Конспект уроку "Синоніми"

Про матеріал
Конспект уроку "Близькі за значенням слова- синоніми". Для учнів 4 класу. Нова українська школа. Підручник М. Вашуленко
Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Близькі за значенням слова – синоніми

Мета: Розширити знання учнів про слова, близькі за значенням – синоніми; формувати вміння добирати синоніми, вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас; розвивати мовне чуття; виховувати любов до української мови.

Формування компетентностей: вміння усно й письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти; усвідомлення ролі мови для ефективного спілкування та культурного самовираження; готовність вживати українську мову як рідну в різних життєвих ситуаціях

Тип уроку: комбінований

Методично – дидактичне забезпечення: таблиця, картки, ілюстрації, мультимедійна презентація, цеглинки ЛЕГО

Хід уроку

І Організація класу

Пам’ятка «7 я»

Епіграфом уроку будуть слова: «Ніколи не говори: «Я- неук», а завжди кажи: « Я – зірка». Кожен з вас повинен пам’ятати про це. Проговоріть собі ці слова:

Я – учень.

Я – хочу знати.

Я – думаю.

Я – вмію.

Я – знаю.

Я – особистість творча.

Я – зірка.

Вчитель. Пам’ятайте ці слова. Нехай вони допоможуть вам з легкістю виконувати завдання. Успіхів вам!

ІІ Мотивація навчальної діяльності

Початок заповнення З-Х-Д схеми

Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

- Слова мають значення.

- Слова бувають однозначними і багатозначними.

- Слова мають пряме і переносне значення.

- Збагатити словниковий запас.

- Вміти пояснювати значення слів.

- Розпізнавати близькі за значенням слова.

 

 

ІІІ Перевірка домашнього завдання

Вчитель. Яке завдання виконували вдома?

Відповіді учнів. Потрібно було дібрати слова з прямим і переносним значенням до слів: осінь, сонце, руки, вода, білка.

- Скласти і записати три речення зі словами, ужитими в переносному значенні.

- У переносному значенні: осінь золота, а у прямому – холодна осінь.

- У переносному значенні: сонце всміхається, а у прямому – жовтогаряче сонце.

- У переносному значенні: золоті руки, а у прямому – теплі руки.

- У переносному значенні: кришталева вода, а у прямому – кип’ячена вода.

- У переносному значенні: працьовита білка, а у прямому – руда білка.

- Я склала речення. Прийшла золота осінь.

- Я склав таке речення. Усміхнене сонечко виглядає з-за хмар.

- Я склала таке речення. У моєї мами-трудівниці золоті руки.

Вчитель. Молодці! Попрацювали добре.

ІV Ознайомлення з темою уроку

Вчитель. Зверніть увагу на фото. Хто зображений на фото?

Відповіді учнів. На фото зображені діти.

Вчитель. Як ще можна назвати дітей?

Відповіді учнів. Можна сказати ще малята, дітлахи, малеча, дітвора, дріб’язок, чадо.

Вчитель. Вірно! Як називаються слова, які звучать по-різному, але мають близьке чи однакове значення?

Відповіді учнів. Слова, які звучать по-різному, але мають близьке чи однакове значення, називаються синонімами.

Вчитель. На уроці ви розширите знання про слова, близькі за значенням – синоніми. Будемо формувати вміння добирати синоніми, вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас; розвивати мовне чуття.

V Актуалізація опорних знань

Каліграфічна хвилинка

Проблемне завдання.

Вчитель. Перш ніж прописати літери, дайте відповідь на таке питання: що може об’єднати ці слова?

Борщ, калина, хрест, яблуко, мак

Відповідь учнів. Ці слова об’єднує червоний колір.

Вчитель. Вірно! Каліграфічно пропишіть.

Чч че ер рв во он ни ий червоний

Робота зі словниковим словом. Гра « Асоціативний кущ»

Вчитель. Це словникове слово, його написання слід запам’ятати.

-З чим асоціюється у вас це слово? 

Відповіді учнів.  Тепло, заборона, літо, стиглий фрукт або овоч.

Вчитель. До якої частини мови належить слово?

Відповіді учнів.  Частина мови – прикметник.

Вчитель. На що вказує це слово?

Відповіді учнів.  Слово означає колір.

Вчитель. Від прикметника червоний утворіть дієслово.

Відповіді учнів.  Червоніти, почервоніти.

Вчитель. Хто пригадає стійке словосполучення – фразеологізм, що означає почервоніти?

Відповіді учнів.  Пекти раків, червоний як рак, червоний як буряк, почервонів від сорому.

Вчитель. Молодці! Подякуйте собі за роботу.

VІ Вивчення нового матеріалу

Вчитель. Прочитайте невеликий опис. Які близькі за значенням слова дібрав автор?

 Сніжок саме тому, що легкий, майже невагомий, назбирав собі так багато синонімів: він падає, летить, трясе, сипле, кружляє, танцює, мерехтить, мете, роїться, порошить…

Робота в парі.

Вчитель. Допишіть ряд синонімів.

