Урок№_____ Історія України 7 клас Дата проведення_____
Тема уроку: Русь – Україна (Київська держава) за правління Ярослава Мудрого.
Мета: розвинути понятійні навички щодо зовнішньої та внутрішньої політики князя Ярослава Мудрого; навчити критично оцінювати події, пов’язані з правлінням князя; визначити поняття «міжусобна боротьба», «Руська правда»; визначити роль Ярослава Мудрого в контексті Середньовічної історії; сприяти вихованню почуття патріотизму на прикладі Ярослава Мудрого, прагнення знань, освіти, культури.
Тип уроку: Засвоєння нових знань
Основні поняття: «вотчина», «бояри», «міжусобні війни», «Святополк Окаянний», «шлюбна дипломатія», «собор», «митрополія», «кочівники», «християнство», «Руська Правда», Софійський собор.
Обладнання: карта, проектор, підручник Історія України (Власов В.С.) 7 клас 2015.
Основні дати:
1019 р.– утвердження Ярослава в Києві;
1036 р. – розгром печенігів;
1037 рік – заснування Софійського собору.
1039 р.– заснування Київської митрополії;
1051 р. – обрання Іларіона-русича митрополитом;
1054 р. – смерть Ярослава Мудрого.
Очікувані результати: учні зможуть: характеризувати умови приходу Ярослава до влади; аналізувати зміни, що відбулися в Київській державі за його правління; визначати внесок князя в розвиток давньоруської культури; давати власну оцінку діяльності Ярослава Мудрого; порівнювати правління Володимира Великого і Ярослава Мудрого.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго дня! Сідайте. Якщо можливо ви вже трохи стомились , чи можливо чимось засмучені, то мені хочеться виправити це і трішки підняти Вам настрій , налаштувати Вас на позитив. Вже скоро свято, якого всі ждуть Новий рік. І саме за допомогою цього кумедного Дідуся Мороза (відео) я сподіваюсь вас збадьорити і налаштувати на гарний настрій протягом всього уроку.
Отже, ми визначились з вашим настроєм і я думаю, що він у вас не погіршиться, а лише покращиться до завершення уроку.
На сьогодні я приготував вам гаманець, в якому принесла вам гроші, щоб ви заробляли протягом уроку монети (бали). За правильно виконані завдання я буду оцінювати вас: одна монета – 1 бал. Домовилися?
ІІ. АКУТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
На минулих уроках ми говорили про становлення Русі-України
Давайте перевіримо, як ви засвоїли попередній матеріал.
(Слад №1)
2. (Слад №2)
Гра «Впізнай героя»
Вчитель зачитує матеріал про героя по декілька речень, а учні вгадують.
Робота в зошитах
Розташуйте імена князів у хронологічній послідовності їх перебування на при владі. Дір, Аскольд, Олег 882,Ігор 912, Ольга 945, Святослав 964. Володимир 978—1015
4.Доберіть до імен князів їхні характеристики.
1.ОЛЕГ |
А)«Перший запорожець на Київськім престолі.» |
2.СВЯТОСЛАВ |
Б)Об’єднанння Північної та Південної Русі. |
3.ОЛЬГА |
В)Хрещення Русі |
4.ВОЛОДИМИР |
Г)Уроки, погости |
5.На попередніх уроках ви ознайомилися з життям і діяльністю князя Володимира Великого. Давайте побудуємо «Вежу добрих справ». На хвилинку закрийте очі. Перенесіться в часи України Русі. Уявіть себе літописцями, давайте створимо перелік корисних справ князя Володимира, які він зробив у період свого правління. Пригадайте і назвіть їх.
Ви правильно визначили корисні справи князя. До цієї вежі ми повернемося в кінці уроку.
IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
За всю історію людства тільки трьох правителів удостоїли звання Мудрий. Це візантійський імператор Лев VI , французький король Карл V та київський князь Ярослав. Своє прізвисько князь отримав через п'ять століть після смерті. 2008 року у проекті «Великі Українці» на телеканалі «Інтер» переміг князь Ярослав Мудрий.
Син Володимира Хрестителя, великий князь Ярослав Мудрий – перший правитель Русі, якого сучасники назвали царем. Ярослав на початку свого правління у 1016 році, ввів в дію писаний звід законів – "Руську Правду" (Доцільно показати фрагмент відео телеканалу Інтер Видатні Українці. Ярослав Мудрий.)
Проблемне запитання.
Наше завдання з’ясувати, чому за всю історію Русі тільки один правитель отримав іменування «Мудрий». За які ж діяння так вшанував народ сина князя Володимира – Ярослава.
IV. Оголошення теми і мети уроку.
Тема: Київська держава за правління Ярослава Мудрого.
Так, на уроці ми будемо розвивати понятійні навички щодо зовнішньої та внутрішньої політики князя Ярослава Мудрого; вчитися критично оцінювати події, пов’язані з правлінням князя; визначити історичні поняття та роль Ярослава Мудрого в контексті Середньовічної історії; а також, я сподіваюся, що ви станете ще більше любити свою країну, на прикладі Ярослава Мудрого будете прагнути до здобуття нових знань та розширите свої знання з культури.
Утвердження Ярослава в Києві.
Останні роки життя Володимира не були спокійними. Проти нього повстали сини: прийомний син Святополк, прозваний народом «Окаянний» з а вбивство своїх братів, та рідний син Ярослав, який з десяти років був посаджений батьком у Новгороді.
Старий Володимир почав готувати похід для вгамування не непокірного сина Ярослава, але раптова смерть не дала йому здійснити свої наміри.
Звістка про смерть батька приголомшила Ярослава. Він скликав віче, на якому повідомив новгородцям про те, що вночі отримав від своєї сестри. Представили грамоту про смерть батька і затвердження на київському престолі брата Святополка, який, прагнучи посилити свою владу, убиває братів Бориса, Гліба, Святослава. Забувши давні кривди, новгородці зголосилися допомогти князеві в його боротьбі з братовбивцею, як сповіщає літописець, Ярослав зібрав у Новгороді тисячі варягів та сорок тисяч інших воїнів і виступив проти Святополка.
У 1023р. проти Ярослава виступив його брат Мстислав, який правив у Тмутараканській землі. Битва між ними відбулася поблизу Чернігова, де переміг Мстислав. Тоді брати уклали мирний договір. Ярослав правив у Києві, а Мстислав – у Чернігові. (Було створено дуумвірат)
Після смерті Мстислава у 1036р., Ярослав, за словами Нестора, став «самодержцем Руської землі».
Внутрішня політика. «Руська Правда».
Відомий український історик М. Грушевський писав, що князювання Ярослава Мудрого було «світлою і щасливою добою. Князь украй неохоче сідав на коня і лише в разі особливої потреби брав участь у військових походах». Ярослав «любив читати книжки та дбайливо зберігав їх», залучав до освіти боярських дітей, запроваджував при церквах школи, поширюючи освіту. Засновував бібліотеки при Софійському соборі. Перша бібліотека налічувала, вважають історики, близько 950 книг. Вона безслідно зникла, пошуки тривають і до тепер. За його правління було створено метрополію митрополитом став Іларіон. Створив князь Ярослав Мудрий перший збірник законів «Руську правду».
«Руська правда» - це звід законів давньоруського права, який був укладений в XI ст. за часів правління Ярослава Мудрого. Це найважливіше джерело для вивчення суспільних відносин, історії та правової системи Київської Русі.
Опрацюйте звід законів «Руська правда» матеріал розміщений в підручнику, уривки «Салічної Правди» франків Хлодвіга із історії середніх віків, складеної і записаної між 507 і 511 роками). Ознайомтеся, порівняйте ці закони і дайте відповіді на запитання.
І заповнюємо коло Вена
«Руська правда».
«Салічна Правда»
Запитання.
Висновок
«Руська правда» була першим правовим документом, який регулював відносини в державі . Він закріпив основні юридичні норми епохи на цілі століття, став взірцем, основою для всіх розпоряджень. Ці закони відстоювали інтереси заможних верств населення була відсутня смертна кара і впорядкували життя на Русі.
