Розгорнутий конспект уроку "Ручні осколкові гранати" з повторенням матеріалу попереднього уроку теми "Будова та призначення частин і механізмів автомату Калашникова" (Презентація до уроку додається)
Урок № … 11 клас
Розділ IV. Вогнева підготовка
Тема 4: Ручні осколкові гранати та поводження з ними.
Мета: Сформувати в учнів поняття про призначення, будову, бойові властивості та принцип дії ручних гранат. Ознайомити з правилами безпечного поводження з гранатами та з порядком підготовки їх до метання.
Навчально-методичне забезпечення: презентація, макет автомату Калашникова, макет гранати Ф-1 із запалом УЗРГМ, роздатковий матеріал.
Місце проведення: Кабінет захисту Вітчизни.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Учні повинні знати: - основні типи гранат, їх призначення, будову,
принцип дії та бойові властивості ;
- правила зберігання та поводження з гранатами.
Учні повинні вміти: - розрізняти типи гранат, називати їх основні частини
та бойові властивості;
- підготувати гранату до метання.
Хід уроку
І. Організаційний момент (3 хв.)
уроку.
однієї шеренги в дві і навпаки, вихід зі строю та повернення в стрій.
ІІ. Актуалізація опорних знань. (5-7 хв.)
Питання до класу:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Щойно ми повторили матеріальну частину АК. Але наскільки б надійною не була зброя, в бою може статися, що застосування автомату не можливе або не ефективне. Тоді воїнові доводиться застосовувати інші засоби: вступати в рукопашний бій, використовувати протитанкову або ручну осколкову гранату. Тому в комплект основного озброєння бійця входить не лише стрілецька зброя, а й гранати, як ручні осколкові, так може бути і ручна кумулятивна (протитанкова) граната.
А для того, щоб вміло й ефективно застосовувати зброю солдат повинен її знати. Знати її призначення та бойові можливості, вміти швидко підготувати до бою та застосувати з максимальним ефектом та мінімальною небезпекою для себе та своїх товаришів.
Тож сьогодні ми ознайомимося з таким видом озброєння, як ручні осколкові гранати. Вивчимо їх призначенням та будову, принцип дії та бойові властивості. А також ознайомимося з правилами безпечного поводження та прийомами підготовки гранати до метання, що вам повинно знадобитися вже на наступному уроці. (Слайд 5)
І так, тема уроку «Ручні осколкові гранати та поводження з ними». (Слайд 6)
ІV. Вивчення нового матеріалу (27-30 хв.)
Пояснення теми «Ручні осколкові гранати». Викладання нового матеріалу супроводжується презентацією «Ручні осколкові гранати»
Учням протягом розповіді пропонується заповнити таблицю «Тактико-технічні характеристики гранат».
Наступальні – дальність ураження осколками перекривається дальністю кидка.
Оборонні – дальність ураження осколками перевищує ймовірну дальність кидка. (Слайд 8)
Дальність дії ураження осколків наступальних гранат не перевищує 30 метрів, їх вага близько 310 грамів, отже боєць здатен кинути таку гранату на 40-50 метрів. Дальність дії ураження осколків гранат оборонного типу сягає 200 м, а вага гранати 600 грамів, тож навіть добре підготовлений солдат не в змозі кинути цю гранату на таку значну відстань. Рекомендована дальність кидка гранат оборонного типу 35- 45 метрів.
Отже, застосування гранат наступального типу можливе на відкритій місцевості. А оборонні гранати кидати треба або з укриття, або відразу після кидка ховатися.
На озброєнні військовослужбовців ЗСУ знаходяться гранати: (Слайд 9)
Наступальні - РГД 5 та оборонні Ф 1 , які поступили на озброєння ще Радянської армії в середині ХХ століття, але завдяки простоті, надійності і не високій собівартості залишаються на озброєнні солдат ЗСУ. На ряду з ними на озброєнні знаходяться і більш сучасні модифікації гранат РГН та РГО, які відрізняються запалами з інерційним пристроєм.
