Урок позакласного читання. «Бережіть природу, діти!»
Мета: розширити читацькі інтереси школярів, ознайомлюючи їх з творами про природу; розвивати вміння уважно слухати — розуміти читання вчителя та навички правильного свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи, чуйність і доброту.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
Ічка-ічка-ічка — протікає в ньому річка.
Си-си-си — є зелені в нас ліси.
Бе-бе-бе — є і небо голубе.
Хи-хи-хи — ми маленькі дітлахи.
Емо-емо-емо — ми природу збережемо.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку
Наш дивний світ —
Такий, як казка.
Тож бережи його,
Будь ласка.
(Бережіть природу, діти!)
— Шановні друзі! Сьогоднішня наша зустріч носить пізнавальний характер. Ми будемо читати твори про природу. І, сподіваюсь, ще більше переконаємось, що ми природі не сусіди, ми — часточка природи, і від знань про неї і бережливого ставлення залежить і наше щасливе життя, майбутнє всієї нашої планети Земля.
IV. Актуалізація читацького досвіду школярів
— Чи відповідають темі представлені на виставці книжки?
— Книжки яких авторів представлені на виставці?
— Твори яких авторів ви вже читали?
— Які назви мають книжки? (За завданням учителя учні вчаться самостійно визначати зовнішні показники змісту кожної книжки (заголовок, автор, ілюстрації), вибирати потрібну книжку за окресленими показниками, співвідносити їх і на основі цього робити загальний висновок про тематику, зміст, характер, кількість уміщених у книжці творів. Така діяльність сприяє швидшому входженню дитини в текст, який вона буде читати самостійно.)
V. Обговорення прочитаних творів
1. Вірш Петра Сотниченка «Вмійте природу любити»
— Що кожен з вас може зробити для збереження природи?
2. Вірш Лідії Компанієць «Бідолаха»
— Прочитайте, як дівчинка звертається до маленької пташки. З якою інтонацією ми будемо читати ці слова?
— Доведіть, що герой вірша любить і береже природу.
— Давайте разом спробуємо розгадати анаграми.
РОВОНА ЦЯНИСИ ГОБЕЦЬРО РОКАСО ТЕЛДЯ ТІЛАСВКА
(ворона) (синиця) (горобець) (сорока) (дятел) (ластівка)
— Яка пташка «зайва» в цьому рядочку? Чому?
3. Гра «Склади прислів’я»
На картках написані слова, з яких, розставивши їх у певному порядку, діти мають скласти прислів’я і прочитати його.
багато, Де, там, немає, пташок, комашок.
(Де багато пташок, там немає комашок.)
4. Вірш Надії Красоткіної «Бережімо»
1) Словесне малювання картин, які викликав цей вірш.
2) Робота над виразністю читання.
3) Читання віршів учнями.
5. Завдання на уважність
— З яких віршів рядки? З’єднайте!
Бережімо природу і мову,
Щоби справжніми бути людьми. «Вмійте природу любити»
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави. «Бідолаха»
Я взяла його до рук,
В нього серце — тук-тук-тук! «Бережімо»
Фізкультхвилинка
VI. Опрацювання нового твору — п’єси-казки Анатолія Давидова «Лісовий народець»
Хащі — густий, непрохідний ліс.
Юннати — юні дослідники природи.
Розпач — почуття безнадії, відчай.
2. Читання та обговорення п’єси-казки
— Хто з персонажів вам сподобався? Чому?
— Як звали казкового хлопчика-лісовичка?
— Хто його помічники?
— Знайдіть опис лісових помічників.
— За допомогою чого він збирає своїх помічників?
— Хто прийшов у гості до лісовичка?
— Яку обіцянку дали юннати Озивайку?
— Що цікавого зі світу природи розповів автор?
3. Читання п’єси-казки за особами
— Чому потрібно берегти природу?
VII. Підсумок уроку
— Які твори про природу, про красу і дбайливе ставлення до природи вам найбільше сподобалися? Хто їх автори?
— Яка основна думка об’єднує ці твори?
— Любов до природи виявляється не тільки в красивих словах, а й у красивих учинках. Чи замислювалися ви над цим раніше?