Урок № 46
Дата: 25.02.19
Клас: 7-А
Тема: Лінійна функція, її графік та властивості. Розв’язування задач.
Мета:
Тип уроку: удосконалення вмінь і навичок.
Обладнання та наочність: підручник, роздатковий матеріал, картки, креслярське приладдя, презентація, проектор, ноутбук.
Хід уроку.
Ι. Організаційний етап. Рефлексія.
Добрий день! Кожному з вас хочу побажати успіху, щоб на цьому уроці ви були
«У»- успішними
«С» - спокійними
«П» - прогресивними
«І» - ініціативними
«Х» - хоробрими
ΙΙ. Формулювання теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя
Китайський філософ VI-V ст. до н.е. Лао-Дзи говорив: «Хто думає, що осяг усе, той нічого не знає». Ми, звичайно, не вважаємо, що осягли все, тому сьогодні на уроці удосконалюватимемо знання про лінійну функцію та вміння будувати та читати графіки лінійних функцій при розв’язуванні задач.
ΙΙΙ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань.
1) Усно: Доповнити речення.
1. Залежність між змінними х та у, при якій кожному значенню аргументу відповідає єдине значення функції, називають …(функція)
Історична довідка
Початкове поняття функції, як функціональну залежність та її графічне зображення ввів Ферма .
Математичний термін функція вперше з’явився в 1692 р у Лейбніца, як зв’язок різних відрізків з довільною кривою.
Перше загальне визначення функції зустрічається у Іоанна Бернуллі (1718р). Сучасне визначення числової функції, як довільної відповідності чисел вводе Ейлер (1755р)
2. Множину точок на координатній площині, якщо для кожної точки з координатами (x;y) абсциси відповідають значенню аргументу, а ординати дорівнюють відповідним значенням функції, називають …(графік)
Де зустрічаються графіки у повсякденному житті?
З графіками ми зустрічаємося не тільки на уроках у школі. Якщо придивитися, то можна побачити, що вони оточують нас і у повсякденному житті: в природі – веселка, береги річки, дороги, гори, траєкторія польоту комети мають форму графіків функцій, в будівництві – це залізничні колії, лінії електропередач, сходи, мости, американські гірки. У медицині лікарі за допомогою графіків описують роботу серця та головного мозку. У статистиці їх використовують для наочного відображення динаміки процесів та явищ. Синоптики будують графіки для спостережень та прогнозування змін у природі. Нотний стан складається із графіків функцій.
3. Функцію, яку можна задати формулою виду у=kx+b, де k і b деякі числа, називають …(лінійною)
4. Графіком лінійної функції є … (пряма)
5. Якщо k>0, то функція …(зростає)
6. Функція спадає, якщо k …(k<0)
7. Число b показую точку перетину графіка з віссю …(ОУ)
«Знайти зайве»
2) індивідуальна робота учнів на картках («слабі» учні)
3) Перевірка номерів за підручником №853, №855, №867.
ІV. Удосконалення вмінь і навичок.
Виконання усних вправ.
№ 885 (1-4)
Виконання письмових вправ.
Задача №1
Маршрут руху корабля описується формулою y =3x - 2. Наш корабель отримав сигнал про знаходження кораблів противника (0; 0), (-1; 2), (2; 4), (1;1), (-2; -1). Визначити скільки кораблів ми знищимо під час руху при зустрічі? Як розв’язати цю задачу без допомоги графіка?
Задача №2
1) Рух нашого корабля задано формулою у = 2х, а рух корабля піратів
у = -3х. Чи зустрінуться кораблі? ( Визначити точку перетину та зробити висновки)
Доповнення знань. Функція виду у = kx називається прямою пропорційністю. Графік функції проходить через початок координат.
2) Рух нашого корабля задано формулою у = 2х - 1, а рух корабля піратів
у = 2х + 2. Чи зустрінуться кораблі? (Порівняти коефіцієнти та зробити висновки)
Самостійна робота із підручником
Опрацювати Приклад 4 (с.163) і встановити, як проходить графік функції у=2.
Задача №3 Самостійна робота по варіантах.
1 варіант Побудувати графік функції у = 3,
2 варіант Побудувати графік функції у = -3.
Задача №4
Побудуйте графіки функцій.
Перевіримо.
Додаткове завдання. № 895*
Самостійна робота. (робота з картками)
Варіант 1.
1. Виберіть формулу, якою задають лінійну функцію.
а) у=kx+b;б) y=ax²+bx+c; в) у=х³; г) інша відповідь.
2. Яка лінія є графіком лінійної функції?
а) крива; б) коло; в) пряма; г) ламана.
3. Побудувати функцію y =2x -2. Визначити зростає чи спадає функція.
Варіант 2.
1. Яка з функцій є лінійною?
а) у=3x+5; б) y=2x²; в) у=х³- 4; г) інша відповідь.
