Конспект уроку в 9 класі "М.В. Гоголь. "Шинель". Тема "маленької людини" у творі

Про матеріал
Мета: формування предметних та ключових компетентностей: - простежити розкриття теми «маленької людини»; - виробити навички визначення характеру головного героя повісті; - розвивати критичне мислення, навички аналізу прозових творів, їх виразного читання, висловлення власних думок і вражень від прочитаного; - виховувати гуманістичні почуття. Завдання уроку: 1. Дізнатися, якого героя називають «маленькою людиною». 2. З’ясувати, яка подія відбулася у житті Башмачкіна. 3. Зрозуміти, чи являється Башмачкін «маленькою людиною».
Перегляд файлу

Тема. М.В.Гоголь «Шинель». Тема «маленької людини». Трактування фіналу, значення еламентів фантастики в реалістичному творі

       Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

       Обладнання уроку: текст повісті «Шинель», картки для аналізу, ілюстрації до повісті, відеофрагменти фільму «Шинель», фрагменти аудіокниги «Шинель», тлумачний словник.      

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

- Діти, як ви думаєте, чому я прийшла до вас на урок з парасолькою?

Розпочну урок  із притчі про людину.

Жаркого літнього дня давні афіняни побачили на площі Демосфена із запаленим

ліхтарем в руках.

-Ти що шукаєш?- запитали вони.

-Я шукаю людину, - відповів Демосфен і продовжив свій шлях.

Через деякий час афіняни знову звернулися до Демосфена.

  •          Так що ти шукаєш, Демосфене?
  •          Я шукаю людину.
  •          Кого: його, мене?
  •          Я шукаю Лю-ди-ну!
  •          Так що ж означає - бути Людиною? Чим людина відрізняється від речі? На ці та інші питання нам допоможе відповісти М.В.Гоголь та його повість «Шинель».

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Готуючись до уроку ви розгадували кросворд і мали скласти з відповідей слово.

Яке слово у вас вийшло? (гуманізм)

  •          Як ви розумієте слово ГУМАНІЗМ?

У тлумачному словнику  про гуманізм сказано так: (учні знаходять визначення і зачитують)

(ГУМАНІ́ЗМ 1. Прогресивний рух епохи Відродження, скерований проти релігії і церкви за утвердження моральних прав людини на земне щастя, чуттєві радощі та вільний вияв своїх прагнень і бажань. 

 2. Ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність. 

  •          Як це слово може бути  пов’язане з темою нашого  уроку? (відповіді учнів)

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Епіграф уроку: « Є люди, по життю ніким не помічені…»

Мета: формування предметних  та ключових компетентностей:

  •          простежити розкриття теми «маленької людини»;
  •          виробити навички визначення характеру головного героя повісті;
  •          розвивати критичне мислення, навички аналізу прозових творів, їх виразного читання, висловлення власних думок і вражень від прочитаного;
  •          виховувати гуманістичні почуття.

Завдання уроку:

  1. Дізнатися, якого героя називають «маленькою людиною».
  2. З’ясувати, яка подія відбулася у житті Башмачкіна.
  3. Зрозуміти, чи являється Башмачкін «маленькою людиною».

 

ІV. Опрацювання нового матеріалу

      Наш  Акакій Акакійович Башмачкін –  герой маленького чину, «низенького зросту, трішки рябуватий, трішки рудуватий, трохи навіть на вигляд підсліпуватий, з невеликою лисиною на лобі».   (Демонструються портрети Башмачкіна на дошці).

 Це зовні. А що всередині? Мені хочеться, щоб ви поглянули на нього «простим оком», і побачили не тільки те, що очевидне. У Гоголя все набагато складніше ...

Отже, ми починаємо аналізувати повість. (Вибіркове читання)

Робота над характеристикою головного героя

  1. Що означає ім’я Акакій?  С. 130. (Акакій від грецької - незлий, «сущий мученик» смиренний, незлобивий, хто не робить зла, невинний)

  •          Як було дано ім’я? Зачитайте На день його народження….

Вчитель: Автор ніби знає, що, якщо батько був маленькою людиною, то і син ним буде. Іншого майбутнього у нього немає.)

