Англійська мова
10 клас
Тема уроку: Work
Підтема уроку: Jobs
Цілі уроку:
Практичні: ознайомити учнів з новим лексичним матеріалом за темою
«Jobs» ; заохочувати учнів розповідати про професії, що їм
відомі та про майбутні професії; навчити створювати висло-
влювання; навчити висловлювати свою думку.
Освітні: поглиблювати уявлення та знання учнів щодо професій.
Розвивальні: розвивати уважність учнів; розвивати навички спілкування.
Виховні: виховувати бажання більше дізнатися про професії; вихову-
вати інтерес та повагу до висловлювань інших учнів.
Засоби навчання: підручник «Get 200!» (Macmillan education, Marta Rosinska,
Lynda Edwards with contribution from Malcolm Mann and Steven
Taylor – Knowles) Book 1; картки.
Схематичний план уроку
І. Початок уроку. Організація класу.
1.Бесіда з черговим – 2 хв.
2.Мовленнєва зарядка – 5 хв.
ІІ. Основна частина уроку.
1.Подача нових лексичних одиниць – 8 хв.
2.Активізація введених лексичних одиниць – 12 хв.
ІІІ. Завершення уроку.
1.Пояснення домашнього завдання – 2 хв.
2.Підсумки уроку. Рефлексія – 4 хв.
3.Оцінювання учнів – 2 хв.
Хід уроку
Teacher:Good day, children! Sit down, please. I’m glad to see you today. How are you? Please, smile! It’s just lesson. And smile will make your day better! Remember this! Who is absent today? Who is on duty today?
•You know that your parents work every day. It’s a part of adult life and in future all of you will work. So the word «work»…Which association do you have with the word «work»?
WORK
-
-
-
-
- …
II Основна частина уроку.
1.Подача нових лексичних одиниць.
Guys, let’s open your St.Books on p.56. Our Unit is named «work». And today we’ll talk about jobs. Which jobs do you know? As we can note that these names of jobs have suffixes.
We can make the name of jobs with suffixes
- er -, -ist-, -or-, -ant-, -ian-, -ent-.
And now you should make the names of jobs from these words (on the blackboard):
Law – lawyer
journal – journalist
reception – receptionist
act – actor
assist – assistant
politics – politician
pharmacy – pharmacist
travel agency – travel agent
Now, please, explain in 1-2 sentences what these persons do?
• What job(s) would you like? Why ? What job would you like to chose and why? Who would you like to be?
• Put the words in 4 groups according to meaning (1-nouns, 2-adj., 3-plur.nouns, 4-word-combin.)
Career Profession Job
|
Popular Fashionable Trendy
|
Talents Abilities Skills
|
Become employed Get a job Find work
|
Badly-paid
money-making
best-paid
self-employed
part-time
Choose 2 words and write your own sentences.
ІІІ. Завершення уроку.
Now guys, write your home tasks. You should represent your favorite job/job of your dream with pictures and ask pros and cons of these job. And why did you chose this job?
And marks for today:
The lesson is over, thank you for your attention, good bye! Have a good day!