2. Координати скількох точок треба знати, щоб побудувати графік лінійної функції?
а) трьох; б) двох; в) однієї; г) п’яти.
3. Побудувати функцію y =-2x +2. Визначити зростає чи спадає функція.
VІ. Підсумок уроку.
Бліц-опитування
Оцінювання учнів
VІІ. Домашнє завдання.
Повторити §3, п 23; № 859(1,3), №869, № 896(1)*(Слайд )
Прізвище Ім'я _____________________________________
Варіант 1.
1. Виберіть формулу, якою задають лінійну функцію.
а) у=kx+b; б) y=ax²+bx+c; в) у=х³; г) інша відповідь.
2. Яка лінія є графіком лінійної функції?
а) крива; б) коло; в) пряма; г) ламана.
3.Побудувати функцію y =2x -2. Визначити зростає чи спадає функція.
х |
|
|
у |
|
|
__________________________________________________________________
Прізвище Ім'я _____________________________________
Варіант 2.
1. Яка з функцій є лінійною?
а) у=3x+5; б) y=2x²; в) у=х³- 4; г) інша відповідь.
2. Координати скількох точок треба знати, щоб побудувати графік лінійної функції?
а) трьох; б) двох; в) однієї; г) п’яти.
3. Побудувати функцію y =-2x +2. Визначити зростає чи спадає функція.
х |
|
|
у |
|
|
Доповнити речення. Прізвище Ім'я ______________________________________________
1. Залежність між змінними х та у, при якій кожному значенню аргументу відповідає єдине значення функції, називають_______________________________________________
2. Множину точок на координатній площині, якщо для кожної точки з координатами (x;y) абсциси відповідають значенню аргументу, а ординати дорівнюють відповідним значенням функції, називають____________________________________________________
3. Функцію, яку можна задати формулою виду у=kx+b, де k і b деякі числа, називають _____________________________________________________________________________
4. Графіком лінійної функції є ___________________________________________________
5. Якщо k>0, то функція _______________________________________________________
6. Функція спадає, якщо k _______________________________________________________
7. Число b показую точку перетину графіка з віссю _________________________________
_____________________________________________________________________________
Доповнити речення. Прізвище Ім'я ______________________________________________
1. Залежність між змінними х та у, при якій кожному значенню аргументу відповідає єдине значення функції, називають_______________________________________________
2. Множину точок на координатній площині, якщо для кожної точки з координатами (x;y) абсциси відповідають значенню аргументу, а ординати дорівнюють відповідним значенням функції, називають____________________________________________________
3. Функцію, яку можна задати формулою виду у=kx+b, де k і b деякі числа, називають _____________________________________________________________________________
4. Графіком лінійної функції є ___________________________________________________
5. Якщо k>0, то функція _______________________________________________________
6. Функція спадає, якщо k _______________________________________________________
7. Число b показую точку перетину графіка з віссю _________________________________
_____________________________________________________________________________
Доповнити речення. Прізвище Ім'я ______________________________________________
1. Залежність між змінними х та у, при якій кожному значенню аргументу відповідає єдине значення функції, називають_______________________________________________
2. Множину точок на координатній площині, якщо для кожної точки з координатами (x;y) абсциси відповідають значенню аргументу, а ординати дорівнюють відповідним значенням функції, називають____________________________________________________
3. Функцію, яку можна задати формулою виду у=kx+b, де k і b деякі числа, називають _____________________________________________________________________________
4. Графіком лінійної функції є ___________________________________________________
5. Якщо k>0, то функція _______________________________________________________
6. Функція спадає, якщо k _______________________________________________________
7. Число b показую точку перетину графіка з віссю _________________________________
_____________________________________________________________________________
Доповнити речення. Прізвище Ім'я ______________________________________________
1. Залежність між змінними х та у, при якій кожному значенню аргументу відповідає єдине значення функції, називають_______________________________________________
2. Множину точок на координатній площині, якщо для кожної точки з координатами (x;y) абсциси відповідають значенню аргументу, а ординати дорівнюють відповідним значенням функції, називають____________________________________________________
3. Функцію, яку можна задати формулою виду у=kx+b, де k і b деякі числа, називають _____________________________________________________________________________
4. Графіком лінійної функції є ___________________________________________________
5. Якщо k>0, то функція _______________________________________________________
6. Функція спадає, якщо k _______________________________________________________
7. Число b показую точку перетину графіка з віссю _________________________________
_____________________________________________________________________________
Відділ освіти Охтирської міської ради
Охтирська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 11
Охтирської міської ради Сумської області
Конспект уроку алгебри з теми
«Лінійна функція, її графік та властивості.
Розв’язування задач»
7-А клас
Підготувала:
вчитель математики, спеціаліст II категорії
Роскошна О. Г.
м. Охтирка
2019