Тема уроку: “Оксана Сенатович. “Малий Віз".
Мета уроку: ознайомити з життям і творчістю письменниці, допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст казки; розвивати творчу уяву, навички виразного читання, переказу твору та його аналізу щодо використання художніх засобів; виховувати усвідомлення важливості збереження історичної пам'яті народу.
Методи і прийоми: бесіда, самостiйної роботи, творчого читання, читання в ролях, репродуктивний, пояснювально-iлюстративний, iгровий, слово вчителя, проблемне питання.
Клас: 5
Дата проведення:
Тема уроку: “Оксана Сенатович. “Малий Віз”
Мета уроку: ознайомити з життям і творчістю письменниці, допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст казки; розвивати творчу уяву, навички виразного читання, переказу твору та його аналізу щодо використання художніх засобів; виховувати усвідомлення важливості збереження історичної пам'яті народу.
Методи і прийоми: бесіда, самостiйної роботи, творчого читання, читання в ролях, репродуктивний, пояснювально-iлюстративний, iгровий, слово вчителя, проблемне питання.
Теорія літератури: літературна казка, сюжет, тема, композиція
Міжпредметні зв’язки: історія, природознавство, українська мова
Обладнання: портрет письменниці, репродукція картини «Запорожці пишуть листа турецькому султану», портрет Івана Сірка, фото сузір’я, презентацiя, iнтерактивна дошка.
Тип уроку: урок вивчення нового матерiалу.
Література:
Козацькому роду
нема переводу,
Лине його слава
із далечі віків
Хід уроку
І. Організація класу
Ось дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Цілевизначення.
Слово вчителя
Багато хто з письменників звертався до історичної тематики. Приваблювали їх мужність і звитяга наших предків, прагнення до волі й лицарський дух. І наші сучасники часто переплітають реальні події з давно минулими. Як і Оксана Сенатович, казку «Малий Віз» якої ми будемо сьогодні вивчати.
Технологічна картка
Цілі:
ІІІ. Перевірка вивченого на попередньому уроці
ІV. Актуалізація опорних знань
- Який розділ ми вивчаємо? (Історичне минуле нашого народу)
- Які твори з цього розділу вам запам’яталися найбільше? Чому? ( « Повість минулих літ», літописні оповіді про заснування Києва, про Володимира Великого, про Ярослава Мудрого»)
- Які твори з цього розділу вам запам’яталися найбільше? Чому?
- Хто з письменників описував нашу історію? (О. Олесь, І. Нечуй- Левицький, М. Лотоцький)
V. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу
- Діти , скажіть , чи сняться вам чарівні сни?
- А чи мандрували ви коли-небудь у своїй уяві зоряним небом у минуле або майбутнє?
-А що ми бачимо на небі вночі?
-Звичайно, ми бачимо зорі, які зібрані у групи, які називаються сузір΄ями. Які сузір’я ви знаєте?
3. Словникова робота
- дай нурка – пірни
- дишель – палиці, якими з’єднується віз із упряжкою коня
- Малий Віз – сузір’я Велика Ведмедиця
- Курінь – тимчасове житло з гілок, хмизу в польових умовах
- Куліш – пшоняна каша з добавками
- Хмиз – тонкі гіллячки
- Ватра – вогонь
- Побічня – край воза
- Мана – привид
- Кіш – підрозділ козаків
- Канапа – ліжко без спинок, диван
- Бабахнувся – впав
- Казан – посудина з округлим дном
- Залагодити – владнати, допомогти
- Бариться – зволікає
4. Добір синонімів до слова баритися (гаятися, зволікати, затримуватися, спізнюватися).
5. Виразне читання казки «Малий Віз» до слів «,..Я маю справу до Івана Сірка...».
6. Виразне читання трьома учнями уривка за ролями (діалог Дмитрика та Сірка).
7. Бесіда за змістом прочитаного.
1. Де жили козаки? (У військовому таборі. Називався кіш)
2. Де сиділи козаки? (Біля куреня)
3. Яку їжу вживали козаки? ( Куліш - густий суп із пшона)
4. На кого чекають козаки? (На турків, татар, друзів, недругів)
5. Чому чекали на Дмитрика? (Не чекали на лежнів, лежнів серед них немає)
6. До кого мав справу Дмитрик ? (Івана Сірка)
7. Про що хотів дізнатися Дмитрик у Івана Сірка? (Чи є у козаків підводні човни)
8. Як виглядав підводний човен? (Був подібний до великої жовтої черепашки)
9. Про що ще дізнався Дмитрик у коші? (Козаки мають ракети )
10. Поясніть, яким чином письменниці вдалося поєднати минуле й сучасне? (За допомогою сну, який наснився Дмитрику)
1.Червневе небо обтрушувало зорі в озеро? (так)
2. Дмитрик разом з товаришем потрапив у минуле ? (ні)
3.Дмитрик розгубився, потрапивши до козаків ? (ні)
4.Човен був подібний до великої жовтої черепашки? (так)
5. Чи була книжка про Сірка в бібліотеці? (ні)
6. Чи існує в природі сузір΄я Великий Віз ? ( так)
Усміхніться,
До Малого Воза потягніться,
Як його колеса, покрутіться,
До землі рідненької прихиліться,
Сили, мудрості в неї наберіться,
Вправо, вліво, вперед, назад
Кілька разів розімніться
І тихесенько на робоче місце поверніться.
Спробуйте переказати картини чарівного сну хлопчика.
VІ. Закріплення вивченого
Риси характеру героя:
Допитливість,
Комунікабельність.
Наполегливість.
Завзятість.
Волелюбність.
Уміння довести, обґрунтувати власну думку.?
Епітети:
Червневе небо
Зоряне озеро
Сивовусий козак
Порівняння:
Зоряне озеро - як небо
Човен подібний до великої жовтої черепашки
Метафори:
Небо обтрушувало в озеро зорі
Дмитрик полетів, намацав ногою дно неба
Прогуркотів небом Великий Віз і заїхав за хмари
Витяг з води Віз
Дмитрик разом з ліжком поїхав у невідоме
Підводний човен зблід.
Дітям видаються картки із пустою другою частиною, яку вони заповнюють.
Значення назви |
«Малий віз» - Велика Ведмедиця – сузір’я, яке люблять у народі |
Тема |
Фантастична подорож хлопчика в минуле, до козаків |
Сюжет |
Дмитрик дістав Малого воза із дна озера, помандрував до козаків. Запорожці посміялися, але дали відповідь на його питання підводні човни й ракети, які вони винайшли |
Кульмінація |
Перший прийом у козаків |
Головний герой |
Десяти літній хлопчик Дмитрик |
Другорядні герої |
Козаки, Іван Сірко |
Фантастичне у казці |
Подорож на Малому Возі у минуле, розмова з козаками |
Реальне у казці |
Зацікавлення хлопчика історією, захоплення винаходами запорожців, написання книги |
Умовний літературний прийом |
Чарівний сон Дмитрика |
Художні засоби |
Пейзаж, діалог, просторічні слова, емоційно забарвлена лексика, гумор, епітети, фразеологізми |
Головна думка |
Уславлення кмітливості й винахідливості запорожців, їхнього отамана Івана СІРКА, схвалення думок і дій допитливого хлопчика, який цінує історичне минуле |
VІІ. Підсумок уроку
1. Виставлення оцінок з коментарем
2. Рефлексія
- Чи досягли ми цілей, які ставили на початку уроку?
- Завершіть речення: «Сьогодні мандрівка у просторі і часі виявилася для мене …».
VІІІ. Домашнє завдання
Коли читаєш твір, нам самим хочеться побути Дмитриком. Хочеться? Але ж сни на замовлення не приходять. Тож спати лягати я вам не пропоную. Уявіть свої мандри у минулому чи майбутньому. Напишіть розгорнуту відповідь на питання: «Якби я був Дмитриком, то помандрував би…, зустрівся б…».
Наш урок завершено, ми з вами плідно попрацювали, дякую за увагу!