  •          Що значить «маленька людина»? Це яка? Маленька зростом чи душею?
  •          Чи можна нашого героя назвати так?
  •          Як герой  ставиться до служби? Зачитайте Служив він ..
  •          - А який у нього був чин? -  Титулярний радник

Подивимося епізод з кінофільму «Шинель» і відповімо на питання:

 - Як ставляться до Башмачкіна  «товариші» по службі?

- Як герой реагує на насмішки, знущання? «Облиште мене, навіщо ви мене ображаєте?

   - Що треба зробити герою, щоб оточуючі його не ображали? Дайте свої поради!

- Чим він займається у вільний від роботи час?

- А чим займаються інші чиновники цього ж департаменту?

 

          Отже, перед нами вульгарний, нікчемний світ чиновників і Башмачкіна, який живе своєю службою, нікому не чинив зла.

- Так чому його ображають? Це явище називається МОБІНГ! Загугліть і зачитайте!

         

           Акакій Акакійович - вигнанець в цьому суспільстві, тобто виникає проблема «Я і Суспільство». Людина протиставлена суспільству. І, на жаль, це СУСПІЛЬСТВО є бездушним і несправедливим до ЛЮДИНИ.

 

       Я вам задам питання, яке, здавалося б, ніякого відношення не має до Башмачкіна.  Є у вас дорогі для вас речі?

- Чому вони дорогі для вас?

- Яка річ стала особливо дорогою нашому  Башмачкіну? Шинель

- Скільки шинелей у повісті? Яку характеристику дає їм Гоголь?

Стара шинель                                                  Нова шинель                                                                             

Капот, худий гардероб, серпянка                     Подруга життя, світлий гість, вічна ідея

Подумайте і спробуйте визначити, на які етапи можна поділити життя Башмачкіна?

(До шинелі.../З шинелею…/Без шинелі) Робота в групах (дібрати з тексту ключові слова, що характеризують спосіб життя і поведінку героя в ці періоди)

І група – життя до шинелі

Як жив герой у період капота, опишіть спосіб життя, уподобання, які зміни відбулися, коли в нього з'явилася мета?

ІІ – з шинелею

Вчитель: Настав в житті Акакія Акакійовича той довгоочікуваний день, коли Петрович приніс нову шинель. 

Придбання нової шинелі - це розкіш чи життєва необхідність для героя повісті?

ІІІ – після шинелі

Вчитель: І от у героя крадуть шинель. Як же йому стало тепер?

Чим було пограбування шинелі для Башмачкіна? 

- Як поводиться Акакій Акакійович в перші хвилини після  пограбування?

- Як відбулася зустріч Акакія Акакійовича з генералом? Йому допомогли?

Питання до всіх: Чому в повісті з'являється привид Акакія ?

Вчитель:  Дякую за цікаві думки, розумашки ви мої.

V. Підбиття підсумків уроку.

- Чому вчить нас ця повість ? (Варіант відповіді - Пожаліти беззахисного, приниженого, зупинити несправедливе слово, протистояти хамству і жорстокості).

Цитую знамениту фразу Ф.М. Достоєвського: «Усі ми вийшли з гоголівської «Шинелі». Що він мав на увазі? Зачитайте на с. 132 Заклик до людяності.

Чи актуальна проблема «маленької людини» в наші дні?

Кого можна так назвати?

Чому посада знищує людське єство?

Як спонукати посадовців звернути увагу на «маленьких  людей»?

Чи вдалося нам досягти результатів у поставлених завданнях?

Прошу вас оцінити свою роботу на уроці.

Сьогодні я  прагнула частково занурити вас у світ ображеної людини, провина якої тільки в тому, що вона народилася на світ.

  •          Дякую вам за співпрацю. Будьте завжди  гідні звання Людини, тої, яку шукав Демосфен.
  •          Бажаю  вам  завжди мати при собі таку парасольку, якою можна було б захистити себе від байдужості і зла.

VI. Домашнє завдання.

Написати твір на чернетці  "Гроші та їх згубний вплив на людину".

docx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Ніколенко О.М., Зуєнко М.О., Стороха Б.В., Туряниця В.Г., Орлова О.В.)
Додано
9 грудня 2025
Переглядів
139
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку