Розробка містить план-конспект уроку з англійської мови для учнів 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів на тему "Іграшки та кольори" за підручником А.Несвіт.
Тема: Кольори та іграшки.
Мета: повторити та закріпити вивчені назви кольорів; практикувати учнів в їх вживанні; ознайомити учнів з новими ЛО уроку: boat, train, duck, elephant, goat. Вчити будувати речення типу It is a .. , ввести літери Ee, Ff, Gg.
Розвивати навички каліграфічного письма, усне мовлення, вміння розрізняти кольори.
Виховувати бажання допомагати один одному.
Обладнання: кольорові квадрати, тематичні малюнки с. 28, картки літер, алфавіт, картки для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання
- Hello, everyone!
How are you today?
- We are fine, thank you!
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- At our lesson today we’ll continue to speak about the colours. You will be able to describe the toys and know the names other toys.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
- OK. Tell me, please, how are you today?
- Are you ready for the lesson?
а) фонетична зарядка
- Today we’ll have a guest. It is a teddy – bear. He wants to learn English with you.
- But he comes with an envelope. There are different tasks for you. If you work hard, he’ll give a present.
- First of all let’s train our tongue. Our teddy – bear likes playing among the flowers. But look! There are many different sounds on them. Let’s name them.
(букет, а на пелюстках звуки).
ІІ. ПОВТОРЕННЯ РАНІШЕ ВИВЧЕНОГО.
1. Гра «What letter is this”
- Our teddy – bear likes jumping. So, help him to get another side of our blackboard. He has to jump only on the letters which we know and you must sound it.
- Who can show these letters in the alphabet?
2. Game “A ball”
- Oh, teddy – bear tells me that he wants to play with the toys. Let’s revise the names of toys.
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Введення нових ЛО.
а) семантизація слів.
- Look at the picture and listen to me.
A boat – a red boat – is a red boat. – It is a red boat.
б) закріплення вивчених ЛО
- гра «Покажи мені»
- You must show a picture, name it and say that you have such toys.
- ex. 2, p. 28
2. Фізхвилинка «If you are happy …»
3. Ознайомлення з новими літерами.
а) римівка
- Our teddy – bear knows alphabet and brings you new letters.
[e] – When I am ten I’ll get a pen. Then I shall write like brother Ben.
[f] – As fit as a fiddle.
[g] – G – is for girl and also for garden.
I see a girl going to the garden.
б) написання літер в повітрі
с) робота з карткою.
(див. РЗ О.М. Павліченко впр2,с.23)
4. Аудіювання.
- Teddy – bear also knows a lot of different poems in English. Listen to one of them.
а) пояснення незнайомих слів
many - багато can - могти
for us - для нас play - гратися
б) слухання вірша
- Listen to me attentively, then you must show the toys which we’ll hear in it.
- You have a card, colour the toys according to the poem.
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
- Tell, what letters did you learn?
- Tell, how in English «коза», «човник».
- The lesson is over. Good – bye!