Тема уроку: Розвиток української музики.
Мета уроку: формування практичних вмінь та навичок щодо вивчення лексичних одиниць за темою «Розвиток української музики», вдосконалення навичок роботи з текстом, практикувати учнів у читанні та перекладі, відповідей на запитання, пояснення значення слів, доповнення речень, поглибити знання учнів про мистецтво, розвивати логічне мислення та мовну здогадку, повторення граматичного матеріалу за темою «Ступені порівняння прикметників», використання лексичного та граматичного матеріалу на практиці.
Методичне забезпечення: словники, опорні граматичні таблиці, роздавальні картки, ноутбуки, смартфони.
Хід уроку
Pay attention to the pronunciation of the words - Звернути увагу на вимову слів
ee [i:]: see, week, meek, seek, wheel
ea [i:]: sea, tea, sweat, read, seal
see seed seat feel being beef-tea
fee feed feet field seeing sea-captain
be bead beat meal evening knee-deep
he heed heat reel eager sea-coast
pea peas peace wheel easy beam-ends
knee knees niece zeal teamster sea-breeze
1. Read the words and remember the new ones - Введення нової лексики
Task 2
Read and translate the text Прочитати та перекласти текст
Kobzars’ Art and Life
From time immemorial Ukrainian land has been famous for the art of kobzars (wandering singers and poets who accompanied themselves with kobza). Besides, folk singers who played kobza, bandura and lira players were also regarded as kobzars.
The history of Ukrainian Cossacks has found its reflection in dumas, a kind of heroic epos of folk singers which performed in recitative.
Kobzars’ heritage was constantly destroyed under tsar government and in other times. The kobzars were persecuted. Their art flourished during the years of the Zaporozhyan Sich before it was destroyed in 1775.
Now the Ukrainians are seeking ways to bring kobza to life again. One of the kobzars was Ostap Veresay whom T. Shevchenko presented “the Kobzar” with an inscription. Regrettably many kobzars passed away. There’re many dark spots in the history of the kobzars’ art. Our task is to revive the pages of history about “blind Homers” travelling along Ukraine’s roads.
And now some words about the Ukrainian folk musical instruments. They were usually homemade and played by musicians. They can be divided into three basic groups: string instruments (psaltimer, bandura or kobza, violin, baas viol and lira), wind instruments (reed, bagpipe, trembita) and percussion instruments (drum, tambourine, kettledrum, cymbals, bells and rattles). The most popular instruments in Ukraine were the bandura, sopilka, violin, and dulcimer.
Task 3
Answer the following questions Дати відповіді на запитання
Task 4
Translate into Ukrainian Перекласти на українську мову
from time immemorial, to be famous for, wandering singers and poets, to accompany, folk singers, to be regarded as, the history of Ukrainian Cossacks, reflection, heroic epos, to perform in recitative, heritage, tsar government, to persecute, to flourish, to seek ways, to bring to life, inscription, regrettably, dark spots, to revive the pages of history, to be homemade, folk musicians, to be divided into, string instruments, wind instruments, percussion instruments
Task 5
Match the words Вставити необхідне слово в дужках
(immemorial, to revive, are seeking, government, history, homemade)
Task 6
Think of the most general definitions that combine the following words
Придумати слова з найбільш загальним значенням
Task 7
Define what genre the following words belong to
Визначити до якому жанру відносяться ці слова
Task 8
Who sings the following songs? Хто співає ці пісні?
Answers: 1-5, 2-8, 3-12, 4- 10, 5- 3, 6- 9, 7- 1, 8 - 15, 9- 13,10 - 7, 11- 2, 12 - 14, 13- 4, 14- 6, 15- 11
Task 9
True or False Правда або ні
Task 10
Choose the right word Вибрати правильне слово
Task 11
Write sentences with as… as. Написати речення з as …as.
1. Підсумок уроку
- What have we learnt today?
- What did you like?
2. Домашнє завдання
3. Оцінювання учнів