Урок включає виділення основних проблем довкілля на планеті, робота над реальними простими способами їх вирішення та написання ессе про захист навколишнього середовища.
Тема: Твій вклад у захист довкілля
Мета: Активізувати знання у лексичного матеріалу з теми. Формувати навички зв’язного мовлення . Розвивати навички аудіювання, читання й активізувати навички говоріння , мовну здогадку і мовленнєву реакцію учнів. Виховувати позитивне ставлення до природи, формувати екологічну культуру учнів, розуміння ними цінності навколишнього середовища підкреслити необхідність захисту оточуючого середовища.
Тип: урок засвоєння навичок й умінь:
Хід уроку:
- Good afternoon, children. I am glad to see all of you. Please sit down and get ready for the lesson. Let`s start our it.
Актуалізація опорних знань і практичного досвіду учнів.
What colours can you see when the nature is smiling?
What topic do we continue to discuss today?
Мотивація навчальної діяльності школярів.
I would like to show you some video.
Video about beautiful nature.
Questions after video.
-What have you seen?
-Do you like this video? Why?
-What feelings do you have during watching video?
Yes, our nature is beautiful, wonderful, amazing, but don`t you worry about our planet.
So today we speak about the ways of saving the Earth.
Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
So, the topic of our lesson is “How to save our planet?”
Today we`ll remember about environment and pollution, problems and possibilities, work with videos and try to write short essay about our own help for nature.
Вивчення нового матеріалу.
What problems do our planet have?
-Pollution (air, water, soil)
- Global Warming- Greenhouse gase-rising sea levels
- Overpopulation
- Natural Resource Depletion
- Climate Change
- Deforestation
- Acid Rain
Can people change this horrible situation?
Do we need some changes?
Первинне застосування придбаних знань.
It`s dialogue time. I propose you to listen and to read the dialogue in the same time.
And you have some task: the topic of the conversation
And make a list of ways changing the situation in environment.
(Children listen and make some notes)
So what is the theme of the dialogue?(Answer)
What notes have you done?
Do you agree that each little person can help Earth?
Застосування учнями знань і дій у стандартних умовах з метою засвоєння навичок.
You use |
more |
less |
as usual |
bicycle |
|
|
|
car |
|
|
|
travelling |
|
|
|
walking |
|
|
|
public transport |
|
|
|
unleaded petrol |
|
|
|
vegetarian food |
|
|
|
Recycling |
|
|
|
|
|
|
|
What can we recycle? Paper, plastic, package, glass, metal
Творчий перенос знань і навичок у нові або змінені умови з метою формування вмінь.
Now, using your notes, please write a shirt essay “I want to protect my planent and I can”
(Students read their compositions)
Підсумки уроку.
Environment
Using the letters of this word tell about our lesson. What did we do or what did you like or what didn`t you like.
Повідомлення домашнього завдання.
New words to vocabulary, make a short dialogue in pairs about environment and pollution