Узагальнення «Різноманітність рослин»
Мета: виявити рівень засвоєння знань і вмінь теми «Різноманітність рослин»; розвивати вміння складати порівняльні характеристики; удосконалювати вміння аналізувати, співставляти; виховувати бажання охороняти живий світ.
Обладнання: таблиці, гербарії, Динамічна модель «Цикл розвитку щитника чоловічого», кубики, дидактичні картки.
Хід уроку.
1.Тестове завдання «Морський бій».
1.До вищих спорових рослин належать:
к – мохоподібні
а – водорості
2.Гаметофіт переважає у життєвому циклі:
Б – хвощів
Л – мохів
3.Фотосинтез у стеблі відбувається в:
С – хвощів
П – плаунів
У – мохів
4.Розмножується насінням:
Р – модрина європейська
Е – плаун-баранець
С – папороть
5.Папоротеподібні мають такі органи:
С – стебло
П – листки
У – кореневище
Б – додаткові корені
6.Представники відділу Мохоподібні:
Л – орляк
І – зозулин льон
К – сфагнум
А – сальвінія плаваюча
7.Квіткові рослини:
Р – ялина колюча
Е – клен гостролистий
С – яблуня домашня
П – горобина звичайна
8.Спеціалізована клітина нестатевого розмноження:
У – яйцеклітина
Б – спора
Л – спермій
9.Кам'яне вугілля утворилося із давніх:
І – мохів
К – хвощів
А – папоротей
10.Вкажіть групи вищих спорових рослин:
П – Хвощеподібні
У – Плауноподібні
Б – Папоротеподібні
Л – Мохоподібні
І – Водорості.
ІІ. Графічний диктант «Лови помилку»:
1.Знищити в полі хвощ як бур'ян дуже важко (так)
2.Сосна зацвітає жовтуватими шишками (ні).
3.Хвощ польовий – індикатор кислотності грунту. (так)
4.Сучасні папоротеподібні – великі дерев'янисті рослини. (ні).
5.У мохів добре розвинена коренева система. (ні).
6.Смерека, ялиця, тис, кипарис – представники голонасінних..(так)
7.Листки у голонасінних найчастіше мають вигляд голок, лусок. (так).
8.Сфагнум має бактеріоцидні властивості.(так)
9.У ялини в корі і деревині є смоляні ходи, що виділяють живицю..(так)
10.Вищим споровим рослинам для запліднення не потрібна вода. (ні)
Ш. Мудре дерево.
На дошці «Мудре дерево», на листочках написані запитання. Зірвіть листочок і дайте відповідь на запитання.
1.Чи можна в ніч на Івана Купала відшукати квітку папороті?
2.Учені висувають гіпотезу про те, що викопні вищі спорові рослини мають сьогодні більше значення, ніж їх сучасні родичі. Чи згодні ви з нею?
3.Вам відомо, як утворилося кам'яне вугілля. А чи можливі поповнення його запасів сьогодні?
4.з давніх-давен відома властивість хвойних дерев очищувати повітря, тому в хвойних лісах будували санаторії та дитячі оздоровчі табори. Із чим пов'язана така особливість хвойних? Як її використовують в озелененні міст?
5. Висушений сфагнум використовувався під час війни як перев'язувальний матеріал (особливо в партизанських районах). Як ви можете пояснити це використання сфагнуму?
6.Ісполин рослинного світу, зберігся лише в Каліфорнії. Висота деяких дерев сягає 150м.
ІУ. Гра «Впізнай земляка».
Кожному ряду видається гербарій рослин: 1 - мох сфагнум, червона водорість; 2 – гінкго дволопатеве, щитник чоловічий; 3 – шипшина собача, хвощ польовий. Порадившись 1-2 хв., діти повинні назвати представника і дати йому коротку характеристику.
У. Гра «Чарівний кубик».
На столі кубики двох кольорів, кинути кубик, вибрати запитання, на яке потрібно дати відповідь.
Червоний кубик:
1.Які корені відходять від кореневища папороті?
2.Які водорості можуть рости на великій глибині?
3.Яку функцію виконують ризоїди?
4.Чи здатні листки хвоща до фотосинтезу?
5.Яке природне забарвлення має стебло хвоща?
6.Чому сосна належить до голонасінних?
Зелений кубик:
1.Чому хвощ польовий є індикатором кислотності грунтів?
2.Що таке вайї?
3.Чому дуб належить до покритонасінних рослин?
4.Чи сприяють утворенню торфу мохоподібні?
5.Як називається підземний пагін хвощів?
6.З чого утворився бурштин?
УІ. Гра «Ромашка».
Біля дошки два учні.
Завдання:
1.Зірвати в ромашки «Мохоподібні» зайві пелюстки.