Будова гранат Ф 1 та РГД 5
(Слайд 10) |
Гранати Ф 1 та РГД 5 складаються з таких основних частин Корпус гранати РГД 5 металевий,складається з двох частин. А стінки корпусу гранати Ф1 більш товсті та мають характерні борозди, які поділяють корпус на осколки. 1- трубка запалу з манжетой; 2- ковпак з вкладишем; 3- піддон з вкладишем; 4- пробка. Вибухова речовина заповнює весь простір гранати, і хоча у гранати Ф1маса його меньша, та завдяки товщини корпусу сила розриву більша і уражаюча дія осколків більша. |
Будова гранат РГН та РГО
(Слайд 11)
|
Гранати РГН та РГО Вибухова речовина Корпус має більш сферичну форму та складається з двох та чотирьох напівсфер. 1 - манжета; 2 - верхня зовнішня і внутрішня напівсфера; 3 - нижня зовнішня і внутрішня напівсфера; 4 - пробка. |
Запали УЗРГМ та УДЗ
(Слайд 12) |
Гранати РГД 5 та Ф 1 комплектуються запалами УЗРГМ (уніфікований запал ручної гранати модернізований), а гранати РГН та РГО запалами УДЗ (ударно-дистанційний запал), який має інерційний пристрій, який забезпечує вибух гранати при зустріччю з перешкодою, але не раніше 1,3-1,8 секунди після кидка. |
Загальна будова запалу УЗРГМ
(Слайд 13)
|
А – загальний вигляд; В – розріз; 1- запал; 2 – ударний механізм; 3 – запобіжна чека з кільцем; 4 – трубка ударного механізму; 5 – бойова пружина; 6 – шайба ударника; 7 – з’єднувальна втулка; 8 – сповільнювач; 9 – капсуль-детонатор; 10 – направляюча шайба; 11 – ударник; 12 – капсуль- запалювач; 13 – втулка сповільнювача; 14 – спусковий важиль. |
(Слайд 14) |
Принцип дії гранати по суті обумовлюється принципом дії запалу. Після видалення чеки звільняється ударник але він підтримується спусковим важелем. Після кидка гранати важель відскакує, а ударник під дією бойової пружини наколює капсуль запалювач. Який в свою чергу запалює сповільнювач, котрий переносить форс полум’я до капсуля-детонатора (процес відбувається 3,2-4,2 секунди). А вже капсуль-детонатор детонує і спричиняє підрив вибухового заряду. |
.
(Слайд 15) |
В умовах бою може статися, що потужності ручної осколкової гранати не достатньо. Для ураження танків та інших броньованих цілей солдат може застосувати протитанкову гранату РКГ 3Е. Граната складається з корпусу та рукоятки із запалом. Після висмикування чеки та кидка з рукоятки вистрибує «парашут» і граната ледить кумулятивною воронкою до цілі. Під час удару відбувається вибух внаслідок спрацювання інерційного пристрою, а створений під час вибуху та завдяки кумулятивній воронці струмінь газів високої щільності та температури здатен пробивати бпроню і знищувати екіпаж та устаткування. Маса гранати - 1070г., дальність кидка - до 20 м, Бронебійність до 220 мм залежно від модифікації гранати. |
4. Правила поводження з гранатами (Слайд 16)
При огляді гранат та запалів звернути увагу на:
Забороняється:
Підготовка гранати до метання (Слайд 17)
Метання гранати складається з:
Заряджати гранату дозволяється тільки перед метанням.
Послідовність заряджання:
(мал. б);
Граната готова до метання.
V. Закріплення отриманих знань.
1. Поясніть терміни (Слайд 18)
2. Назвіть гранати та їх типи. (Слайд 19)
3. Що зображено на малюнку? (Слайд 20)
VІ. Підсумок уроку (3-5 хв.)
1.Спільне з учнями підбиття підсумків уроку відповідно до поставлених завдань.
2. Продовжіть речення: (Слайд 21)
«Сьогодні на уроці я дізнався…»
«Для мене цікавим було…»
«Мені корисно було дізнатися…»
«Мені запам’яталося…»
3.Аргументоване оцінювання роботи учнів на уроці.
4. Домашнє завдання: (Слайд 22)
5.Організація прощання з учнями.
Використані джерела: