завдання вам залишається 6 завдання, на с. 92. Що потрібно зробити? (Знайти периметр) Що потрібно зробити, щоб знайти периметр? (додати всі сторони фігути)
Вам потрібно намалювати квадрат - Один червного кольору інший - зеленого, так як показано у вправі. Та знайти периметр.