Архітектурні споруди за часів князя Ярослава.
За Володимира Великого та Ярослава Мудрого Київ відзначився не тільки збільшенням території, зростанням населення, а й будівництвом палаців і храмів, розвитком економіки і культури. Зростала і міцніла Київська держава, зростала і ставала все величнішою її столиця – місто Київ.
Запрошую вас до подорожі Києвом часів Ярослава……
Збудував:
Значення цих понять записати дома у зошитах
Міжнародні зв’язки.
Ви дізналися про внутрішню політику князя Ярослава. Але могутність країни і талант керівника визначається вмінням налагоджувати стосунки з іншими європейськими державами, вмінням захищати свої землі і народ від зовнішнього ворога. Яким же був князь як політик у стосунках з іншими народами, про його зовнішню політику ви дізнаєтесь, коли опрацюєте в парах історичні джерела та інформацію розміщену в підручнику. (сторінка 59-60)
Текст 1.
Поріднитися з великим київським князем вважали за честь не тільки європейські монархи, а й візантійський імператорський двір. Ярослав активно втручався в міжнародні конфлікти, захищаючи інтереси власної держави.
Дружина Ярослава - Інгігерда (у хрещенні Ірина), дочка короля Швеції Олафа Шьотконунга. У придане принцеса принесла «землі Інгігерди» (Інгерманландію) з містом Ладога. Їх діти роз'їхалися по всій Європі. Ізяслав одружився з дочкою польського короля Казимира І Гертруди. Всеволод - з візантійською царівною Анною, від шлюбу з якою народився Володимир Мономах. В'ячеслав і Ігор одружилися з німецькими принцесами Одою Штаденською і Кунігундою Орламіндською. Старша дочка Єлизавета стала дружиною норвезького короля Харальда Сміливого, а після його загибелі - дружиною короля Данії Свена Естідсена. Чоловіком Анастасії був король Угорщини Андрій. Молодша дочка Анна вийшла заміж за короля Франції Генріха I. Король Польщі Казимир I, якого Ярослав Мудрий підтримав в боротьбі за трон, одружився на його сестрі Марії (Добронезі). Існує думка, що у Ярослава Мудрого була ще одна дочка - Агата, яка стала дружиною Едуарда Вигнанця, спадкоємця англійського престолу, який втік на Русь від гніву короля Кнута Великого.
Текст 2.
Анна (Агнеса) Ярославна - найвідоміша дочка великого київського князя, увійшла в історію як Анна Руська, королева Франції. Будучи наймолодшою в сім'ї, вона у 1049 році обвінчалася в Реймсі з французьким королем Генріхом І Валуа, який шукав підтримки Ярослава в боротьбі проти німецького імператора. Після смерті чоловіка у 1060 році Анна стала регентшею при малолітньому сині Філіпі I. Це рідкісний випадок, коли Францією правила жінка. Цікаво, що деякі грамоти королева Анна підписувала кирилицею.
У 1062 році Анна поєднала свою долю зі спадкоємцем Карла Великого графом Валуа де Крепі. Цей союз не був бездоганним: мало того, що граф за життя Генріха І був його політичним противником, він до того ж уже був одружений. Анна залишилася з графом, незважаючи на те, що церква оголосила їх шлюб незаконним. Тільки після смерті другого чоловіка королева знову з'явилася при дворі. Цей факт, однак, став причиною того, що Анна не була похована в королівській усипальниці. Її могила знаходиться в заснованому нею абатстві в містечку Санліс. Там на порталі церкви св. Вінсента є скульптурне зображення Анни Ярославни в усій її красі. Пам'яттю про Анну стало і привезене з Києва Реймське Євангеліє, написане кирилицею, на якому до 1825 року присягали всі французькі королі.
Польща тоді була така слаба супроти Русі. Ярослав видав за Казимира свою сестру, Добронігу – Марію, як зветься вона в польських джерелах, а згодом висватав сестру Казимира за свого сина Ізяслава.
Завдання:
У кожного з вас на парті є текст з пропущеними словами. Необхідно заповнити пропуски після опрацювання тексту. (2 хвилини)
1.Ярославова донька ……. була за мужем за французьким королем Генріхом. 2 ………… і ………….. одружилися з німецькими принцесами Одою Штаденською і Кунігундою Орламіндською. Ярослав видав за ……… свою сестру, Добронігу – Марію, як зветься вона в польських джерелах, а згодом висватав сестру Казимира за свого сина ……..
Ви справилися з завданням. Молодці. Дійсно, усі ці за заходи, які проводив у зовнішній політиці князь Ярослав принесли великий міжнародний авторитет Київській державі. У міжнародній політиці він надавав перевагу дипломатичним методам налагодження зав’язків з різними державами. Часто ці зв’язки зміцнював завдяки шлюбам своїх дітей.
V. Систематизація та узагальнення знань.
На початку уроку ми з вами побудували вежу з добрих справ, які здійснив князь Володимир. Згадайте, які ж корисні справи для розвитку Київської держави зробив його син Ярослав. З цих важливих справ ми побудуємо «Ярославову вежу».
Корисні справи Ярослава Мудрого:
Давайте порівняємо «Вежу Володимира» і «Вежу Ярослава Мудрого»
На початку уроку перед нами стояло проблемне запитання. Давайте спробуємо дати на нього відповідь.
VII. Підсумок уроку
Метод Кросенс
Я пропоную вам обєднатися у три групи та створити свій кросенс за матеріалом яким ми сьогоді опрацювали.
Давайте порахуємо ваші монети. На перерві я виставлю вам оцінки, які ви заробили.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
І рівень (6б). Опрацювати 8 параграф підручника, запам’ятайте роки правління Ярослава.
ІІ. Рівень (9б.). Опрацювати 8 параграф підручника, укласти словничок історичних дат.
ІІІ. Рівень (12б.). Опрацювати 8 параграф підручника, укласти словничок історичних дат. Та опрацювали матеріал за Q-R кодом. ?????
12 запитань
Запитання 1. У якому році Володимир прийшов до влади в Києві?
варіанти відповідей
а)980
б)982
в)988
Запитання 2. Які кочові племена вчиняли напади на південні кордони Київської держави за часів правління князя Володимира Великого?
варіанти відповідей
а)хозари
б)половці
в)печеніги
Запитання 3. «Уставом земляним» було названо?
варіанти відповідей
а)документ на володіння земельною ділянкою
б)зведення норм усного звичаєвого права
в)договір із Візантією
Запитання 4. Яка подія відбулася у 988 р.?
варіанти відповідей
а)побудова першої кам’яної церкви
б)посольство до Константинополя
в)хрещення Русі
Запитання 5. Як називалася церква на побудову якої князь виділив десяту частину доходів?
варіанти відповідей
а)Десятинна
б)Богородиці
в)Благовіщення
Запитання 6. Як у народі прозвали південну лінію оборонних споруд, що захищала від набігів кочовиків?
варіанти відповідей
а)«південні вали»
б)«змієві вали»
в)«володимирові вали»
Запитання 7. Із якою державою вів боротьбу Володимир за Червенські міста?
варіанти відповідей
а)Польща
б)Візантія
в)Німеччина
Запитання 8. Вкажіть площу "міста Володимира"
варіанти відповідей
а)близько 10 га
б)близько 25 га
в)близько 55 га
Запитання 9. Якою була висота "змієвих валів"?
варіанти відповідей
а)40 м
б)10 м
в)15 м
Запитання 10. У якому році Володимир захопив місто Херсонес?
варіанти відповідей
а)988
б)995
в)1010
Запитання 11. Десятинну церкву було зруйновано під час навали?
варіанти відповідей
а)печенігів
б)половців
в)монголів
Запитання 12. Візантійську принцесу і дружину Володимира Великого звали?
варіанти відповідей
а)Єлизавета
б)Анна
в)Софія
Ключ