Конспект уроку "Поняття про соматичну нервову систему. Вегетативна нервова система"

Про матеріал
Коспект уроку з біології, для 8 класу на тему: "Поняття про соматичну нервову систему. Вегетативна нервова система."
Перегляд файлу

Тема. Поняття про соматичну нервову систему. Вегетативна нервова система.

Мета:

  •      навчальна: ознайомити учнів із  особливостями будови і характером дії на внутрішні органи соматичної та автономної нервової систем;
  •      розвивальна: розвивати  навички самостійної роботи, вміння працювати: в групах, з додатковою літературою, аналізувати, порівнювати та робити висновки;
  •      виховна: виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.

Обладнання та матеріали: Підручник, ТЗН, роздатковий маиеріал

Базові поняття та терміни: соматична нервова система, вегетативна (автономна) нервова система, симпатичний та парасимпатичний відділи, нервові вузли, гіпоталамус.

Тип уроку: Урок формування нових знань.

План

  1.                Організаційний етап.
  2.            Актуалізація опорних знань

1. Тестова перевірка знань учнів

2. «Мозковий штурм»

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

IV. Повідомлення теми та мети уроку.

V.Вивчення нового матеріалу.

  1.               Поняття про соматичну та вегетативну нервову систему.
  2.               Робота відділів вегетативної нервової системи.

VI.Узагальнення, систематизація та контроль знань та вмінь учнів.

1.Робота з таблицею

2.Гра «Так чи ні»

VII. Підсумок уроку

1.«Фронтальна бесіда»

VIII.Домашнє завдання

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте:

Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.

Я творча особистість.

Я бажаю однокласникам успіхів на уроці.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Тестова перевірка знань

  1.               Зовнішньою оболонкою спинного мозку є: а) м’яка; б) тверда; в) павутинна; г) м’язова.
  2.               Найвищий відділ центральної нервової системи: а) мозочок; б) довгастий мозок; в) кінцевий мозок; г) середній мозок
  3.               Оболонка спинного мозку, що містить кровоносні судини: а) тверда; б) павутинна; в) м’яка; г) м’язова
  4.               Відділ головного мозку , що регулює дихання, травлення, серцево-судинну системи: а) кінцевий; б) проміжний; в) середній; г) довгастий; д) мозочок.
  5.               Висхідні  (задні) провідні шляхи, роги, корінці утворюють нейрони: а) чутливі; б) вставні; в) рухові; г) проміжні.
  6.               Нейрони, що передають у мозок інформацію із зовнішнього середовища: а) вставні; б) чутливі; в) рухові; г) будь-які.
  7.               Спинний мозок утворений: а) сірою речовиною; б) білою речовиною; в) сірою та білою речовиною.
  8.               Мозочок відповідає за: а) складні форми поведінки; б) діяльність залоз внутрішньої секреції; в) дихання, травлення, обмін речовин; г) координацію рухів.
  9.               Низхідні (передні) провідні шляхи, роги, корінці утворюють нейрони: а) проміжні; б) доцентрові; в) вставні; г) відцентрові.
  10.          У середині мозку розташовані шлуночки: а) два; б) три; в) чотири; г) жодного.

Відповіді: 1-б, 2-в,3-в,4-г, 5-а, 6-б, 7-в, 8-г, 9-г, 10-в

2. «Мозковий штурм»

1. Що забезпечує злагодженість роботи всіх органів і систем органів організму людини? (нервова система)

2. За місцем розташування нервову систему поділяють? ( центральна та периферична)

3. За функціями нервову систему поділяють на? ( соматичну та вегетативну)

4. Вегетативну нервову систему поділяють на? ( симпатичну та парасимпатичну)

5. До центральної нервової системи належать? ( головний та спинний мозок)

6. До периферичної нервової системи належать? (усі нерви, які відходять від головного та спинного мозку та їх вузлів і сплетіння)

7.  Що таке гомеостаз? ( здатність організму підтримувати сталість внутрішнього середовища)

8.  Основна функціональна одиниця нервової системи? (нейрон)

9.  Нейрони бувають? ( чутливі, рухові та змішані)

10. Що таке рецептор? (спеціалізовані чутливі утвори, які перетворюють певні подразники зовнішнього та внутрішнього середовища на нервові імпульси)

11. Рефлекторною дугою називають? ( шлях яким проходить нервовий імпульс)

  1.        Мотивація навчальної діяльності учнів.

Уявіть, що ви тільки  пообідали. Серце працює повільніше, а діяльність травного тракту посилилася. Але, якщо у вашу їдальню раптово за біжить людина з наганом, або ви почуєте за вікном ґвалт, то відбудеться трохи інше… Травлення сповільниться, серце почне битися скоріше, кров попрямує до м’язів та мозку, ваші легені будуть розтягуватися й поглинати більше кисню, зіниці ваших очей стануть більшими, потові залози активізуються, артеріальний тиск підвищиться… І все це  - за одну секунду!

  •                  Чому так сталося?
  •                  Як ви думаєте, який відділ нервової системи включає ці механізми і узгоджує їх?
  1.         Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про соматичну та вегетативну нервову систему.

Мета нашого уроку навчальна: ознайомитись з  особливостями будови і характером дії на внутрішні органи соматичної та автономної нервової систем;  розвивати  навички самостійної роботи, аналізувати, порівнювати та робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.

  1.             Вивчення нового матеріалу.

План

  1.               Поняття про соматичну та вегетативну нервову систему.
  2.               Робота відділів вегетативної нервової системи.

 

  1. Поняття про соматичну та вегетативну нервову систему.

Розповідь учителя

 Соматична нервова система відповідає, головним чином, за довільний контроль "діяльності мускулатури, а вегетативна регулює функції кожного органу, а також гомеостаз у цілому. Оскільки робота вегетативної нервової системи не підлягає довільній регуляції, то її називають автономною

Соматична нервова система іннервує скелетні м'язи — м'язи обличчя, тулуба й кінцівок, а також шкіру й" деякі внутрішні органи — язик, гор­тань, глотку. Вона здійснює функції зв'язку організму із зовнішнім середо­вищем, забезпечуючи її чутливість і рух, викликаючи скорочення скелетної мускулатури.

Дії соматичної нервової системи підконтрольні людській свідомості, тому людина може усвідомлено давати команди скелетним м'язам.

Учні записують в зошит

Функції соматичної н.с.

  •          збирає інформацію від органів чуття і спрямовує її до центральної нервової системи;
  •          передає нервові імпульси від центральної нервової системи до скелетних м’язів, керуючи різноманітними рухами нашого тіла.

Питання:

1.За що відповідає соматична нервова система?

Вегетативна (від лат.— збуджую, пожвавлюю) нервова систе­ма іннервує нутрощі, залози, гладенькі м'язи органів і шкіри, судини та серце, регулює обмінні процеси в тканинах. Вона має певну самостійність і не залежить від волі людини, тому її називають автономною нервовою системою.

Учні записують в зошит

Функції вегетативної н.с: підтримання гомеостазу, регулює діяльність внутрішніх органів, непосмугованих м’язів судин, кишечнику, різних залоз, а також серця.

       Автономна нервова система забезпечує гомеостаз, координує й регулює діяльність внутрішніх органів, обмін речовин. Вона не перебуває під без­посереднім контролем свідомості, однак її функція регулюється вищими відділами мозку.

Центри вегетативної нервової системи розташовані в сірій речовині середнього, довгастого й спинного мозку. Периферична частина вегета­тивної нервової системи утворена вегетативними нервами, що виходять із головного й спинного мозку, гілками й нервовими волокнами, вегетатив­ними сплетіннями та їхніми вузлами, що лежать попереду хребта й поруч із хребтом, а також розташованими поблизу великих судин біля органів і в їхній товщі.

      Автономна нервова система поділяється на дві частини — симпатичну й парасимпатичну. Виокремлення цих відділів засноване як на анатомічно­му принципі, так і на функціональних відмінностях.

Питання:

  1. Назвіть функції вегетативної нервової системи.
  2. Де розташовані центри вегетативної нервової системи?
  3. На які частини поділяється автономна нервова система?

Робота з підручником ( ст 187 -188  мал. 151 -152)

            Симпатична нервова система іннервує гладенькі м'язи всіх органів — судин, волосся, зіниць, легенів, органів черевної порожнини, а також серце, нирки та багато залоз.

            Парасимпатична нервова система іннервує гладку мускулатуру й зало­зи шлунково-кишкового тракту, органи сечостатевої системи, легені, серце, слізні й слинні залози, очні м'язи.

Збудження симпатичної автономної нервової системи сприяє інтенсив­ній діяльності організму, а збудження парасимпатичної, навпаки, сприяє відновленню витрачених організмом ресурсів.

Чимало органів зазнають протилежного впливу симпатичної й парасимпатичної систем, оскільки ці системи є функціональними антагоністами.

            Під впливом імпульсів, що надходять по парасимпатичних нервах, уповільнюються й послаблюються скорочення серця, знижується артері­альний тиск, знижується вміст глюкози в крові, збуджуються скорочення шлунка й кишечника, посилюється секреція шлункового соку.

У такий спосіб робота симпатичної нервової системи сприяє активній роботі організму, а діяльність парасимпатичної нервової системи спрямо­вана на збереження й поновлення запасів енергії в організмі.

Питання:

  1. Що іннервує симпатична нервова система?
  2. Що іннервує парасимпатична нервова система?

 

           Робота відділів вегетативної нервової системи.

Розповідь з елементами бесіди.

Збудження симпатичної автономної нервової системи сприяє інтенсив­ній діяльності організму, а збудження парасимпатичної, навпаки, сприяє відновленню витрачених організмом ресурсів. Чимало органів зазнають протилежного впливу симпатичної й парасимпатичної систем, оскільки ці системи є функціональними антагоністами.

         Наприклад, під впливом імпульсів, що надходять по симпатичних не­рвах, частішають і посилюються скорочення серця, підвищується тиск кро­ві, підвищується вміст глюкози в крові, розширюються зіниці, гальмуються скорочення шлунка й кишечника, зменшується секреція шлункового соку.

            Під впливом імпульсів, що надходять по парасимпатичних нервах, уповільнюються й послаблюються скорочення серця, знижується артері­альний тиск, знижується вміст глюкози в крові, збуджуються скорочення шлунка й кишечника, посилюється секреція шлункового соку.

У такий спосіб робота симпатичної нервової системи сприяє активній роботі організму, а діяльність парасимпатичної нервової системи спрямо­вана на збереження й поновлення запасів енергії в організмі.

Цікаво знати?

  •                  Симпатичні нерви в організмі людини утворюють сплетіння: сонячне, серцеве та легеневе. Які відповідають за формування больових відчуттів окремих органів: підшлункової залози, серця, легень
  •                  Найбільшим  парасимпатичним нервом  є блукаючий – його гілки знаходяться в багатьох внутрішніх органах – серці, шлунку, судинах, кишечнику.

Питання:

  1. На що сприяє збудження симпатичної автономної нервової системи?
  2. Що відбувається під впливом імпульсів, що надходять по симпатичних не­рвах?
  3. Яке сплетіння утворюють симпатичні нерви?

Демонстрація таблиці Вплив автономної нервової системи на діяльність  деяких органів .

 

  1.         Узагальнення, систематизація та контроль знань та вмінь учнів.
  1. Робота з таблицею

Зараз за допомогою підручника вам потрібно дописати таблицю.

Соматична нервова система

Автономна нервова система

  1.               Будова

Нервові волокна (нерви), що не перериваються

 

  1.               Склад

 

Спинномозкові нерви

(31 пара)

Симпатичні нерви

Парасимпатичні нерви

  1.               Типи нейронів

 

 

  1.               Швидкість проведення імпульсу

 

1-3 м/с

  1.               Центр контролю

Мозочок, середній мозок, кінцевий мозок

 

  1.               Дія системи

 

Не підконтрольна людській свідомості,

регуляція відбувається несвідомо (автономно)

  1.               Функції

 

 

 

 

 

 

2.Гра «Так чи ні»

  1. Черепно-мозкові нерви належать до вегетативної нервової системи –
  2. Соматична нервова система підконтрольна діяльності людини +
  3. Симпатична нервова система прискорює роботу серця +
  4. Середній мозок керує роботою вегетативної нервової системи –
  5. Парасимпатичні нерви здійснюють рухи всіх частин тіла –
  6. Черепномозкових нервів 12 пар +
  7. Вегетативна нервова система складається із рухових нейронів +
  8. Спинномозкових нервів 62 +
  9. Діяльність вегетативної нервової системи підпорядковується волі людини –
  10. Соматична нервова система має вставні нейрони +
  11. Парасимпатичний відділ підвищує кров’яний тиск –
  12. Стрес є причиною мігрені +
  13. Симпатичні нерви належать до соматичної нервової системи –
  14. Найбільший парасимпатичний нерв – це блукаючий +
  15. Спинномозкові нерви розширюють зіниці –
  16. Зв'язок організму з навколишнім середовищем забезпечує соматична нервова система +
  17. Симпатичні нерви утворюють сплетіння +

 

  1.      Підсумок уроку

«Фронтальна бесіда»

  1. Що таке соматична нервова система?

Соматична нервова система – частина нервової системи, що іннервує м'язи тіла; забезпечує сенсорні і моторні функції організму.

  1. Які органи іннервує соматична нервова система?

Соматична нервова система іннервує скелетні м'язи — м'язи обличчя, тулуба й кінцівок, а також шкіру й деякі внутрішні органи — язик, гортань, глотку

  1. Які функції виконує вегетативна нервова система?

Забезпечує іннервацію внутрішніх органів та ендокринних залоз.На які відділи поділяється вегетативна нервова система?

  1. У чому полягають особливості роботи симпатичної та парасимпатичної нервової системи?

Збудження симпатичної автономної нервової системи сприяє інтенсивній діяльності організму, а збудження парасимпатичної, навпаки, сприяє відновленню витрачених організмом ресурсів.

  1.   Домашнє завдання

Опрацювати §39 підручника, дати письмові відповіді на питання 1-5 ст. 198

 

 

 

Додатковий матеріал до уроку

   П

С

Н

Ч

С

А

Й

Ю

А

Я

Н

И

Ї

А

И

И

Р

И

Ч

К

Б

Н

Н

І

Л

Т

М

А

С

С

У

Л

І

Н

Н

Г

А

П

П

К

П

Л

Е

Т

О

А

О

Н

Е

Р

Е

Е

Р

Е

Р

М

Г

М

О

Ч

Е

Л

Ф

Ь

Н

Г

О

А

Н

Т

І

П

Н

О

З

М

І

З

В

І

В

М

З

О

М

А

Т

С

 К

О

Н

А

П

К

А

Т

И

Е

О

    Й

Р

О

Л

У

О

П

С

Ч

М

О

   Е

Н

С

Ь

І

В

М

И

Н

А

Г

 

Відповіді: симпатична, парасимпатична, гомеостаз, блукаючий, імпульс, автономна, сплетіння.

1

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
2 березня
Переглядів
185
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку