Урок – тренінг з використанням здоров’язбережувальних технологій
„Харчування і здоров’я“
Мета. Ознайомити учнів зі значенням харчування для здоров’я людини; вчити вибирати корисну їжу. Пояснити значення вітамінів для організму людини. Розвивати пам’ять, увагу, мислення, навички аналізувати, пізнавальні здібності, самостійність. Виховувати бажання дотримуватись правильного харчування; дбати про своє здоров’я.
Обладнання і матеріали. презентація ; підручник з основ здоров’я; уривок з мультфільму» Вінні-Пух в гостях у кролика»; кошик «Здоров’я»; корони з написами вітамінів; ; малюнки із зображенням продуктів харчування; телеграми-загадки із зображенням відгадок-овочів; картки з вітамінами; чисті аркуші; ; мікрофон; приказки і прислів’я про їжу і здоров’я; мульти-руханка .
Тип уроку. Засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань Мотивація навчальної діяльності
Ось яка у нас вийшла квіточка життя: весела, приємна, приваблива,красива,
Вчитель. Щоб вирости здоровою людиною і мати такі ознаки здоров’я, потрібно замолоду дбати про власне здоров’я, тобто щоденно вести здоровий спосіб життя і дотримуватися певних правил
2.Словникова робота ( слайд 1)
Здоров’я -стан організму, при якому нормально функціонують усі органи людини
Харчування- дія за значенням харчуватися, це те чим харчуються( продукти)
3. Інтерактивна гра «Мозковий штурм»
Ви дуже мудрі діти, тому зараз ви подумаєте, порадитесь у групах і знайдете відповідь на проблемне питання, а саме як пов’язані між собою ці два слова «харчування і здоров’я»?
1-ша гр. Для чого потрібно їсти? (щоб жити, рости і здоровими бути).
2-га гр. Яку їжу потрібно їсти? (чисту, здорову, корисну; щоб не було консервантів, барвників, підсилювачів смаку, тощо).
ВИСНОВОК: - То як пов’язані між собою ці два слова? (якщо вживаємо чисту, здорову їжу, то й виростемо здоровими і будемо довго жити на землі при міцному здоров’ї.
4. Повідомлення теми і мети уроку. ( слайд 2)
Щоб мати здоров'я,
слід правильно їсти,
Вживати поживне і тільки корисне.
Не їсти надміру, не шкодити тілу
І пам'ятати про вітаміни.
Отже, тема нашого уроку «Здоров'я і харчування»
5.Мотивація навчальної діяльності ( слайд 3, 4)
Сьогодні на уроці ми будемо говорити
- про правильне повноцінне харчування
-про його вплив на здоров’я людини.
Навчимося вибирати їжу, корисну для здоров’я,
яка містить вітаміни різних груп.
- Отримані знання нам необхідні для того, щоб не хворіти,
почувати себе бадьорими, сильними, підтягнутими і стрункими.
ІІІ.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (слайд 5)
1. Розповідь вчителя «Їжа – джерело енергії»
Не пропливе рікою пароплав, не поїде по рейках тепловоз, не підніметься вгору космічний корабель, якщо двигун не отримає пального. Щоб рости, працювати, бігати, гратися необхідна енергія, сила. Звідки береться в людини ця енергія? Енергія виробляється організмом із їжі. Їжа — джерело енергії. Завдяки їй наш організм підтримує постійну температуру. З їжею ми отримуємо поживні речовини, необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м’язові та інших органів. Наше здоров’я залежить як швидко і часто ми їмо, на скільки ретельно пережовуємо їжу. Їжа потрібна організму і як будівельний матеріал. Згадаємо, як зводиться будинок. Для закладання фундаменту використовується цегла, граніт, цемент, великі залізобетонні блоки. На будівництво стін ідуть бетонні блоки або цегла. Поверхи перекривають великими залізобетонними плитами, вставляють вікна, двері, штукатурять, фарбують. Для будівництва необхідно багато різних матеріалів, деталей.
Наша їжа — теж будівельний матеріал. І вона також не однакова за своїм складом і значенням для організму. Енергія, яку витрачає наш організм у процесі життєдіяльності, відновлюється лише за рахунок їжі, тому вона має бути поживною, з достатньою кількістю білків, жирів, вуглеводів, вітамінів.
2.Показ слайдів ( жири, білки ,вуглеводи)
Отже, для того щоб бути здоровим, потрібно знати, як правильно харчуватися.
3. Робота в групах ( слайд 6)
(Скласти правила харчування. Об'єднати дітей в 5 груп . Кожна групі дати картки з одним правилом - деформоване речення. Діти мають скласти це правило і презентувати свою відповідь.
1 група. РЕТЕЛЬНО ПЕРЕЖОВУЙ ЇЖУ
Добре пережована їжа краще перетравлюється в шлунку і принесе більше користі нашому організму.
2 група. ЇЖ В ОДИН І ТОЙ ЖЕ ЧАС
Якщо їсти в один і той же час, то шлунок вже почне готуватися заздалегідь до прийому їжі – виділятиме шлунковий сік. А значить їжа принесе більше користі.
3 група. ВЖИВАЙ ТІЛЬКИ ЯКІСНІ ПРОДУКТИ
Неякісні продукти шкідливі для організму, навіть можуть призвести до отруєння.
4 група. НЕ НАЇДАЙСЯ НА НІЧ
Якщо шлунок переобтяжений їжею, у вас буде поганий сон. – «Надмірне наповнення шлунку шкідливе для здоров’я»; – «Міра в їжі – то мати хорошого здоров’я».
5 група. ЇЖ БІЛЬШЕ ОВОЧІВ ТА ФРУКТІВ
В овочах та фруктах багато вітамін
6 група. НЕ ВЖИВАЙ «ШВИДКУ ЇЖУ»
4. Інформаційне повідомлення вчителя (пояснити небезпеку «швидкої їжі»)
- Є ще одне важливе правило, яке стосується «швидкої їжі». Їжа, яку називають "штучною", насичена штучними барвниками, речовинами, які перешкоджають її псуванню. Таку їжу недоцільно вживати, адже вона, хоча й смачна, шкодить здоров’ю. Часом у яскравих пакетах і пляшках містяться продукти, некорисні для здоров'я.
Як же бути, коли ми відчуваємо голод: купити хотдог? Голод ми вгамуємо, але користі організму не принесемо. Навпаки, нашкодимо йому. Давайте дізнаємося, чим саме.
5. Перегляд слайдів про « шкідливу їжу»
Висновок. Отже, щоб бути здоровим, мати енергію для навчання і відпочинку, треба правильно харчуватися.
6. Мозковий штурм.
- Чи можна їсти все, що захочеться і скільки захочеться?
7. Уривок з мультфільму «Вінні-Пух в гостях у кролика»(Відео)
(коли ведмежа застрягло у виході з нори. Закінчується словами кролика: «Це все тому,що хтось дуже багато їсть!») (культура поведінки в гостях)
8.Оцінка ситуації
- Чому з Вінні-Пухом трапилась така неприємна історія? (Харчувався надміру)
Вчитель. Давньогрецький філософ Сократ говорив: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо, щоб жити».Тому для того, щоб їжа не стала ворогом, харчуватися треба помірно і правильно.
9. Практична робота ( розрізняти корисні та шкідливі продукти)
- Робота з індивідуальними картками.
(У запропонованих картках з різними літерами необхідно відшукати слова і зафарбувати зеленим кольором – назви корисних харчових продуктів, а червоним, які не варто вживати або слід вживати зрідка).
О |
В |
О |
Ч |
І |
П |
Ш |
М |
Е |
Д |
Т |
О |
Р |
Т |
Ф |
Р |
У |
К |
Т |
И |
К |
Ч |
І |
П |
С |
И |
М |
О |
М |
О |
Л |
О |
К |
О |
Л |
Р |
Х |
О |
Т |
Д |
О |
Г |
Р |
И |
Б |
А |
Ж |
П |
Д |
К |
О |
Л |
А |
С |
І |
К |
10. Перевір себе !!! .( слайд , перевірка)
11.Руханка (виконати рухливі вправи)
Щоб міцне здоров’я мати,
Треба овочі вживати.
Перець, морква, часничок,
Кріп, капуста, бурячок,
Огірки і помідори –
Вітамінів це комора!
12.Розповідь про вітаміни
Вчитель. Для нормального росту і розвитку організму необхідні особливі речовини, які дістали назву «вітаміни» . Слово вітаміни походить від латинського слова «vita – «життя»). Позначаються вони буквами латинського алфавіту — А, В, С, Б, К і т. д. Людина, котра одержує з їжею достатню кількість вітамінів, рідше хворіє, має здорові зуби, волосся, шкіру.
Вітамінки розкажуть самі про себе, а ви, діти, уважно послухайте.
(Заздалегідь підготовані учні розповідають про вітаміни.)
13.Інсценування « Ми корисні для людини»
Вітаміни( разом)
Доброго дня!
Впізнали нас
Ми-вітаміни,
Дуже корисні для людини
Вітамін А
Я-вітамін А.
Завдяки мені живем,
Гарно бачим і ростем.
Є я в молоці, в квасолі,
Є у яйцях , в помідорах.
У маслі, риб’ячому жирі,
А найбільше – у морквині.
В багатьох продуктах проживаю
Та ще й людям помагаю.
Я сприяю росту, підтримую нормальний зір.
Вітамін В
Привіт, а я -вітамін В.
Давно відкрили мене.
В продуктах часто не помічають,
Але багато про мене знають.
На полях і на городі
«В» допомагає вроді.
Для праці м’язів і краси
Їж молюсочки морські.
Я дуже потрібний для розумової та фізичної праці, поліпшення травлення.
Я є в житньому хлібі, вівсяній і гречній кашах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, м’ясі, печінці.
Вітамін С
Я- вітамін С
Всюди багато мене.
Ти часто мене зустрічаєш
І в їжі мене споживаєш
Я є в шипшині,
В чорній смородині і в журавлині,
Ще у картоплі . цибулі, лимонах,
У апельсинах і помідорах
Я видатний вітамін,
Без мене ти жити б не зміг.
Якщо и зі мною дружитимеш,
То значить менше хворітимеш.
« С»- примхливий вітамін,
Не любить кулінарів він,
Бо при їх обробленні
Йде він до роздроблення.
Вітамін Д
А я – вітамін Д.
Зміцнюю кістки, запобігаю рахітові.
Живу я молоці, печінці , в сирі,
І при сонячних проміннях впливі
Де вітамін цей є,
Там ріст швиденько йде.
Вітамін А
Щоб здоровим підростати,
Треба в їжу уживати
Овочі та фрукти -
Вітамінні ці продукти.
Вітамін В
Вітаміни в нас смачненькі:
І солодкі , і кисленькі,
Їжте, діти, нас охоче,
Кожний, хто коли захоче.
Вітамін С
Щоб були ви здоровенькі,
І красиві й рум’яненькі,
До хвороб були байдужі.
Усі
Хто дружить із нами буде,
Всі незгоди той забуде.
Виросте міцним, здоровим-
Переможе всі хвороби.
14. Вірш Л. Вознюк «Де ховаються вітаміни»
(виразно читає учень; дати відповідь на запитання заголовка)
Вчитель. Отже, якщо хочете мати гарну шкіру, рум'яні щічки, добрий зір, бути завжди бадьорим, мати добру статуру .та міцні зуби вживай вітаміни. Щоб отримувати достатньо вітамінів, з’їдайте не менш як 5 свіжих овочів і фруктів.
15. Робота в групах. Гра «Хто більше»
Кожній групі дати аркуш паперу А-4. Запропонувати за 2 хвилини записати якомога більше овочів, фруктів та ягід. Потім по черзі зачитують одну назву, і якщо ця назва є в іншої команди, її викреслюють, вона не повинна повторитися. Виграє та команда, у якої залишиться більше назв.
16.Фізкульхвилинка « Райдуга»
17. Вправа «Комора здоров’я». Смачні загадки з бабусиної грядки
Вчитель. А зараз на город підемо працювати,
будем овочі збирати.
Вітамінів в них доволі,
будемо ми всі здорові
Учень 1
Кожен знає, ця дівиця
На городі – мов цариця.
Коси довгі, кучеряві,
Та ще й платтячко яскраве.
Я смачна і вітамінна,
І не гірше апельсина.
Той, хто мене поважає,
До ста років доживає. (Морква)
Учень 2
Ой, розхвалилася, дивіться!
Ти не схожа на царицю!
Я від тебе красивіший:
Червоніший і товстіший.
У борщі я головний,
Борщ без мене не смачний! (Буряк)
Учень 3
Я – смачний, кругленький,
Маю щічки червоненькі.
До смаку я в кожній страві.
Роблять соки і приправи.
Соус, борщик і салат
Люди з радістю їдять. (Помідор)
Учень 4
А на мене нарікають,
Що до сліз я допікаю.
Вибачте, та я не винна,
Бо я лікарська рослина.
Соком з медом почастую
І здоров’я подарую. (Цибуля)
Учень 5
Хто голівоньку свою
Влітку накриває,
Аж по сто хустин
На голівці має. (капуста).
Учень 6
Мене полюбляє кожна сім’я.
Щоб спокійно зимувати.
Садять всі мене багато.
Люблять вранці й на обід,
Так і кажуть: другий хліб. (Картопля).
Вчитель. А тепер скажіть, яку страву можна приготувати з цих овочів? (Український борщ)
18.Гра «Кошик сміття» Роздати дітям маленькі аркуші паперу і запропонувати написати той шкідливий продукт, який вони часто вживають. Потім аркуш зім'яти і вкинути у кошик для сміття — нехай разом з ним «викинеться» і погана звичка.
ІV. Заключна частина.
-Щоб бути здоровими як ми повинні харчуватися?
У народі кажуть: «Їжа - друг і їжа - ворог». Тож давайте будемо дотримуватися розумних меж у харчуванні.
-Де ховається найбільше вітамінів? (У овочах, фруктах і ягодах)
-А як їх звідти дістати?( необхідно з’їсти)
В народі кажуть «Хто яблучко в день з’їдає, той у лікаря не буває». Тому наші вітаміни прийшли до нас не з пустими руками. Вони хочуть почастувати вас яблучками.
( учні -вітамінки пригощають всіх присутніх смачними яблучками)
Яблука — справжнє джерело вітамінів і мінералів, необхідних для організму людини.
Вітамін С, А( його вдвічі більше , ніж в цитрусових) , В2(як вітамін апетиту)