ДОДАТОК З
Тема. Творчість Василя Симоненка.
Мета: навчальна - поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Василя Симоненка; проаналізувати байки із його збірки «Заячий дріб» звертаючи увагу на ідейно-виховний та символічний зміст, образи;
розвивальна - розвивати вміння учнів зв’язно й грамотно викладати свої думки, почуття, спостереження; робити висновки;
виховна - виховувати почуття поваги до творчості В.Симоненка, любові до Батьківщини, повагу, синівську вдячність матері, позитивні моральні якості.
Обладнання: презентація про Василя Симоненка, книжка з творами поета, мультимедійний проектор, екран, комп’ютер.
План
І. Організаційний момент
ІІ. Вступне слово
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ІV. Мотивація навчання школярів
V. Вивчення нового матеріалу
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Вступне слово
— У шістдесяті роки ХХ століття в українську літературу ввійшов молодий, талановитий поет, який згодом став символом правди і незрадливої любові до України. Це Василь Симоненко. Не судилося його таланту розкритися вповні, адже прожив він лише 28 років. Симоненко не думав про літературну славу – вона прийшла до нього посмертно й утвердилася на віки.
Його поезія витримала випробування протягом кількох десятиліть. Чим же бере за живе Симоненко? Простотою, щирістю вислову, глибоким проникненням у душу людини, в її зачарований світ, самобутньою образністю поетичної мови, патріотичним звучанням своєї музи.
Його світлій пам’яті, його палкому і ніжному слову присвячений наш урок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Перегляд презентації з коментуванням та обміном думок.
Перегляд відео кліпу «Виростеш ти сину…» (Виконавець «Біла вежа»)
Обговорення змісту пісні.
ІV. Мотивація навчання школярів
Сьогодні ми поглибимо знання про життя і творчість Василя Симоненка, та познайомимося із байками зі збірки «Заячий дріб»
V. Вивчення нового матеріалу
— А давайте зараз організуємо маленький ляльковий театр
Інсценізація байки «Крилатий та безкрила»
Обговорення змісту та образів.
Інсценізація байки «За діло б’ють»
Обговорення змісту та образів.
Розігрування рольових ігор по байці «Балакучий ліхтар». Обговорення змісту, образів
Розігрування рольових ігор по байці «Молот». Обговорення змісту, образів
Розігрування рольових ігор по байці «Дуби не гнуться до землі». Обговорення змісту, образів
Розігрування рольових ігор по байці «Пророчий сон». Обговорення змісту, образів
Розігрування рольових ігор по байці «Згадав про правду». Обговорення змісту, образів
Розігрування рольових ігор по байці «Чи додумається?». Обговорення змісту, образів
Розігрування рольових ігор по байці «Свіженька новина». Обговорення змісту, образів
VІ. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя.
« Двадцять вісім – це дуже мало.
Двадцять вісім – це наче й не жив.
І поклали поета в хмари –
І до хмари немає стежин.»
Так про Василя Симоненка сказав дніпропетровський поет Анатолій Кравченко.
І за ці 28 років – вірші, казки, байки, статті. Досконалість, ніжність, краса, вишуканість мови – це риси його письменницького стилю, які роблять Симоненка близьким і зрозумілим кожному з нас.
«Незакінчене речення»
« Мені сподобалось …»
« Мене вразило …»
« Байки мене навчили…»
VІІ. Домашнє завдання
— Якщо вам сподобалась байки Василя Симоненка, то можете вдома почитати його чудові повчальні казки.