Відкритий урок, проведений 16. 11. 2017 р. у 8 класі вчителем іноземної мови Олійник Л. Р.
Тема: Книги.
Цілі уроку:
практична: систематизувати лексичний матеріал з теми, сприяти його запам’ятовуванню, вчити працювати в групах, практикувати учнів у читанні текстів про книги та бібліотеки з метою загального та максимально повного розуміння їхнього змісту, формування навичок критичного мислення, вчити учнів складати спеціальні запитання та відповідати на них, висловлювати власні думки у зв’язку з отриманою під час читання тексту інформацією;
освітня: вчити застосовувати у мовленні загальні та спеціальні запитання і відповідати на них, поширити знання учнів з теми "Шкільне життя";
розвиваюча: розвивати мовленнєві здібності учнів, оперативну пам’ять, сприяти вмінню логічно та послідовно висловлювати свої думки вголос, розвивати інформативну компетентність та творчі здібності учнів;
виховна: виховувати толерантне ставлення до думки співрозмовника, культуру спілкування, повагу до оточуючих, сприяти розвитку позитивної мотивації щодо вивчення англійської мови.
Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь і навичок з використанням інтерактивних методів навчання.
Обладнання: підручник А. Несвіт "English", зошити, комп’ютер, мультимедійна дошка, словники, роздавальний матеріал, Mind-map.
Хід уроку.
T: The first task is making the situation of a good luck to begin with. Repeat after me, please, but pay special attention to your pronunciation:
- I'm a pupil.
- I'm a good pupil.
- I'm a clever pupil.
- I'm a brilliant pupil.
- I try to be the best pupil in our school.
T: Let’s read very interesting tongue-twister that will inspire you.(слайд)
Every day and in every way
I’ll become better and better.
Основна частина.
T: The next task is to find the pare, read and translate the proverb.
T: Guess the riddle.(слайд)
We have friends. They
Can’t walk, and can’t see.
But they are very good for you and me.
With these friends we sail
On ships, and ride on trains
And even fly in airplanes.
These friends show us
Towns, seas and lands,
Can you guess who are
These good friends? (Books)
Teacher: Today аt the lesson we shall: learn the types and genres of books; speak about your reading habits; read extracts from different genres of books.
Teacher: Do you like reading?
Why do you read?
Where do you read?
What kinds of books do you like reading?
Where do you get books from?
What is your favourite book?
Who influences your choice?
What book are you reading now?
a fiction book
a textbook
a dictionary
a reference book
a travel guide
a cookery book
an encyclopedia
an adventure story a novel
a detective story a thriller
science fiction a play
a history book a biography
a humorous story a mystery
T : Also you can see books of writers from English – speaking countries. You can take them and read.
T: The seventh task is to continue the lines of the verse to make a rhyme.
1.Since books are f….(friends)
2.They need much…..(care)
3.When you are reading them
4.Be good to them and…(fair).
5.Use ….., children, (bookmarks)
6.To hold your …(place)
7.And don’t …….(turn a book)
8.Upon its clear…(face)
Customer: Yes, thank you. I`m looking for a book about chocolate.
Customer: It`s called, Smart People Like Chocolate.
Customer: It`s by Coco Bean.
Customer: Thanks.
T: The eighth task is to match the words with different types of books (книжки виставлені перед учнями)
6. a fairy tail - казка
T: - What did you like at our class?
- What new did you learn?