Тема: Позакласне читання. Віра у внутрішні можливості людини, подолання нею життєвих випробувань, здатність до порозуміння. Утвердження сімейних цінностей (за оповіданням Дж. Олдріджа «Останній дюйм»).
Мета уроку:
навчальна: вміти аналізувати художній текст за ключовими епізодами, зупиняючись на деталях, дослідити проблему взаємин батьків і дітей в оповіданні, виявити як проявляється характер людини в екстремальній ситуації, давати характеристику героїв на основі їхніх вчинків, отримати досвід роботи в групах;
розвивальна: розвивати навички аналізу оповідання, виразного читання, усного зв’язного мовлення, словесного малювання, уміння визначати ключові епізоди, формулювати основну думку твору, висловлювати міркування з приводу даної проблеми;
виховна: виховувати вміння розуміти, поважати і прощати один одного, прагнути духовної єдності поколінь, сприяти вихованню в учнів сили характеру, відчуття необхідності боротися до «останнього дюйма».
Теорія літератури: оповідання.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, підручник, ноутбук, кадри фільму, знятого за оповіданням «Останній дюйм», мультимедійна презентація до уроку.
Тип уроку: урок – дослідження.
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.
Батьки і діти. Як часто ми не розуміємо один одного, говоримо майже різними мовами. Що розділяє батьків і дітей? Вік? Погляди на життя? А як треба жити? Що робити, щоб життя стало кращим? Чи можливе подолання відстані між людьми?
Прикро, коли відстань розділяє людей.
Прикро, що буває це у батьків і дітей.
Невже порозуміння так важко їм знайти,
Щоб бути поряд та по життю разом іти?
Герої оповідання Джеймса Олдріджа «Останній дюйм» - звичайні люди, які у критичній ситуації стають здатними на подвиг, долають життєві випробування, знаходять порозуміння між собою. Саме такі льотчик Бен Аміно та його син Деві. Тема нашого уроку «Віра у внутрішні можливості людини, подолання нею життєвих випробувань, здатність до порозуміння. Утвердження сімейних цінностей (за оповіданням Дж. Олдріджа «Останній дюйм»).
3. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
1) Фронтальна бесіда
З письменником Дж. Олдріджем ми познайомились на минулому уроці. Згадаємо лише найяскравіші факти його життя.
11 березня 1964р. київська «Робітнича газета» надрукувала статтю «І в мені частка України». У ній Дж. Олдрідж писав: «Україна нагадує мені країну мого дитинства Австралію. На мою думку, будь-який український хлопчик може впізнати себе в героях моїх дитячих оповідань».
Дж. Олдрідж – австралійський письменник, громадський діяч, автор понад 30 книг. Отримав Золоту медаль Світової ради Миру. Під час Другої світової війни працював військовим кореспондентом на Близькому Сході. Письменник прожив велике життя, помер у віці 96 років 23 лютого 2015року.
2) Повідомлення учня про історію створення оповідання «Останній дюйм»
В середині 1950 років Дж. Олдрідж вирішив зняти невеликій фільм про акул Червоного моря. Син письменника Уїльям Олдрідж розповідав: «Узявши з собою сім’ю, він відправився на місцевість, яка зараз відома під назвою Шарм-еш-шейх . Тоді там була пустеля. У батька був один з перших аквалангів і камера, упакована в спеціальний герметичний контейнер. Батько розповідав, що коли він занурився, був вражений красою рифів. Захоплений красою краєвидів, він на деякий час забув про головну мету занурення - зйомки акул. Раптом, відчувши за спиною чиюсь присутність, тато різко розвернувся і побачив акулу. Та, не довго думаючи сховалася. Можливо, її, як і інших акул, налякало дзижчання камери». Під враженнями після поїздки до Єгипту і занурень в Червоне море було написано оповідання «Останній дюйм».
4.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1) Словникова робота
За жанром твір «Останній дюйм» - це …. (оповідання)
(Оповідання – невеликий прозовий твір, сюжет якого ґрунтується на певному епізоді з життя одного або кількох персонажів).
2) Перегляд відео. Буктрейлер «Останній дюйм»
На основі оповідання «Останній дюйм» був створений художній фільм у 1958 році. Згадаємо найяскравіші епізоди твору, використавши буктрейлер «Останній дюйм», який створила на Yutub Химинець А.А.
3) Робота з текстом
А тепер звернемося до змісту оповідання «Останній дюйм», яке було написано в 1957 році.
Отже, мати виїхала до Англії, кинувши сина та чоловіка, і Деві залишився з батьком Беном.
4)Метод «Шести капелюхів»
Для характеристики образів Бена та Деві ми будемо використовувати метод «Шести капелюхів», який заснував британський психолог Едвард де Боно. В його основі ідея паралельного мислення, при якому різні точки зору не стикаються, а співіснують. Ми поділили клас на шість груп за кількістю капелюхів. У кожної групи буде своє завдання.
Білий колір символізує початок чогось нового, як кажуть почати з чистого білого аркушу паперу.
Завдання для групи. Надати загальну інформацію про Бена та Деві. Наприклад, про Бена – скільки йому років, чим займається, стосунки в родині (Бену 43 роки, він льотчик, але втратив роботу; заробляє гроші зйомками акул; дружина його покинула, залишивши з сином Деві).
А тепер надайте інформацію про Деві. (Хлопцю 10 років, у нього є батько і мати, але він нікому не потрібен. Матір кинула його і виїхала до Англії. А батько його не розуміє, не знає як з ним спілкуватись, тільки кричить на хлопця. У нього не має справжньої дружної сім’ї).
Оскільки хлопчик залишився один без матері, батько був вимушений взяти його з собою під час польоту до Червоного моря для зйомок акул.
Учні підготували повідомлення, прослухаємо їх.
Повідомлення учнів
1) Червоне море – найтепліше море на Землі (середня температура в лютому в північній частині +23С, в серпні +27С). Воно заповнює собою вузьку, майже прямолінійну тріщину між Середземним морем і Індійським океаном. Зліва – Африка, справа Аравійський півострів. Це найсолоніше море в світі. Це пояснюється вельми просто, адже поряд знаходиться найбільша пустиня світу - Сахара. Тому знаходження прісних вод дуже невелике. Водне поєднання солоності з чистотою і теплотою є оптимальним середовищем для розвитку коралів. Ще одне з чудес Червоного моря - його відливи і приливи. Під час відливу вода ледве досягає колін.
2) З 500 видів акул 44 було помічено в Червоному морі. Акули бачать світ у чорно-білому зображенні, погано чують, але мають дуже тонкий нюх. Зуби акули мають форму трикутника і розташовані у 5-6 рядів. За 10 років акула може зносити 24 тис. зубів, які ростуть зі шкіри. Сила тиснення щелеп досягає 18 тонн. Це хижак, який атакує все, що їй здається здобиччю. Так, у шлунку великої китової акули було знайдено цілого коня, в іншій – голову та частину тулуба крокодила. Небезпечними для людини є близько 50 видів акул, що полюють на велику здобич.
Жовтий колір – це сонячний колір. Він особливо важливий після довгої зими. Це колір радості, життя.
Завдання для групи. Знайти позитивні риси характеру героїв.
Людське щастя літературного героя
Сучасний український письменник В.Шевчук назвав 4 складові людського щастя.
- Користуючись цими чинниками, дайте відповідь: чи щасливий Бен на початку твору? ( Ні, адже у нього відсутні всі 4 складові людського щастя).
- А яким є Деві? ( Деві – розумний, добрий, переживає за свою сім’ю, мріє налагодити контакт з батьком).
- Як ви вважаєте, чому дія відбувається на острові в пустелі? Від якого слова походить слово «пустеля»? («Пусто» - уособлення самотності, у якій опинилась дитина в сім’ї, пустота в стосунках батьків і сина).
- Якою постає перед нами пустеля, знайдіть цитати в тексті. (Сонце випалило все живе, білий пісок, все нерухоме, мертве).
- У чому символізм пустелі? («Все як на долоні», немає, де сховатися і за кого сховатися. І це загострює драматизм ситуації. У творі А. де Сент- Екзюпері «Маленький принц» дія також відбувається у пустелі. Маленький принц – самотній у всесвіті, а Деві – у власній родині – це ще страшніше).
- А чи тільки Деві самотній? ( Ні, самотній також Бен).
На даному етапі ми можемо зробити висновок, що наші герої самотні та нещасливі.
Чорний колір – це протилежність білого. Це відсутність світла, негатив, морок, зло.
Завдання для групи. Розглянути негативні сторони образів. Почнемо з Бена.
Учитель. Отже, на цьому етапі стосунків батька та сина ми бачимо стіну відчуження між ними, абсолютне непорозуміння. Таким чином, Дж Олдрідж піднімає й загострює увагу читача на проблемі взаємин батьків і дітей. Він говорить, що «Останній дюйм, якій розділяє всіх і все, нелегко подолати».
Притча «Батько і син»
Я хочу розповісти вам притчу, яка називається «Батько і син».
Якось батько однієї родини, як і щодня, прийшов з роботи. І з серйозним виглядом обличчя сів за свій робочий стіл і взявся за якісь паперові справи. Маленький синочок, коли побачив, що його татусь сидить сам – один у кімнаті, каже мамі:
Та син все одно увійшов у батькову кімнату, тихо прочинивши двері. Став тихенько обабіч і якийсь час спостерігав, як тато зосереджено щось занотовував у своїх паперах.
Синочок сумно заглянув таткові у вічі і спитав:
Бесіда
Червоний колір – це енергія та сила. Але його символічне значення різноманітне та суперечливе. Червоне символізує радість, красу, любов. А з іншого боку - ворожнечу, війну, колір крові.
Завдання для групи. Висловити ваше ставлення до образів Бена та Деві.
А зараз звернемося до тексту.
Проблемне питання
Для подолання відчуженості між батьком і сином Олдрідж використовує екстремальну ситуацію, коли Деві доведеться сісти за штурвал літака або залишитися і померти в цій пустелі , адже ніхто не знає де вони знаходяться.
В свідомості скаліченого Бена відбувся перелом. Він зрозумів, якщо він помре, то хлопець залишиться один. Йому потрібно підбадьорити дитину, бо хлопцю доведеться виконати складну справу, щоб вижити – піднятися в небо на літаку.
Зелений колір – символ зростання, символ надії, чогось нового позитивного.
Завдання для групи. Мозкова атака. Надати поради Бену та Деві.
Поради Деві: зрозуміти батька, підтримувати; прислухатися до його порад; проявляти увагу, турботу та любов.
Поради Бену: стати другом сину; проявляти турботу, любов, повагу; знаходити порозуміння; не впадати у відчай.
Синій – це колір неба, а небо чоловічий символ духа.
Завдання для групи. Зробити висновки та узагальнити, як життєві обставини вплинули на стосунки між батьком та сином.
Словникова робота
Дюйм – одиниця довжини в англійській системі мір, рівна 1/12 фута, або 2,54 см.
Слово вчителя
Дюйм – зовсім невелика відстань, але іноді вона перетворюється на прірву, яку і впродовж життя люди не можуть здолати.
У творі останній дюйм – це зовсім маленька відстань, яка розділяє батька і сина. Ціною величезних зусиль цю відстань їм пощастило подолати. Батько відкрив для себе риси характеру та якості, які раніше не бачив у сина. Син побачив, що батько його любить. Ціною надзвичайних випробувань вони знаходять шлях до серця один одного. Отже провідна думка оповідання – необхідність боротися до кінця, до «останнього дюйма», що розділяє людей.
5. Закріплення знань, умінь і навичок
Автор не закінчив оповідання щасливим розв’язанням проблеми. Він говорить, що «їм обом потрібен час», «тут або все почнеться, або остаточно урветься, і, можливо, назавжди?».
«Якби письменником був я»
6.Підсумок уроку
- Як ви вважаєте, чи має місце проблема взаємин між батьками і дітьми сьогодні?
Заключне слово вчителя
Хочу сказати вам, діти, що в сьогоднішньому складному житті ваші батьки також мають багато проблем. Вони зайняті, заклопотані, їм постійно не вистачає часу. Саме тому вони бувають іноді неуважними до вас. Можливо, інколи вам необхідно зробити перший крок назустріч, постаратися зрозуміти своїх батьків, запропонувати спільну справу, що об’єднає вас, щоби врешті - решт ви змогли здолати той останній дюйм непорозуміння, який існує між вами. Оповідання «Останній дюйм» - це своєрідний глибокий роздум про вічні цінності людського життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей. Бажаю вам повного взаєморозуміння з вашими батьками, справжньої духовної близькості.
Батьки і діти. Що ближче є на світі?
Коли один за одного уміють порадіти.
Коли дають поради, у розпачі втішають,
Коли в житті за тебе постійно вболівають!
Хіба це не є щастя? Чого ж іще бажати?
Але найменшу прикрість потрібно подолати,
Зробити крок назустріч, щоб жити і радіти,
І з часом за ці відстані щоби не пожаліти!
7. Домашнє завдання
1. Написати твір - мініатюру «Лист батькам».
2. Скласти порадник для батьків і дітей «Як порозумітися між собою».
1