Тема. Наша кімната.
Підтема. Опис кімнати. Прийменники.
Мета. Повторити вивчені літери,
активізувати та тренувати вживання вивчених лексичних одиниць з теми, в усному та писемному мовленні,тренувати учнів у побудові речень типу The ... is on (in, under, near) the... розвивати фонематичний слух, пам'ять, увагу, розширювати знання учнів про вживання прийменників місця, виховувати акуратність письма, інтерес до вивчення англійської мови.
Обладнання та матеріали. ПК, картки, чарівна коробка, чарівна паличка, алфавіт.
Очікувані результати. Наприкінці уроку учні володітимуть новою лексикою за темою, вмітимуть використовувати прийменники при побудові простих речень.
Хід уроку
Greeting:- Good morning, dear children!
Good morning, dear teacher!
Poem: Good morning, good morning,
Good morning to you Good morning, good morning,
I am glad to see you.
- I am glad to see you, too
T - Ps Look at the blackboard. Listen and repeat:! am OK / fantastic / So- So. Thank you (Thanks).
Ask each other "How are you today" T - P 1 - P 2 ...
Phonetic drill
Let us listen to the tape recorder!
Jim's room is light
And very clean
The ceiling is white
The walls are green
Checking up:
T - P 3: We have to do many interesting tasks today. Are you ready? I have got a surprise for you! Look! It is a magic box with interesting tasks and presents for you! Put you crowns on! Be my magicians today!
Let us open our magic box! Oh, look! We have to review the letters. So, loot at the ABC and sing the ABC - song!
Let us recite the poem about
letter SS (подивись на цих принцес, їх створила буква Ss),
Іі (про себе допоможе сказати буква Іі і як її писати, дивись, не забувай), Аа (літера Аа у хатці своїй просить її написати мерщій)
Let us play the game "show and name" Take the magic stick (PI - P2 -...)
Match and name letters
Aa Ww Tt Pp
Hh Aa Ss Rr
Bb Hh Pp Tt
Ww Bb Rr Ss
Let us open our magic - box again! Oh, we have to review the English words! Listen, look and repeat after me. (a sofa, a lamp,….)
Let us play the game "catch the word" (учні плескають в долоні, коли назва відповідає картинці)
Spell the word, please! (window - indwow, sofa - fosa, lamp - Imap)
Writing:
Let us write. Fill in missing letters
Shel_ roo_ b_x t_ble
Relaxation:
Let us have a rest. Song "What is on the table".
Let us open our magic box again!
Oh, look what a nice clock!
Listen and repeat on, in, under, near.
T - Ps: Where is the clock? The clock is on (in) the box.
Make up sentences, please!
The, sofa, the, room, in, is
The, door, near, is, mat, the
Let us look into our magic - box again! Oh, look!
Reading:
Our task is read the text attentively.
Your task is match sentences correctly
I have got one table near the window
I have got my bed are on the wall
Two pictures and two chairs in my room
My books are on the bookshelf
Let us look into our magic - box again!
Listening (вчитель роздає малюнок кімнати)
Listen and write the number. A sofa (number 1), a window (number 2) Speaking;
Look at the picture of the room, and describe it using the example
Summarizing:
Game "What word is missing" (учні закривають очі, вчитель забирає картку)
Pupils’ activity (підрахунок нагород)
Т - Ps - The lesson is over. Thank you. You are welcome!
Good bye, dear children! Good bye, dear teacher!