Конспект уроку. Свердління отворів, виготовлення виробів з деревини.
Мета: вивчити з учнями інструменти для свердління; навчити прийомам свердління.
Устаткування : дрилі, коловорот, свердла, заготовки.
Хід уроку
I. Повторення пройденого матеріалу.
1.Бесіда з питань:
Розкажіть про призначення і пристрої рубанка.
Чому залежить товщина стружки при струганні?
Для чого призначений шерхебель?
2. Виконання практичних завдань.
Покажіть, як правильно потрібно тримати рубанок при струганні.
Покажіть, як перевірити заточування ножа.
3.Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель. Отвори в деталі можуть бути наскрізними або глухими.
Отвори в поперечному пилянні можуть бути:
"Круглі;
"Овальні;
"Квадратні;
"Прямокутні;
"Шестигранні та ін.
Найбільш поширеними є круглі отвори, вони виконуються за допомогою різних свердел:
"Спіральне;
"Центровий;
"Шнекове;
"Ложковий.
2. Самостійна робота за підручником.
Вчитель. Прочитайте матеріал в підручнику про процес свердління зі слів: "До початку свердління ...".
Будова інструментів свердління.
Хвостова частина свердла призначена для закріплення його в патроні коловороту або ручного дриля і ін.
Давайте розглянемо пристрій коловороту по малюнку.
Вчитель розповідає про основні деталях інструментів і їх призначення, демонструє їх дію на практиці.
Напрямок обертання свердла має бути таким, щоб ріжучі кромки врізалися в оброблюваний матеріал і зрізали стружку.
Яким чином необхідно виробляти свердління? (Відповіді учнів.)
Послідовність дій повинна бути такою:
"До початку свердління намічають центр отвору (олівцем або крейдою);
"Потім ставлять свердло в зазначену точку перпендикулярно до поверхні заготовки;
"Долонею лівої руки потрібно натиснути на упор;
"Тепер будемо обертати рукоятку за годинниковою стрілкою
"В кінці свердління упор послаблюється щоб уникнути відколювання деревини.
4. Правила безпеки під час свердління.
"Під час свердління під заготівлю підкладають дошку і кріплять до верстата.
"Під час свердління необхідно дотримуватися обережності, чіткість, точність, бути уважним і зосередженим.
"Слід обов'язково надійно закріплювати заготовку і підкладну дошку.
"Міцно і надійно закріплювати свердло в патроні.
"Ручку дрилі, коловороту обертати без зусиль.
"Класти інструмент на верстак свердлом від себе.
III.Практична робота.
Виконання завдань:
Закріпіть заготовку виготовленого вами вироби в затиску верстата, орієнтуючись на малюнок "Прийоми свердління".
Розділіть центри майбутніх отворів.
Підберіть потрібний діаметр свердла.
Проведіть свердління намічених отворів.
IV.Підсумок уроку.
Оцінка практичної роботи учнів.