Розділ: Осінь наша, осінь - неба ясна просинь
Тема: Вадим Скомаровський «Вірний друг». Добір інших заголовків до твору. Порівняння творів на одну тему, різних за жанрами. Ознайомлення з алгоритмом порівняння.
Мета: ознайомити учнів з віршем Вадима Скомаровського «Вірний друг»; удосконалювати вміння виразно декламувати вірші, аналізувати зміст прочитаного твору. Вчити порівнювати твори на одну тему, різні за жанрами. Збагачувати словник словами — назвами шкільних речей; розвивати читацький інтерес, мовлення, увагу, пам'ять; виховувати бажання вчитися, пізнавати світ, збагачуватися знаннями.
Обладнання: презентація; Савчук А. Українська мова та читання»: підруч. для 3 кл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 2 / А. Савчук. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2020 – 144 с.; відео.
Інтернет джерела:
https://www.youtube.com/watch?v=DxS_dV9T55U
Хід уроку
Добрий день!
Сіли рівно, озирнулись,
Одне одному всміхнулись,
Якщо добре працювати –
Вийдуть гарні результати.
Тож не гаймо,
До роботи приступаймо!
- Девіз уроку: Усім гарно, дружно працювати, мову рідну добре знати!
- На уроці нам будуть потрібні: підручник, ручка, олівець, лінійка.
- Погляньте, чи в кожного з вас є все необхідне для уроку.
- Сьогодні у нас з вами буде дуже цікавий урок. Сподіваюсь, що він пройде швидко та захоплююче. Принесе всім нам задоволення і нові знання. - Розпочнемо!
II. Актуалізація опорних знань
2.1 Бесіда.
- Діти, що ми читали минулого уроку? (оповідання «Аби швидше почути дзвоник»).
- Хто є автором цього оповідання? (Василь Сухомлинський).
- Де відбувалися описані події? (у школі).
- Про що говорив учитель учням? (про звук).
- Як діти сприйняли розповідь учителя?(зацікавилися).
- Чому, Юрко захотів сісти за останню парту? (щоб скоріше почути дзвоник).
- Ну от ми пригадали минулу тему, перейдемо до нової.
На уроках, в книжці, в школі
почерпнеш ти їх доволі.
І назавжди у житті
стануть друзями тобі. (Знання)
— Звідки ми одержуємо знання? (Із книг, телепередач, інтернету...).
— Для чого, на вашу думку, людям потрібні знання? (Відповіді дітей).
— Яким звуком починається слово-відгадка? ([з].) Вимовте цей звук чітко кілька разів. Доберіть слова, які починаються звуками [з], [з'].
2.3 Мотивація навчальної діяльності.
— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді дітей).
-Дітки, як ви думаєте, що ми будемо сьогодні робити на уроці? (Читати, дізнаватися щось нове).
- Відкрийте підручник на ст. 8 та прочитайте заголовок вірша. Кого, на вашу думку, можна назвати «вірним другим»? (Відповіді дітей).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
4.1 Розповідь про життєвий і творчий шлях Вадима Скомаровського
- Сьогодні ми будемо читати вірш Вадима Скомаровського «Вірний друг», але спершу я вам розповім про автора.
Народився Вадим Скомаровський 1 червня 1937 року в селі Балико-Щучинка (Кагарлицький район на Київщині). Багата природа розвивала творчу уяву майбутнього поета, дещо скрашувала його дитинство, яке припало на роки війни. У дитинстві майбутній поет зачитувався книжками Аркадія Гайдара і Миколи Трублаїні. Батько загинув на фронті. Мати все життя працювала вчителькою. Після закінчення семирічки, а потім Ржищівського педучилища Вадим працював учителем у Бородянській школі на Київщині. Згодом закінчив Ізмаїльський педагогічний інститут. Був головним редактором і директором видавництва «Молодь» яка була тісно пов'язана зі школою та молоддю.
1956 року Вадим Скомаровський надрукував у журналі «Піонерія» свій перший вірш для дітей. Невдовзі з'явилися перші поетичні збірки «У сестрички радість» (1959) та «Зірочка» (1960).
У 1963 році вийшла в світ книжка Вадима Скомаровського «На Тарасовій горі» — вірші, присвячені Тарасові Шевченку. Відтоді поет часто звертався до образу Великого Кобзаря. У 1973 році він видав збірку «Тарасова криниця», а в 1979 — створив поему «Тарасові птиці». Це одні з найбільш яскравих, натхненних сторінок у творчості Вадима Скомаровського. Він пише також гумористичні, сатиричні поезії, мініатюри, шаржі.
Твори В. П. Скомаровського перекладено багатьма мовами. Вони видані у Болгарії, Польщі, Чехії та Канаді.
Прочитаємо його вірш «Вірний друг». Спершу уважно послухайте!
Вчитель виразно читає текст.
• Читаю для себе.
Самостійне мовчазне читання вірша. (2 рази)
Загаятися – затриматися, забаритися, припізнитися.
https://www.youtube.com/watch?v=DxS_dV9T55U
— Пригадайте оповідання Василя Сухомлинського «Аби швидше почути дзвоник». Що спільного в цьому оповіданні та вірші «Вірний друг»?
— Попрацюйте в групах. Порівняйте твори Василя Сухомлинського і Вадима Скомаровського. Використовуйте пам'ятку, вміщену в підручнику на с. 9.
|
«Вірний друг» |
«Аби швидше почути дзвоник» |
|
|
Учитель проєктує на екран рядки вірша, учням треба відновити їх.
- Погляньте на екран перед вами рядки з вірша, давайте спробуємо відновити їх порядок.
(2) дзень-дзелень та дзінь-дзілінь!
(4) не запізнювався він.
(1) Вже пора, мовляв, до школи —
(3) Ще ніколи, ще ніколи
• Формування навичок виразного читання вірша.
Декламування вірша учнями по одній строфі.
V. Підсумок уроку.
— Хто є автором? (Василь Сухомлинський).
— Чи збулись ваші очікування?
— Чи з'явилося почуття самоповаги від роботи на уроці? Похваліть себе.
5.2 Вправа «Квітка засвоєння».
Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки.
Зелені — все зрозуміло.
Сині — майже все зрозуміло.
Жовті — зрозуміло наполовину.
Оранжеві — дещо зрозуміло.
Червоні — нічого не зрозуміло
Оцінювання учнів (вербально)
-Молодці усі гарно справилися. Ми з вами добре попрацювали сьогодні.
Дякую вам щиро за урок і до наступної зустрічі. До побачення!