2.Зірвати в ромашки «Хвощеподібні» зайві пелюстки.
УІІ. Гра «Динамічна модель».
На магнітній дошці викласти модель «Цикл розвитку щитника чоловічого».
УШ. Гра «Розірвана шпаргалка».
В схемі «Цикл розвитку….» вказати назву рослини, заповнити пропуски.
Спорофіт – багаторічна трав'яниста рослина з кореневищем, додатковими коренями та листками – вайями |
â
Спорангії зібрані в соруси, розвиваються на нижньому боці листків |
â
â
Гаметофіт – заросток – зелена серцеподібна пластинка з ризоїдами |
ââ
Статеві органи: архегонії |
ââ
Багато джгутикові сперматозоїди |
æå
Запліднення |
â
â
Спорофіт |
.
ІХ. Гра «Математики».
Задача 1.Запас деревини на
Задача 2. Добова потреба людини у вітаміні С становить 30-70 мг. З однієї сосни збирають
Х. Гра «Пазл»
Учитель заздалегідь розрізає малюнки представників кімнатних рослин. А на уроці , хто швидше знайде і складе рослини, дасть їм назву.
Домашнє завдання. Повторити § 49.
Узагальнення «Різноманітність рослин»
Мета: виявити рівень засвоєння знань і вмінь теми «Різноманітність рослин»; розвивати вміння складати порівняльні характеристики; удосконалювати вміння аналізувати, співставляти; виховувати бажання охороняти живий світ.
Обладнання: таблиці, гербарії, Динамічна модель «Цикл розвитку щитника чоловічого», кубики, дидактичні картки.
Хід уроку.
к – мохоподібні
а – водорості
Б – хвощів
Л – мохів
С – хвощів
П – плаунів
У – мохів
Р – модрина європейська
Е – плаун-баранець
С – папороть
С – стебло
П – листки
У – кореневище
Б – додаткові корені
Л – орляк
І – зозулин льон
К – сфагнум
А – сальвінія плаваюча
Р – ялина колюча
Е – клен гостролистий
С – яблуня домашня
П – горобина звичайна
У – яйцеклітина
Б – спора
Л – спермій
І – мохів
К – хвощів
А – папоротей
П – Хвощеподібні
У – Плауноподібні
Б – Папоротеподібні
Л – Мохоподібні
І – Водорості.
ІІ. Графічний диктант «Лови помилку»:
10.Вищим споровим рослинам для запліднення не потрібна вода. (ні)
Ш. Мудре дерево.
На дошці «Мудре дерево», на листочках написані запитання. Зірвіть листочок і дайте відповідь на запитання.
ІУ. Гра «Впізнай земляка».
Кожному ряду видається гербарій рослин: 1 - мох сфагнум, червона водорість; 2 – гінкго дволопатеве, щитник чоловічий; 3 – шипшина собача, хвощ польовий. Порадившись 1-2 хв., діти повинні назвати представника і дати йому коротку характеристику.
У. Гра «Чарівний кубик».
На столі кубики двох кольорів, кинути кубик, вибрати запитання, на яке потрібно дати відповідь.
Червоний кубик:
Зелений кубик:
УІ. Гра «Ромашка».
Біля дошки два учні.
Завдання:
УІІ. Гра «Динамічна модель».
На магнітній дошці викласти модель «Цикл розвитку щитника чоловічого».
УШ. Гра «Розірвана шпаргалка».
В схемі «Цикл розвитку….» вказати назву рослини, заповнити пропуски.
Спорофіт – багаторічна трав’яниста рослина з кореневищем, додатковими коренями та листками – вайями |
Спорангії зібрані в соруси, розвиваються на нижньому боці листків |
|
Гаметофіт – заросток – зелена серцеподібна пластинка з ризоїдами |
|
|
Статеві органи: архегонії |
Багато джгутикові сперматозоїди
|
|
|
Запліднення
|
|
Спорофіт |
.
ІХ. Гра «Математики».
Задача 1.Запас деревини на 1 га соснового лісу досягає 300 куб.м. З 1 куб. м деревини можна виготовити 200 кг паперу. Скільки тонн паперу можна виробити з 5 га соснового лісу? Чи справді ми рятуємо ліси, коли здаємо макулатуру?
Задача 2. Добова потреба людини у вітаміні С становить 30-70 мг. З однієї сосни збирають 10 кг хвої, з якої отримують 15 г вітаміну. Скільки добових норм вітаміну С можна одержати з хвої 100 дерев? Як виготовляють витяжку вітаміну С в народній медицині?
Х. Гра «Пазл»
Учитель заздалегідь розрізає малюнки представників кімнатних рослин. А на уроці , хто швидше знайде і складе рослини, дасть їм назву.
Домашнє завдання. Повторити § 49.