Сніжок падає, ?, ?, ?.

Відповіді учнів.  Сніжок падає, летить, трясе, сипле, кружляє, танцює, мерехтить, мете, роїться, порошить.

Вчитель. Чудово! Подякуйте собі та однокласникам.

Робота в парі

Вчитель. Згрупуйте та випишіть у два рядки слова-синоніми.

 Рідний край, діти, учні, Батьківщина, Вітчизна, учениці, школярі, Україна, дітвора, школярки, наша країна.

 

Відповіді учнів. У перший рядок записали синоніми рідний край, Батьківщина, Вітчизна, Україна, наша країна.

- У другий рядок записали синоніми діти, учні, учениці, школярі, дітвора, школярки.

Вчитель. Молодці! Гарна робота!

Фізкультхвилинка

Робота в групах

Гра « Вилучи «зайве» слово»

Вчитель. Вилучте «зайве» слово. Поясніть свій вибір. Складіть і запишіть речення з словами, що залишилися.

Група 1

Сміятися, реготати, смішно, хихикати.

Група 2

Дорога, дорожній, шлях, шосе.

Група 3

Лелека, птах, пташиний, чорногуз.

Група 4

Завірюха, хуртовина, сніжить, заметіль.

Відповіді учнів.

Група 1

Зайве слово смішно. Інші слова – це синоніми. Склали такі речення.

- Хлопці не переставали сміятися від того, що клоун показував смішні гримаси. Вони сильно реготали. А дівчата трохи хихикали.

Група 2

Зайве слово дорожній. Інші слова – це синоніми. Склали такі речення.

Ми рухалися рівною дорогою. До бабусиного будинку потрібно їхати по шосе. Щоб збулася моя мрія, потрібно подолати нелегкий шлях.

Група 3

Зайве слово пташиний. Інші слова – це синоніми. Склали такі речення.

Лелека оселилася на дереві біля мого будинка. Птах побудував гніздо. В народі ще називають чорногузом.

Група 4

Зайве слово сніжить. Інші слова – це синоніми. Склали такі речення.

Сніг, завірюха, бо вже зима біля вуха. Хуртовини зменшують видимість на дорозі. На вулиці бушувала заметіль.

Вчитель. Чудово! Ви виконали всі завдання!

Робота в парах.

Вчитель. Об’єднай близькі за значенням слова.

Спати    квапитися

Поспішати    крокувати

Знайти    дрімати

Іти     розшукати

Радісний    крига

Лід     веселий

Робота в парі.

Вчитель. До виділених слів добери синоніми за зразком. Використовуй слова з довідки.

Зразок. Чисте джерело – прозоре джерело.

Чисте джерело, чисте небо, чисті руки.

Свіжий калач, свіжа сорочка, свіжий вітер.

Суха погода, суха булка, сухий рушник.

Довідка. Прозоре, вимиті, безхмарне, чиста, холодний, сьогоднішній, жарка, невогкий, черства.

Відповіді учнів.

Прозоре джерело, безхмарне небо, вимиті руки.

Сьогоднішній калач, чиста сорочка, холодний вітер.

Жарка погода, черства булка, невогкий рушник.

Вчитель. Що допоможе перевірити значення слів?

Відповіді учнів. Перевірити значення слів можна за тлумачним словником або словником синонімів.

Вчитель. Вірно! Молодці!

VІІ Підсумок уроку. Рефлексія

Вчитель. Як називаються слова близькі за значеннями?

Відповіді учнів. Близькі за значенням слова – це синоніми.

Вчитель. Які слова називаються синонімами?

Відповіді учнів. Синоніми – це слова, які звучать по-різному, але мають близьке чи однакове значення.

Вчитель. Для чого використовують синоніми?

Відповіді учнів. Синоніми використовують, щоб мовлення було різноманітним.

Вчитель. Чи здійснились ваші очікування?

Відповіді учнів. Мені урок дуже сподобався.

Вчитель. Доберіть синонім до слова друг.

Відповіді учнів. Друг, товариш, приятель, побратим, дружище, добрий знайомий.

Завершення заповнення З-Х-Д схеми

Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

- Слова мають значення.

- Слова бувають однозначними і багатозначними.

- Слова мають пряме і переносне значення.

- Збагатити словниковий запас.

- Вміти пояснювати значення слів.

- Розпізнавати близькі за значенням слова.

 

- Що таке синоніми.

- Навчилися пояснювати значення слів.

- Збагатили словниковий запас.

- Розпізнавати близькі за значенням слова.

 

Самооцінювання

Вчитель. Підійміть цеглинку відповідного кольору.

 

 

 

 

 

 

 

VІІІ Домашнє завдання

Вчитель. Доберіть до поданих слів синоніми. Із синонімами однієї групи склади і запиши різні речення.

 Будинок, сміливий, сумувати, веселий, дітвора.

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Бояринова Людмила
    Чудовий урок, змістовний. Гарні завдання! ДЯКУЮ за розробку!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
17 січня 2023
Переглядів
3800
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку