Конспект уроку "Вода та її властивості"

Про матеріал
Матеріал допоможе формувати у здобувачів освіти уявлення про воду : три стани, властивості води – рідини. Будемо виховувати у них любов до рідного краю та розвивати вміння аналізувати і робити висновки
Перегляд файлу

Вода в природі. Три стани води.

Властивості води – рідини.

Мета: Формувати уявлення про воду : три стани, властивості води – рідини. Виховувати любов до рідного краю. Розвивати вміння аналізувати і робити висновки.

 

Хід уроку.

 

I.                   Перевірка домашнього завдання.

1.     Фронтальне опитування.

-         Де на Землі находиться повітря?

-         З яких речовин складається повітря?

-         Яке значення має повітря?

-         Які речовини забруднюють повітря?

-         Як держава дбає про чистоту повітря?

2.     Індивідуальні картки.

-         Завдання 1 ( для трьох учнів ).

Розкажіть про одну із складових повітря ( кисень, вуглекислий газ, водяна пара ) за планом :

а) назва речовини;

б) яке значення має на Землі;

в) звідки потрапляє в повітря.

-   Завдання 2 ( для одного учня ).

    Заповни на листі схему „ Склад повітря ”.

-           Завдання 3 ( для двох учнів ).

Розкажіть про шкідливі речовини повітря, які ви спостерігали у нашому місті або на дорогах, звідки вони потрапляють у повітря і як треба запобігати отруєнню повітря.

II.                Мотивація навчальної діяльності.

1.     Сьогодні я зустріла Капітошку з Вовченям, які весело гралися і розмовляли. Вовченя дивувалося, чому Капітошка весь виблискує на сонечку і переливається різними барвами. А Капітошка замість відповіді загадав йому загадку, яку Вовченя не може відгадати. Допоможемо йому і разом з вовченям дізнаємося цікаву відомість про Капітошку.

                            Відома здавна рідіна,

                            Усяк її вживає.

                         Буває хмаркою вона,

Сніжинкою буває...      ( вода )

Так, дійсно, - це вода. Сьогодні на уроці ми дізнаємось про те, де на Землі знаходиться , у яких станах і які властивості має вода – рідина.

2.     Перегляд ілюстрацій ( звучить запис морського прибою).

Подивіться на ці малюнки. Яка краса! Дякуючи воді ми маємо такі прекрасні мальовничі куточки природи і таку гарну мелодію хвиль.

Як писав Микола Вінграновський у своєму вірші

 „ Річечка”

       Ця  річечка тече для клена і для мене,

       Її й тоді я бачу, коли сплю.

       Я річечку оцю в городі в городі в нас під кленом,

       Як тата й маму і , як мед, люблю.

 

III.             Новий матеріал.

1. Ми всі разом готувалися до цього уроку. Кожен учень був мандрівником-пошуковцем, спостерігачем і художником. Відвідавши бібліотеку ми дізналися з книжок та енциклопедій про воду.

а) Ось які відомості з українознавства знайшла Настя.

„В уявленнях українців вода була божеством, з якого почалося життя на землі. З первісного океану виросло дерево життя, яке дало початок усьому:

Як ще не було початку світу,

То ще не було ні неба ні землі,

А лише було широке море,

А на тім морі явір зелений...

Богиню води називали Даною. Вона була матір’ю всього живого і богинею родючості. Дані приносили жертви, кидаючи коштовні речі у води річок та озер, криниць та джерел.

Вважають, що слово „данина” походить від жертви богині Дані.

Богиня Дана залишила своє ім’я у назвах річок: Дунай, Дон, Дніпро”.

 

 

 

б) А Вітя довідався, що…

“Вода – джерело життя на Землі. ¾ земної поверхні вкрито водою, яка утворює океани, ріки та озера.

Багато води перебуває у газоподібному стані. У вигляді великих мас снігу і криги лежить вона цілорічно на вершинах високих гір і в полярних країнах. У надрах землі також є вода, що просочує грунт і гірські породи.

Вода має велике значення у житті рослин, тварин і людей. Взагалі без води неможливе існування живих організмів. Наприклад, відомо, що в організмі людини 65% води і тому людина без води не може прожити більше 5 днів, але за все життя людина споживає близько 50-60 т води. А щоб виростити 1 кг овочів потрібно 2 тони води (це 2 000 літрів), бо овочі складаються з великої кількості води. Наприклад: огірок – на 100 %, помідор – на 54 %

В) Антон дізнався, що вода буває у трьох станах і підібрав до них кросворд.

(розгадування загадок)

-         То в яких станах може бути вода?

-         Рідкий, твердий, газоподібний.

-         Чому ж вода існує в трьох станах? Тому, що відстані між молекулами і швидкість, з якою вони рухаються у воді-рідині, у воді-твердому тілі, різні.

2. Досліди

Сьогодні ми з вами  дослідимо властивості води-рідини.

(на дошці – крапля води)

Дослід 1. Налий воду в склянку, пробірку, в тарілку.

-         Що ми бачимо? (вода потекла)

-         Яку форму має? (без форми)

(вивісити – текуча, без форми)

Дослід 2. Опусти олівець, ложку. Чи добре видно? Яка вода? (прозора)

Дослід 3. Чи має вода колір? Ні. Вода безбарвна.

Дослід 4. Чи має вода запах? Ні. Вода без запаху.

-         Пригадайте, яку властивість води ми взнали, коли вивчали термометр?

Вода при нагріванні розширюється, а при охолодженні стискається.

 

(на дошці готова схема)

 

IV.            Робота з підручником.

Відкрийте підручники на закладинці. Прочитавши статтю „Властивості води рідини” ми дізнаємось про цікаву властивість води.

(читання статті – с.92)

Фізпауза. Зарядка для очей.

V.               Закріплення матеріалу.

1.     Відпочили?

 Скажіть, будь ласка, чому у акваріумі добре видно рибок, пісок, водорості?

 Чому взимку під час сильних морозів можуть руйнуватися водопровідні труби?

 А зараз, якщо ви відгадаєте правильно кросворд, то дізнаєтесь, без чого немає життя на Землі.      ( кросворд )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     1.Червоне коромисло через річку повисло. (веселка).

2. З малої хмари великий ... ( дощ ).

     3. Річки взимку вкриває ...  (лід)

     4. Під час кипіння з чайника йде ... (пара)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Робота в зошиті.

-         Давайте разом складемо таблицю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. Підсумок уроку.

-         Назвіть властивості води-рідини.

-         Що станеться зі сніжинкою, яка впаде вам на руку?

-         Яку воду можна носити у решеті?

Оцінювання дітей.

 

Капітошка дуже вдячний вам за те, як гарно ви розповіли Вовченяті про нього та його родичів, і на згадку кожному з вас приніс цікаву дитячу газету “Крапля”.

 

docx
Додано
12 листопада 2023
Переглядів
417
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку