Розробка відкритого уроку
з історії
для учнів 6 класу
на тему:
Природа та населення Давньої Греції
Підготувала
учитель історії
Леб'язької філії
Зачепилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Іщенко Аліна Юріївна
2019 рік
Тема. Природа та населення Давньої Греції
Мета: охарактеризувати особливості географічного положення Давньої Греції, основні заняття давніх греків; розвивати увагу, пам'ять, вміння аналізувати та робити висновки, навички роботи з історичною картою; виховувати зацікавленість до вивчення теми.
Обладнання: відеоматеріали та мультимедійне обладнання, картинки, карта стародавньої греції, підручник.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Розгляньте зображення та подумайте, про що може йтися на уроці? - Правильно, про Грецію.
Назви Греція та греки вживали римляни. Самі греки називали себе еллінами, а свою країну Елладою
Стародавня Греція займала дуже невелику територію, але надзвичайно різнорідну за своїм географічним положенням. Вона складалася з:
Території, що розташовані на півдні Балканського півострова, поділяються на три частини: Північну, Середню та Південну.
Суходільна частина Греції порізана у всіх напрямках пасмами гір, вкритих густими лісами. На півночі між Македонією та Фессалією проходить гірський бар’єр з найвищою горою Греції Олімпом заввишки 3 тисячі метрів. Між горами залишається місце лише для тісних долин, переважно біля гирл річок.
Клімат прибережних місцевостей рівний і теплий, наближається до субтропічного. Це зумовило характер одягу, житла і основних занять стародавніх греків. Для вирощування зернових культур у Греції мало придатних земель. Тільки у Фессалії, Беотії, Лаоніці й Мессенії були рівнини, придатні для вирощування ячменю, проса, пшениці. На решті територій переважно розведення винограду та оливок.
Поштовхом до початку досліджень англійського археолога Артура Еванса на Криті послужили сюжети давньогрецьких міфів про майстра Дедала, що побудував у Кноссі для царя Міноса палац-лабіринт, і про героя Тесея, що переміг мешканця лабіринту Мінотавра і знайшов зворотний шлях за допомогою «нитки Аріадни». Мікени були відкриті Генріхом Шліманом після розкопок в Малій Азії, де він відшукав легендарну Трою.
Наприкінці III — на початку II тисячоліття до н. е. наймогутнішим було Критське царство — таласократія, яка займала винятково вигідне географічне положення, мала потужний флот. Критські майстри тонко обробляли бронзу (але не знали заліза), виготовляли і розписували керамічний посуд зображеннями рослин, тварин, людей.
Для центрального регіону Греції характерною є етнічна однорідність, тобто заселення грецькою народністю, яку складали 4 племінні групи: ахейці, дорійці, іонійці та еолійці.
Найдавніша племінна група – ахейці – прийшла в південну частину Балканської Греції в кінці ІІІ тисячоліття до н.е. Пізніше вони були витіснені дорійцями в гірську місцевість.
1. Бліц опитування
2. Робота з підручником ʂ24
V. Підсумки уроку
Метод мікрофон
VІ. Домашнє завдання
Підготувати міні-повідомленя "Культура давньої греції", опрацювати ʂ24, відповісти на питання після параграфа.