Дидактичний матеріал до твору Діккенса - це не тількипитання, що первіряють знання тексту й уміння його аналізувати, а й питання, що закликають дітей задуматися над складними проблемами, які бувають не тільки у літературних героїв.
Ч. Діккенс «Різдвяна пісня у прозі»
1.Задум написати твір на тему Різдва з'явився у Діккенса по дорозі в Манчестер, куди письменника запросили виступити з доповіддю про важливість навчання для робітників фабрик та заводів. Тоді письменник вирішив написати твір саме для трудівників, щоб навіть найбідніша людина могла купити (за символічну платню) і прочитати хорошу книжку, щоб у бідняків з'явилася віра і надія у їхньому житті. Що у творі є оптимістичним і сприяє виникненню віри та надії у читачів сьогодні? Які надії особисто вам подарувала ця різдвяна історія?
2.Чому Марлі, який за життя був таким само жадібним, байдужим до чужих нещасть, як Скрудж, з’являється до свого колишнього компаньйона у вигляді привида? Чи повірили ви на початку твору, що Скрудж може змінитися?
3.Прочитайте сенкан, присвячений Різдву. Чи міг би головний герой «Різдвяної пісні у прозі» так написати про це свято? Спробуйте створити вірш у формі сенкану від імені героя, яким ми бачимо його на початку твору.
Різдво
Світле, добре
Дарує, об’єднує, надихає
Час милосердя, всепрощення, любові
Щастя
4.Спростуйте думку щодо мети появи Марлі – налякати Скруджа перспективою покарання на тому світі.
5. Діккенс назвав свій твір різдвяним оповіданням. Ось ознаки цього жанру»:
- дія відбувається у Святвечір або у Різдво;
- тема – відродження людини;
- основна різдвяна тріада –це диво, спасіння, дар.
Визначте «різдвяну тріаду» у творі Діккенса.
6.Заповніть схему «Різдво устами героїв» цитатами із повісті Діккенса
7. Намалюйте словесний портрет Скруджа, спираючись на текст твору. Розгляньте ілюстрації різних художників. Яка з них найточніше відбиває ваше уявлення про зовнішній вигляд героя?
8.Прочитайте найбільш виразні характеристики Скруджа на початку повісті. Що у перекладі означає його прізвище? Доберіть синоніми до цього слова. Чи є у творі інші персонажі, які заслуговують подібних характеристик?
9.Як Діккенс спів ставляє свого героя з негодою? Що для письменника страшніше – «крижане серце» чи «найлютіший мороз»? А для вас? Чому?
10. Чим твір Діккенса схожий на казку? Чим від неї відрізняється?
11.Чому Скрудж хотів загасити світло, що лилося від Духа Минулого? Що символізує це світло? Чому його не можна згасити?
12. Що й кого зрадив Скрудж заради збагачення? Спробуйте визначити найбільшу втрату героя.
13. Що найбільше розчулило Скруджа у картинах минулого? А вас? У чому він знаходив підтримку? Чи зрозумілий вам вибір героя-школяра?
14. Дух Теперішнього Різдва показує Скруджу житло бідних людей. Що панує в їхніх будинках? Про що жалкує герой, завітавши до них непоміченим?
15.Третя строфа побудована на контрасті. Наведіть приклади, розташувавши їх у таблиці.
Весела атмосфера Різдва |
Передвістя трагедії |
|
|
|
|
16. Чому Дух закликає остерігатися Бідності й Неосвіченості? Звідки вони взялися? Хто винен у тому, що вони існують?
17. Які були причини перетворення Скруджа у справжнього жмикрута? Чому племінник від нього не відвернувся?
18. Чи є надія на можливе відродження Скруджа як особистості? Що про це свідчить?